שתף קטע נבחר

לפי סמוטריץ', טרור זה בסדר כשהוא בצד הנכון

רעולי פנים מיצהר שוב תקפו כוחות ביטחון שבאו לפנות מאחז לא חוקי. שר התחבורה, נאמן כתמיד ל"אחים" שלו, הזדעק להגן על ההיררכיה בשטחים

 

בצלאל סמוטריץ' בועידת הנוער השנייה של תנועת הריבונות באונ' בר אילן (צילום: מוטי קמחי)
השר בצלאל סמוטריץ' (צילום: מוטי קמחי)

שוב יצהר בכותרות ושוב הסיבה היא אלימות. הנה מקבץ מהשנה האחרונה: "מתנחלים יידו אבנים על מג"ב ביצהר ופצעו לוחמת" (יולי 2018); "רעול פנים רוגם משאית פלסטינית באבנים" (דצמבר 2018); "תיעוד: מתנחלים מיידים אבנים לעבר משפחה פלסטינית" (אפריל 2019); "חשד: ניקבו צמיגי ניידות ביצהר ויידו אבנים על שוטרים" (מאי 2019).

 

 

אתמול שוב תקפו רעולי פנים מיצהר את כוחות הביטחון בבואם לפנות מאחז בלתי חוקי. בעקבות הדרישה הציבורית למצות את הדין עם התוקפים, הגיב שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' בטוויטר שלו שיש לנקוט מולם יד קשה, אבל "כן אכפת לי אם התוקפים ערבים או יהודים. אין משוואה בין אח לאויב".

 

האחים של סמוטריץ' לא פועלים בחלל ריק. למעשה, לאחת מהכותרות שציטטתי למעלה קדמה קריאה של שלו "לצאת הערב ולסגור את ציר 60 לכל אורכו לתנועת כלי רכב ערביים. אם יש פיגועים - אין ערבים בצירים. החיים שלנו קודמים לאיכות החיים שלהם". מבחינת השר סמוטריץ' יש היררכיה בגדה המערבית, ואלימות היא לגיטימית כל עוד היא עובדת בכיוון ה"נכון". הטרור של מתנחלי יצהר מיועד לבסס את עליונות הריבון המתנחלי-משיחי, וסמוטריץ' משקר כשהוא מדבר על יד קשה, כי היד שלו מלטפת ומעודדת את כל מי שהוא רואה בתור "האחים".

 

יום למחרת אותו אירוע אלים בכביש 60 הצטרף סמוטריץ' לקבוצת מתנחלים שחדרה לשטח פלסטיני פרטי שבעבר שכנה בו עמונה, מאחז בלתי חוקי שפונה בהוראת בג"ץ. במרץ האחרון אמר סמוטריץ' שהממשלה לא הייתה צריכה להישמע להוראת בג"ץ ולא לפנות את המאחז הבלתי חוקי. מבחינת השר וחבריו-אחיו, כמו כוחות הביטחון גם למערכת המשפט ואכיפת החוק יש תפקיד אחד, והוא לשרת את אותה היררכיה שבה הוא ו"האחים" בתפקיד האליטה.

 

זה גם הבסיס הערכי ל"חוק ההסדרה" שהוביל, שמטרתו לאפשר נישול פלסטינים מקרקעותיהם, ככל שיהודים יחשקו לבנות עליהן את בתיהם. על פי אותו היגיון פועלת ממשלת הימין להכשרתם בדיעבד של עשרות מאחזים בלתי חוקיים בשטחים, ועד אז מעלימה עין ומאפשרת בקריצה את בנייתם של מאחזים חדשים.

 

לפי הדו"ח האחרון של שלום עכשיו, ישנם כיום 113 מאחזים בלתי חוקיים ברחבי השטחים, ולמרות צווי ההריסה - כמעט ולא נעשות כלפיהם פעולות אכיפה כלשהן. באמצעות השתלטות עצמאית על קרקעות ובנייה עליהן ללא היתר, בעידוד ותמיכת מועצת יש"ע, חברת "אמנה" ונבחרי ציבור, קובעים מתנחלי המאחזים עובדות בשטח במטרה לסכל את הקמתה של מדינה פלסטינית לצד ישראל.

 

לפני שבוע יצאנו עם פעילי שלום עכשיו לפעילות מחאה בשטחים נגד המאחזים הבלתי חוקיים. מתנחלי האזור לא קיבלו אותנו בברכה. קראו לרבש"ץ שקרא לצבא שקרא למשטרה ואז זימנו אותנו לחקירה בתחנת משטרת בנימין והזהירו אותנו כי מדובר באזור מועד לפורענות.

 

אנחנו, אזרחים שומרי חוק שמעוניינים למחות נגד הפרת החוק במאחזי הפרא, נדרשנו להגביל את צעדינו מחשש שאותם עבריינים העושים בקרקעות האזור כבשלהם יהיו אלימים כלפינו. מעבר להיעדר הביסוס החוקי לדרישה, כנראה שבמשטרה ידעו היטב על מה הם מדברים. התקפות המתנחלים על פלסטינים ועל כוחות הביטחון הישראלים עלו ב-50% בשנה האחרונה, לפי דיווח ה"ניו יורק טיימס" בפברואר האחרון.

 

לצה"ל ולמשטרת ישראל אין באמת שליטה בנערי הגבעות, במחבלי תג מחיר ובחתרני הימין המשיחי בעומק הגדה המערבית. אותם אלה שבשגרה מתעללים ברועי צאן פלסטיניים, כורתים מטעי זיתים, מרססים כתובות נאצה על מבנים בפאתי הכפרים, מנקבים צמיגים, שורפים רכוש ונפש – יכולים להיות אלימים כלפי כל מי שלא בא להם טוב בעין - פלסטיני, שמאלן או חייל מג"ב. בהיררכיה של סמוטריץ' חשוב שכל אחד ידע את מקומו.

 

  • שקד מורג היא מנכ"לית שלום עכשיו

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים