שתף קטע נבחר

כולם נגד ביידן: העימות במפלגה הדמוקרטית

עשרה מועמדים בפריימריז הדמוקרטיים הגיעו הלילה לעימות נוסף. יריביו הצעירים של הפייבוריט ג'ו ביידן התאחדו נגדו, ותקפו אותו על שלל נושאים - מאפליה נגד שחורים וביטוח בריאות ועד הפלישה לעיראק. בניגוד להופעה צולעת בעימות הראשון, הפעם הסגן של אובמה הגיע מוכן

ג'ו ביידן, המועמד המוביל בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית, עמד הלילה (יום ה') תחת מתקפה בעימות בין עשרה ממועמדי המפלגה לנשיאות. יריביו הצעירים של ביידן בן ה-76 תקפו אותו על שלל נושאים, וטענו שהעובדה שהוא כיהן כסגנו של ברק אובמה לא מספיקה להעניק לו את המועמדות לנשיאות. ביידן לא נשאר חייב.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ביידן הגיע מוכן לעימות הלילה בדטרויט, אחרי שספג ביקורת על הופעה נרפית בעימות בחודש שעבר. הפעם הוא היה תקיף יותר וניהל ויכוחים סוערים עם חלק מהמועמדים - בראשם הסנאטורית השחורה קמאלה האריס. הרגע הזכור ביותר מהעימות הראשון היה המתקפה של האריס על ביידן, שהתגאה ביכולתו לעבוד בעבר, בתקופתו כסנאטור, עם מחוקקים שתמכו בהפרדה גזעית. "תהיי עדינה איתי, ילדה", אמר ביידן להאריס כשלחץ לה יד בפתיחת העימות.

ג'ו ביידן עימות פריימריז של המפלגה הדמוקרטית ארה
ג'ו ביידן בעימות הלילה בדטרויט(צילום: רויטרס)
 

האריס אמרה לביידן שלהחלטתו לשתף פעולה עם מדיניות ההפרדה היו עלולות להיות השלכות דרמטיות, בנוגע למינוי של בני מיעוטים לתפקדים ציבוריים. "סגן הנשיא עדיין לא מצליח להודות שזאת הייתה טעות לנקוט בעמדה הזאת באותה העת", אמרה האריס. "אנחנו מדברים על דברים שקרו לפני הרבה מאוד זמן", אמר ביידן בעימות הלילה. "כולם מדברים על כמה נורא הייתי בנושאים האלה. ברק אובמה יודע מי אני הייתי".

 

האריס וביידן התעמתו הלילה על ביטוח הבריאות Medicare for All, שהאריס ודמוקרטים אחרים מבקשים לקדם. מדובר בתוכנית שתספק ביטוח בריאות אוניברסלי חינם, ותמיכה בה הפכה לצו השעה עבור מועמדים ליברליים. הרעיון המרכזי של התוכנית הוא לחולל מהפכה בענף ביטוחי הבריאות בארה"ב, כך ששוק הביטוח הפרטי ייזנח לטובת מערכת ביטוח בריאות במימון משלם המסים שתכלול את כל האמריקנים. ביידן לועג התוכנית השאפתנית הזאת.

ג'ו ביידן ו קמאלה האריס עימות פריימריז של המפלגה הדמוקרטית ארה
האריס וביידן בעימות הלילה(צילום: רויטרס)
 

ביידן הגיב בגיחוך לטענתה של האריס שביטוח הבריאות שהיא מקדמת לא יגרום להעלאת מסים של מעמד הביניים. "אי אפשר לנצח את הנשיא טראמפ עם דיבורים לא מובנים על התוכנית הזאת", אמר ביידן להאריס. "התוכנית הזאת, לא משנה איך את מחלקת אותה, עולה 3 טריליון דולר. זה יגרום למסים של מעמד הביניים לעלות, ולא לרדת", הוסיף ביידן והאשים את האריס באי דיוקים. על הטענה שהתוכנית תיושם תוך עשר שנים אמר ביידן: "בכל פעם שמישהו אומר לך שמשהו טוב יקרה עוד עשר שנים אתה צריך לתהות למה שזה ייקח עשר שנים".

 

הסנאטורית מקליפורניה תקפה את ביידן על כוונתו להסתמך בקמפיין על רפורמת הבריאות של ברק אובמה, "אובמה קר". "ב-2019 מעומד דמוקרט באמריקה רץ לנשיאות עם תוכנית בריאות שלא כוללת את כולם", אמרה האריס. היא אמרה שהרפורמה שמעניקה ביטוח בריאות מסובסד לכל מי שרוצה "משאירה כמעט 10 מיליון אמריקנים" ללא ביטוח. ביידן אמר שהטענה של האריס היא "שטויות במיץ עגבניות".

ג'ו ביידן ו קמאלה האריס קורי בוקר עימות פריימריז של המפלגה הדמוקרטית ארה
האריס, ביידן וקורי בוקר(צילום: gettyimages)
 

הסנאטור השחור קורי בוקר תקף פעם נוספת את ביידן על חוק שניסח כסנאטור ב-1994. אותו חוק, טענו המתנגדים, הוביל למעצר לא פרופורציונאלי של גברים שחורים. "יש כרגע אנשים שיושבים בכלא על עבירות סמים בגלל שאתה השתמשת ברטוריקה מזויפת של יד קשה בפשע. היא עזרה להרבה אנשים להיבחר, אבל הרסה קהילות כמו שלי", אמר בוקר. בתשובתו אמר ביידן שהמשטרה בניוארק הייתה בצרות כשבוקר היה ראש העיר, ודגלה במדיניות של מעצרים וחיפושים נגד שחורים.

 

המועמדים הפרוגרסיבים בעימות תקפו את ביידן בכמה חזיתות. ביידן התמודד עם טענות על עמדותיו בנושא שוויון מגדרי והפלות, ועל ההצבעה שלו ב-2002 בעד הפלישה האמריקנית לעיראק אחרי פיגועי 11 בספטמבר שנה קודם לכן. "השיפוט שלי היה גרוע", הודה ביידן, וסיפר שרחש אמון לנשיא ג'ורג' בוש שהצדיק את הפלישה לעיראק.

עימות פריימריז של המפלגה הדמוקרטית ארה
(צילום: gettyimages)
 

חוליאן קסטרו, המועמד היחיד במירוץ ממוצא לטיני, תקף את ביידן על שתמך במדיניות גירוש המסתננים של אובמה – ועל כך שסירב לתמוך בהצעה השנויה במחלוקת שלו לבטל את הפללת המסתננים. "אם אתה חוצה את הגבול בניגוד לחוק צריך שתהיה אפשרות לשלוח אותך בחזרה. זה פשע", אמר ביידן לקסטרו, שהיה שר השיכון של אובמה. לאחר שמפגינים קטעו את דבריו השיב קסטרו לביידן: "נראה שאחד מאיתנו למד לקח מהעבר והאחר לא".

 

לאורך הקמפיין מקפיד ביידן להזכיר שוב ושוב את הקשר שלו לאובמה ואת העובדה שכיהן כסגנו במשך שתי קדנציות. כשביידן סירב לומר אם כיום הוא תומך בעמדותיו של הנשיא לשעבר או בעמדות הנוכחיות של המפלגה, שנוטה יותר לשמאל, בוקר תקף אותו ואמר: "אתה מזכיר את אובמה יותר מכל אחד אחר בקמפיין. אתה לא יכול לעשות את זה כשזה נוח ולהתחמק כשזה לא".

ארה
אליזבת וורן וברני סנדרס בעימות אתמול(צילום: gettyimages)
 

ביידן מוביל כרגע בסקרים. הוא והסנאטור ברני סנדרס נחשבים למועמדים המובילים של המפלגה הדמוקרטית. יותר מ-20 דמוקרטים נמצאים כרגע במירוץ. העימות הלילה היה במסגרת סבב שני של עימותים טלוויזיונים, יום אחרי עימות בהשתתפות מנהיגי השמאל ברני סנדרס ואליזבת וורן. העימות של וורן וסנדרס התמקד בכיוון שאליו הולכת המפלגה הדמוקרטית – מתון או פרגורסיבי.

 

העימות הלילה היה שונה והתמקד בין השאר בביקורת על טראמפ ובדרך שתביא לניצחון ב-2020. בוקר אמר שטראמפ "משתמש בשפה עייפה ועתיקה של דמגוגים, פחדנים וגזענים, כדי לפלג את המדינה שלנו נגד עצמה". בימים שבהם מואשם טראמפ בגזענות אחרי מתקפות נגד פוליטיקאים שאינם לבנים אמר הלילה ביידן: "אדוני הנשיא, זאת אמריקה. אנחנו חזקים ונפלאים בזכות הגיוון שלנו, אדוני הנשיא, ולא למרות הגיוון. בוא נבהיר משהו – אנחנו אוהבים אותה. אנחנו לא עוזבים אותה, ואנחנו בטח שלא משאירים אותה לך".

 

באחד מרגעי האחדות הבודדים על הבמה הלילה בדטרויט הצטרפו חלק מהמועמדים למתקפה נגד הנשיא טראמפ. קסטרו אמר שהנשיא גזען, וחברת הקונגרס טולסי גבארד אמרה שהנשיא "לא מתנהג כמו פטריוט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ביידן בעימות הלילה בדטרויט
צילום: רויטרס
מומלצים