שתף קטע נבחר

טראמפ: "אני האדם הכי פחות גזען בעולם"

מתקפות של הנשיא נגד פוליטיקאים שאינם לבנים הובילו לסערה חריגה. טראמפ מואשם בגזענות, ומחוקקים שחורים החרימו נאום חגיגי בווירג'יניה. פוליטיקאי ממוצא פלסטיני התפרץ לדבריו וקרא "לגרש את השנאה"

דונלד טראמפ הגיע היום לווירג'יניה, והשתתף בטקס לציון 400 שנה לדמוקרטיה בארה"ב. מחוקק מקומי קטע את נאומו של הנשיא, שנמצא בחודש האחרון תחת מתקפה שחריגה אפילו ביחס למהומות בקדנציה הסוערת שלו. בימים שבהם מואשם טראמפ בגזענות הצהיר הנשיא שהוא "האדם הכי פחות גזען שיש בעולם".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ 

 

הצהרות בוטות של הנשיא נגד פוליטיקאים שאינם לבנים, וההאשמות בגזענות, ליוו את טראמפ לג'יימסטאון בווירג'יניה – שם הקימו המתיישבים האנגלים ב-1619 את המועצה המחוקקת הראשונה. המועצה במושבה האנגלית הראשונה בצפון אמריקה היוותה את הבסיס לדמוקרטיה בארה"ב, שהכריזה על עצמאות ב-1776.

 

 

מחוקק מ ווירג'יניה מפריע לנאום דונלד טראמפ ב ג'יימסטאון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מחוקקים שחורים ממדינת וירג'יניה החרימו את האירוע בג'יימסטאון ואמרו שהנשיא "הכתים" אותו. "בלתי אפשרי להתעלם מסימני השנאה והבוז שהנשיא מייצג", אמרו מחוקקים שחורים מווירג'יניה בהצהרה לקראת נאום טראמפ בג'יימסטאון. הם האשימו את הנשיא ברטוריקה של "גזענות ושנאת זרים".

 

בנאומו בג'יימסטאון גינה טראמפ את "זוועות העבדות", והזכיר שעם המתיישבים הראשונים בג'יימסטאון הגיעו גם עבדים אפריקאים – שהפכו את היישוב לא רק לסמל של חירות, אלא גם לסמל של עבדות המונית.

מחוקק מ ווירג'יניה מפריע לנאום דונלד טראמפ ב ג'יימסטאון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
    

"אנחנו זוכרים כל נשמה קדושה שסבלה מזוועות העבדות", אמר טראמפ, והוסיף שהעבדות היא "סחר ברברי בחיי אדם". טראמפ הזכיר שארה"ב הייתה צריכה לעבור את מלחמת האזרחים כדי לשים קץ לעבדות ב-1865, ושרק כעבור מאה נוספת הסתיימה הגזענות נגד השחורים בזכות התנועה לזכויות האזרח.

 

במהלך נאומו התפרץ לדבריו מחוקק מווירג'יניה בשם איברהים סמירה, מחוקק ממוצא פלסטיני. סמירה הניף שלט שעליו כתוב: "לגרש את השנאה. תחזור למדינה המושחתת שלך. תאחד את המשפחה שלי ואת כל מי שהאפליה השיטתית הרסה אותם". טראמפ עצר את נאומו בזמן שהמחוקק הורחק מהאירוע. הנשיא בחר שלא לומר דבר.

דונלד טראמפ נשיא ארה
(צילום: AP)

מאוחר יותר הסביר סמירה בטוויטר את הסיבה למחאה שלו וכתב: "האיש לא כשיר לתפקיד ולא כשיר להשתתף בחגיגת הדמוקרטיה, ובייצוג היסטוריית המהגרים של האומה שלנו". סמירה כתב שאסור לקבל בסלחנות גזענות ושנאת זרים "לשם הנימוס".

 

בשבועיים האחרונים תקף טראמפ קבוצה דמוקרטית של ארבע חברות קונגרס שאינן לבנות, וקרא להן "לחזור למדינות שמהן הגיעו". בנוסף הסתכסך עם מחוקק שחור מבולטימור ועם אל שרפטון - כומר ופעיל בולט לזכויות האזרח. המתקפות של טראמפ עוררו חשד שמדובר באסטרטגיה לחיזוק ה"בייס" שלו בבחירות 2020 – קהל מצביעים לבן ממעמד הפועלים.

דונלד טראמפ נשיא ארה
(צילום: AP)
 

בסדרת ציוצים בשבוע שעבר בטוויטר תקף טראמפ את חבר הקונגרס הדמוקרטי אלייז'ה קמינגס, יו"ר הוועדה המפקחת על בית הנבחרים, שמתח ביקורת על המדיניות בגבול מקסיקו. טראמפ אמר שמחוז הבחירה של קמינגס בבולטימור "מגעיל ושורץ חולדות ומכרסמים" ונחשב "לגרוע ביותר בכל ארה"ב". הכומר שרפטון אמר שטראמפ הוא אדם ששונא שחורים, ונשיא ארה"ב אמר בתגובה שהכומר הוא רמאי "ששונא לבנים ושחורים".

 

למרות שסקרים מראים שהתמיכה של השחורים בארה"ב בנשיא הרפובליקני, שממילא לא גבוהה, הגיעה לשפל, אמר טראמפ: "אפרו-אמריקאים מתקשרים לבית הלבן. הם מעולם לא היו שמחים כל כך ממה שהנשיא שלנו עשה". בסוגיית בולטימור אבל טראמפ שתושבי העיר מתקשרים בהמוניהם ומודים לו על שתקף את ההנהגה "ההרסנית" של העיר. בשיחה עם הכתבים בוושינגטון, לפני שיצא לווירג'יניה, אמר טראמפ שהוא "האדם הכי פחות גזען שיש בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ בג'יימסטאון
צילום: AP
מומלצים