שתף קטע נבחר

קרב על הסדרי ראייה: "האם פוגעת בטובת הבת"

אב לבת 8 דרש לאכוף הסדרי שהות לאחר שנוצר נתק ממושך. בית הדין הרבני הסכים ודחה את טענת האם שלפיה הילדה לא מעוניינת לפגוש את אביה

בית הדין הרבני בירושלים קיבל לאחרונה בקשה של אב לחדש את המפגשים בינו לבין בתו בת ה-8: הדיינים התרשמו שטענת האם שלפיה כי הילדה לא רוצה ללכת לבית אביה היא חלק מניסיונותיה להרחיק בין השניים. "אין לקבל טענת הורה משמורן כי הילד עצמו לא רוצה בקשר עם ההורה השני", נכתב בהחלטה.

 

ההורים גרושים כשלוש שנים. האב סיפר שלאחר הפרידה היה הסדר ביקורים של פעמיים בשבוע שבהדרגה הורחב וכלל לינה של לילה אחד באמצע שבוע ושהייה בכל סוף שבוע שני. לדבריו, מאז פסח האחרון החלו הפרות של הסדרי השהות עד שכיום אין בכלל מפגשים והילדה לא לנה אצלו, בניגוד להמלצות תסקיר הרווחה וקביעת בית הדין. הוא הוסיף שבעבר האם טענה שהוא פוגע מינית בבתם במטרה להרחיק אותו ממנה, טענה שנדחתה על ידי בית המשפט.

 

האם טענה מנגד שהילדה לא רוצה להיפגש או לישון אצל האב ו"כבר שנה שלמה אני מבטיחה לה דברים כדי שתגיע לאבא". לטענתה, הילדה מספרת לה שהאב מדבר איתה עליה או על סבתא שלה "לא טוב" או חוקר אותה מה קורה אצלה מאז שנישאה. בנוסף, בשבתות הוא משאיר אותה לבד ורוב הזמן משעמם לה. היא ציינה שהאב חולה בסכיזופרניה ואובססיבי ביחסו לבת. כמו כן, הוא ישן עם הילדה באותו חדר באופן שאינו הולם את גילה.

 

אבל הדיינים - הרב יצחק אושינסקי, הרב מאיר קאהן והרב יעקב מ' שטיינהויז - קיבלו את גרסת האב. לדבריהם, אין הוכחה לכך שהוא מרחיק במעשיו את הבת או שמצבו הנפשי גורם לכך. הם הוסיפו כי ניכר שבמעשיה ובשדרים שהיא מעבירה לבת האם היא הגורמת לריחוק, אולי תוך כוונה לניתוק היחסים בעתיד כליל.

 

הם ציינו שמצבו הנפשי של האב עמד מול גורמי הרווחה ולמרות זאת הם המליצו על הסדרי שהות בינו לבין בתו.

 

בפסק הדין צוין שמהתסקירים עלה שהאם חרדה מאוד לבתה ולשלומה הנפשי והפיזי ומאמינה שיש מקום להגביל את הקשר שלה עם אביה. ניכר שהיא מתקשה להפריד בין החוויות שהיא חוותה בנישואיה לבין הצורך של הילדה בקשר משוחרר וטבעי עם אביה. חרדות אלו מועברות לילדה ועלולות להזיק להתפתחות הרגשית התקינה שלה ולקשר עם אביה. הם ציינו שאין עדות להתנהגות לא נורמטיבית מצד האב כלפי בתו.

 

הדיינים סיכמו כי מחומר הראיות עולה שהאם היא זו שמרחיקה את הבת מאביה, מסיתה אותה נגדו ועושה כל שביכולתה כדי לצמצם את הסדרי השהות בין השניים. "תפקידה של אם משמורנית היא לדאוג כי הילדה תלך לפגוש את אביה ואם היא לא מצליחה בכך ולא נראית סיבה מוצדקת לנתק בין האב לבת קיים ספק אם היא מתאימה להיות אם משמורנית", כתבו.

 

בסופו של דבר נקבע שהסדרי השהות יימשכו פעמיים בשבוע כולל לינה וכל שבת שנייה, ואם ההסדרים יופרו על ידי האם ישקול בית הדין לחייב אותה בהוצאות לטובת אוצר המדינה.

 

מעבר לכך חויבה האם בהוצאות לטובת אוצר המדינה בסך של 500 שקל בגין הפרת הסדרי שהות בעבר. "האם פוגעת ביודעין בטובת הבת בהתנהלותה מול האב ומול בתה", סיכמו הדיינים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
לירז אביטבול
עו"ד יעקב דיכובסקי
לירז אביטבול
מומלצים