שתף קטע נבחר

מאותה הפלוגה: החזרה לגזרת עוטף עזה

רק אחרי שמפקד הפלוגה שלו, סרן דימה לויטס ז"ל, נפל במבצע צוק איתן, גילה סגנו שמסלול חייהם היה כמעט זהה לחלוטין. עכשיו חוזר רס"ן שמעון פוטרבני לרצועת עזה כשהוא כבר סגן מפקד גדוד שריון: "דיברנו עשרות פעמים ביום, אבל מעולם לא עלינו על הדמיון בינינו"

רס
"חזרתי לגזרה עם הרבה יותר ניסיון". רס"ן פוטרבני(צילום: חיים הורנשטיין )

שניהם בנים לעולים מרוסיה, הוריהם גרו באותה שכונה בעיר במרחק של שני רחובות אלה מאלה, הם למדו באותו תיכון בירושלים ובדיוק באותו מסלול באוניברסיטה. אבל כאשר הם שירתו במהלך מבצע צוק איתן כמפקד פלוגה וכסגנו הם מעולם לא עלו על הדמיון המופלא ביניהם.

 

רק אחרי שהמ"פ, סרן דמיטרי (דימה) לויטס (26) ז"ל, נפל במהלך המבצע, גילה סגנו, שמעון פוטרבני, שלמעשה חייהם נעו באותו מסלול בדיוק, אך בהפרש של שנתיים.

 

חמש שנים לאחר המבצע פוטרבני הוא כבר רב-סרן, סגן מפקד גדוד 82 בחטיבה 7 של השריון, שחזר כעת בראש לוחמיו לגזרת עוטף עזה. "חודשיים שירתי כסגן שלו ולא ידעתי עד כמה החיים שלנו דומים", סיפר פוטרבני. "היינו מפקד פלוגה וסגנו בתקופה מאוד אינטנסיבית. דיברנו עשרות פעמים ביום, קיבלנו יחד החלטות קריטיות בלי סוף - אבל אף פעם לא עלינו על הדמיון המדהים בינינו, שלצערי נחשפתי אליו רק לאחר שדימה נהרג".

רס
רס"ן שמעון פוטרבני(צילום: חיים הורנשטיין )

דימה לויטס ז"ל ()
דימה לויטס ז"ל

סרן לויטס ז"ל נפל מאש צלפים באזור שכונת סג'עיה במהלך מבצע צוק איתן, ומיד לאחר נפילתו קיבל סגנו, פורטבני, את הפיקוד על הפלוגה. "אמרו לי: 'דימה נפצע קשה. תפוס פיקוד'. לא היה כאן כל מרכיב רגשי. לא היה זמן. מיד תפסתי פיקוד. בתוך-תוכי ידעתי שהוא נהרג. בצורה שבה אמרו לי שהוא נפצע - כבר ידעתי שזה נגמר, שהוא לא בחיים. ההחלפה שלי הייתה מאוד טכנית. בעיצומו של קרב אין מקום וזמן להתאבל. רק אחרי שנגמר המבצע, כשחזרנו הביתה, היה לי זמן לעבד את מותו, ולאחר שנוצר קשר מאוד חם עם מרינה, אמא של דימה, גיליתי שבעצם מסלול החיים שלנו זהה, רק בהפרש של שנתיים".

 

ממש בימים אלה חזר רס"ן פוטרבני לדרום רצועת עזה. "חזרתי לגזרה עם הרבה יותר ניסיון, יותר מקצועיות, עם הרבה יותר הבנה והכרה של האויב, ועם ראייה מבצעית רחבה יותר", אמר. "המצב כיום לא דומה כלל לערב מבצע צוק איתן. אנחנו במקום אחר. אבל המשימה נותרה אותה משימה - הגנה על יישובי עוטף עזה ומדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
רס"ן שמעון פוטרבני
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים