שתף קטע נבחר

שרידי כנסייה התגלו במקום שבו נולדו שליחי ישו

החוקרים מעריכים שהכנסייה מהתקופה הביזנטית, שהתגלתה בצפון מזרח הכינרת, היא "כנסיית השליחים". החוקר הראשי: "הממצאים מאפשרים לזהות את שרידי היישוב בית ציידה, שלפי הברית החדשה נולדו בו שליחיו של ישו"

במסגרת החפירות הארכיאולוגיות המתנהלות באתר "בית הבק (אל עראג') שבצפון הכינרת, בשמורת הטבע בטיחה, התגלתה כנסייה מהתקופה הביזנטית, שהחופרים מזהים בה את "כנסיית השליחים". בשלב זה התגלו חדריה הדרומיים של הכנסייה שעמדה כנראה במרכזו של מנזר. לכנסייה היו רצפות פסיפס, שחלקן השתמרו היטב. במקום נתגלה גם שבר סורג הבימה משיש המעוטר בזר וכן נמצאו אבני פסיפס מזכוכית מוזהבת. החוקרים מעריכים כי ממצאים אלו מעידים על כנסייה גדולה ומפוארת. החפירה במקום נערכת מטעם מכון כינרת לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כינרת, בראשות פרופ' מרדכי אביעם ובחסות רשות העתיקות.

 

הכנסייה העתיקה שליד הכינרת (צילום: זקרי וונג)
הכנסייה העתיקה שליד הכינרת(צילום: זקרי וונג)

 

בשנת 725 לספירה כתב הבישוף וויליבאלד, שהגיע למסע צליינות בארץ הקודש, על מקום שקרוי בית ציידה, שם ראה את הכנסייה של הקדושים פטרוס ואנדריאס, שני אחים שהיו לראשונים בתלמידי ישו. בברית החדשה מסופר שהם ילידי הכפר בית ציידה.

 

גילוי זה מחזק את ההנחה שמיקומו של הכפר בית ציידה, שחשיבותו רבה מאוד במסורת הנוצרית, הוא באתר בית הבק, בנוסף לכך גילו החוקרים כי הכפר היהודי הקדום, וכנראה גם העיר הקטנה שהקים המלך הורדוס פיליפוס במקומו של הכפר שנקראה יוליאס, אשר השתרעה על שטח גדול מאוד, נבנתה על חורבות בית הבק.

הכנסייה העתיקה שליד הכינרת (צילום: זקרי וונג)
ממצאים שהתגלו במקום(צילום: זקרי וונג)

הכנסייה העתיקה שליד הכינרת (צילום: זקרי וונג)
רצפת פסיפס(צילום: זקרי וונג)

 

מעידים על כך מטבעות וכלי החרס. מכך ניתן להסיק כי הכפר היהודיהתקיים במהלך התקופה הרומית מראשיתה במאה הראשונה לפני הספירה ועד המאה השלישית. בדיקת פני השטח באמצעות גלים אלקטרומגנטים, מצביעה על כך שיש בתים רבים הקבורים תחת הסחף.

 

בנוסף לחידושים אלו בעניין מיקומה של בית ציידה, התגלה מטמון מטבעות מתחת לרצפת הבטון של ארמון "בית הבק". ארמון זה נבנה במאה ה-19 על ידי עבדול רחים באשה בק. הארמון פוצץ על ידי צה"ל במסגרת מבצע "כינרת" בשנת 1959 בהיותו חלק ממערכת "מוצב השפך" הסורי. 22 המטבעות מכילים מטבעות כסף עות'מאניים וחמישה מטבעות זהב צרפתיים. החוקרים מניחים שזהו "מטמון ייסוד" שהניחו הבונים למזל טוב.

 

פרופ' מוטי אביעם מהמכללה האקדמית כינרת, שהוביל את החפירות במקום יחד עם פרופ' סטיבן נוטלי מ-NYACK קולג', אמר: "החפירה הנוכחית מצטרפת לשלוש הקודמות ותורמת תרומה משמעותית לידע ההיסטורי והארכיאולוגי של היישוב היהודי בגליל, בימי הבית השני, ומציגה יישוב יהודי שלא היה מוכר קודם לכן. לתגלית חשיבות רבה מאוד למחקר על הנצרות הקדומה בפרט והעולם הנוצרי בכלל. שרידים אלה שנתגלו - מאפשרים לזהות את שרידי היישוב בית ציידה, שלפי הברית החדשה נולדו בו שליחיו של ישו, וגילויה של הכנסייה היא חיזוק נוסף לכך שבתקופה הביזנטית זיהו את המקום הזה, את ביתו של פטרוס, ובנו כנסייה לכבוד פטרוס ואחיו אנדראס" .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זקרי וונג
פסיפס בשרידי הכנסייה
צילום: זקרי וונג
מומלצים