שתף קטע נבחר

ניסיון ההפיכה במונטנגרו והמבוקש הישראלי

הוא ייעץ בעבר לנתניהו והוא מחזיק במשרד שמעניק ייעוץ אסטרטגי ברחבי העולם. לפני 3 שנים ניהל אהרון שביב קמפיין במונטנגרו, שבוחנת כעת אפשרות להוציא נגדו צו מעצר בינלאומי. החשד: הקמת ארגון טרור וניסיון הפיכה

קוראים לו אהרון שביב, יועץ אסטרטגי בן 40, איש העולם הגדול שהיה בין היתר מנהל הקמפיין של נתניהו בבחירות 2015. ועכשיו הוא מסתבך: התביעה במונטנגרו בוחנת אפשרות להוציא נגדו צו מעצר בינלאומי בחשד שהיה מעורב בניסיון ההפיכה שהתרחש בה לפני כשלוש שנים. אמש (ה') סירב שביב להתייחס לפרשה.

 

באוקטובר 2016 נערכו במונטנגרו בחירות. שתי המתמודדות העיקריות היו מפלגת השלטון בראשות הנשיא מילו ג'וקאנוביץ', פוליטיקאי בעל אג'נדה פרו-מערבית מובהקת שתמך בהצטרפות מדינתו לברית נאט"ו. מולו התמודדה מפלגת האופוזיציה הפרו-רוסית "החזית הדמוקרטית", שהתנגדה נחרצות להצטרפות לנאט"ו. את הקמפיין שלה ניהל שביב, המחזיק באזרחות ישראלית ובריטית.

אהרון שביב ()
אהרון שביב

ביום הבחירות הצביעו הסקרים על שוויון, ובמהלכו יצא השלטון בהודעה דרמטית שלפיה הוא הצליח לסכל מבעוד מועד ניסיון הפיכה, שתוכנן להתבצע ביום הבחירות כדי למנוע הצטרפות לנאט"ו.

 

בסופו של דבר ניצחה מפלגת השלטון בהפרש מזערי. ראשיה טענו כי מבצעי ההפיכה, שאותם הגדירו "גורמי אופוזיציה פרו-רוסיים", תכננו לפרוץ לפרלמנט ולהתנקש בחיי הנשיא ג'וקאנוביץ', וכי הניסיון סוכל לאחר שאחד המעורבים התחרט וחשף את המזימה בפני הרשויות. התובע המיוחד החוקר את הפרשה, סאשה קדנוביץ', טוען כי בין המעורבים בניסיון ההפיכה היה גם שביב. החשד המיוחס לו: הקמת רשת טרור ופשיעה.

 

מונטנגרו טוענת כי בניסיון ההפיכה היה מעורב גם ג'וזף אסד, שהוא לדבריה סוכן CIA, וכן ארבעה סוכנים נוספים של הביון האמריקני. נגד אסד הוצא צו מעצר בינלאומי. הוא נעצר בדובאי, שוחרר, טס לארה"ב ועדיין מסתובב חופשי. התובע המיוחד טוען כי אסד היה מנהל האבטחה בקמפיין שאותו ניהל שביב הישראלי.

 

במאי האחרון כבר הרשיע בית המשפט במונטנגרו 13 נאשמים בניסיון ההפיכה. כולם כפרו באישומים. שמונה נוספים נמצאים על הכוונת, ובהם כאמור שביב. אמש הוא סירב להתייחס לפרשה. בעבר אמר כי "מדובר בקונספירציה הגרועה אי פעם, שנולדה משום שהשלטון במונטנגרו חשש מתבוסה בבחירות".

 

שביב מנהל חברת ייעוץ גדולה שמוקדיה בלונדון ובישראל. באתר האינטרנט של החברה כתוב שהיא ניהלה עד כה מערכות בחירות בקפריסין, סלובקיה, מונטנגרו, מצרים, איראן, תאילנד, קונגו, אסטוניה, רומניה, ישראל, סרביה, קניה, ארה"ב, אוקראינה, בולגריה, קרואטיה ומולדובה. שביב היה מנהל הקמפיין של הליכוד ונתניהו בבחירות 2015. עו"ד מרדכי ציבין, המייצג את אחד המעורבים: "השלטונות במונטנגרו מתייחסים בחומרה מיוחדת לפרשה כעניין אישי של הנשיא, ובשל כך מנסים לשרבב לתוכה אנשים שאין להם כל קשר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים