שתף קטע נבחר

רגע לפני סגירת הרשימות: השאלות שעדיין פתוחות

ברק קרא לאחדות בשמאל, אבל עמיר פרץ מסרב בינתיים. מפלגות הימין הקיצוני סיכמו על ריצה משותפת, אבל נתניהו עדיין לוחץ לצירוף בן גביר ל"ימין המאוחד". וגם: האם פייגלין ירוץ בנפרד, את מי ישריינו פרץ ולוי-אבקסיס והאם גנץ מכין הפתעה? השאלות המרכזיות לפני הדד-ליין, מחר ב-22:00

 

בני גנץ בנימין נתניהו מנהיגי מפלגות רשימות לכנסת כנסת ()
עוד פחות מ-40 שעות לסגירת הרשימות

הדד-ליין להגשת הרשימות הוא מחר ב-22:00, אבל כבר היום (ד') מ-10 בבוקר יחלו להגיע לוועדת הבחירות המרכזית נציגים ראשונים מכמה רשימות. הפעם, בניגוד למערכת הבחירות הקודמת לפני פחות מחצי שנה - אז 47 מפלגות ניסו להיבחר לכנסת - מסתמן שיתמודדו רק כמחצית מאותו מספר שיא.

 

בשבועות האחרונים נרשמו לא מעט איחודים - הן בשמאל והן בימין - אבל אף שנותרו פחות מ-40 שעות לדד-ליין, כמה שאלות מרכזיות עדיין נותרו פתוחות. הינה כמה מהן.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

  

האם עוצמה יהודית תצטרף לימין המאוחד?

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחצים לצרף את איתמר בן גביר ממפלגת הימין הרדיקלית עוצמה יהודית למפלגת "הימין המאוחד" בראשותה של איילת שקד, על מנת שלא לבזבז קולות. שקד אף הצהירה כי תפעל לצירופו, אך הפערים בין הצדדים נותרו גדולים. בן גביר דורש שני מקומות בעשירייה (5 ו-8), ואילו ב"ימין המאוחד" מסכימים בינתיים להעניק לו רק את המקום השמיני.

 

 

בינתיים, הלילה חתמו צוותי המשא ומתן של עוצמה יהודית על טיוטת הסכם ריצה משותפת כבלוק טכני עם מפלגת "נעם" ומנהיגה, הרב צבי ישראל טאו. לפי ההסכם המתגבש, כדי למקסם קולות "וכדי להציל את קולות נאמני ארץ ישראל ותורת ישראל", ירוצו שתי המפלגות ברשימה אחת לכנסת. אם עוצמה יהודית לא תצטרף לימין המאוחד, בראש רשימת עוצמה-נעם יעמוד בן גביר, אחריו שני נציגים של נעם ובמקום הרביעי ברשימה ישובץ ברוך מרזל. אותו הסכם עדיין לא אושר סופית.

  

פייגלין וזהות ירוצו בנפרד? 

לפני החתימה הסופית על ההסכם עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי אמר נפתלי בנט כי "ברגע שנסגור את שלב א' באחדות, פנינו גם להכניס את זהות". שלב א' נסגר, אבל לפחות בינתיים לא נרשמה התקדמות בניסיון לצרף את זהות ומשה פייגלין ל"ימין המאוחד".

 

פייגלין עצמו תקף את שקד בעקבות אותו איחוד: "אף שבאופן אישי הבאתי בבחירות האחרונות הרבה יותר קולות מאיילת ומנפתלי, ואף שידנו מושטת לחיבור כבר למעלה מחודש, העדיפה שקד לנהל משא ומתן עם כל המפלגות שמימין לליכוד מלבד זהות. זהות תרוץ בעצמה במלוא המרץ בכדי להבטיח שלמחנה החירות יהיה ייצוג מכובד מאוד בכנסת הקרובה. בכל הנוגע לטענות על פיצול קולות הימין - נא לפנות לאיילת שקד".

 

האם נתניהו ישריין נציג מהימין המאוחד?

בבחירות הקודמות שוריין אלי בן דהן מ"איחוד מפלגות הימין" במקום ה-28, ובכך נסלל אותו איחוד שכלל את הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית. הפעם, לפחות עד כה, הבהירו בליכוד כי הם אינם מתכוונים לשריין אף אחד.

 

האם גנץ מכין הפתעה?

לפי כל ההערכות המוקדמות, הרכב רשימת כחול לבן יישאר כשהיה בבחירות הקודמות - שלא הובילו להקמת ממשלה. אבל אתמול אמר יו"ר המפלגה בני גנץ כי אומנם "אין באמת סיבה לשנות את ההרכב של הרשימה שלנו", אבל "נשאיר את האופציה להפתיע עד הרגע האחרון, אני חייב להשאיר טיפה במתח באוויר".

 

איחוד נוסף בשמאל?

מרצ ו"ישראל דמוקרטית" של אהוד ברק חברו יחדיו בסיוע חברת הכנסת עד אתמול סתיו שפיר, שהצטרפה ממפלגת העבודה עם "התנועה הירוקה", אבל ברק עצמו עדיין פועל - לפחות בפייסבוק - לאיחוד נוסף. "יש רק עוד יומיים לסגירת הרשימות, האיחוד בינינו נדרש ואפשרי", קרא אתמול בסרטון שפרסם. "גנץ ולפיד, עמיר ואורלי, ציפי לבני - זוהי קריאה אחרונה, צו 8 לאחדות".

 

 

את מי ישריינו פרץ ולוי-אבקסיס?

למרות הקריאה הזו של ברק, עמיר פרץ - שמפלגת העבודה בראשותו התאחדה בעצמה עם גשר של אורלי לוי-אבקסיס - לא נראה כמי שמתכוון להיענות לבקשה. בריאיונות האחרונים שלל פרץ כוונה לאיחוד עם "המחנה הדמוקרטי" - שמה של מפלגת השמאל החדשה.

 

היום יעמוד פרץ למבחן כשוועידת מפלגת העבודה תתכנס לאישור הסכם האיחוד עם גשר. פרץ דורש את אישור הוועידה להסכם האיחוד, וכן את האפשרות לתת לו שריון במקום ה-8 ברשימת העבודה לכנסת. חברי ועידה פנו ליו"ר המפלגה ודרשו לקיים הצבעה חשאית ולא גלויה על דרישותיו. ההערכה היא כי אם ההצבעה תהיה גלויה יצליח פרץ לאשר בוועידה את הסכם האיחוד ואת השריונים שהוא מבקש. גם לוי-אבקסיס עצמה לא מסרה את מי תשריין במקומות שהוענקו לה, פרט לחגי רזניק שיוצב במקום השביעי.

 

עמיחי אתאלי ויובל קרני השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, AP
גנץ ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, AP
מומלצים