שתף קטע נבחר

4.1 מיליון שקל לפועל ניקיון שנפל לפיר מעלית

תושב השטחים נותר משותק לאחר שצעד לפיר לא מגודר באתר בנייה בבית שמש. נדחתה חברת הבנייה שביקשה להטיל עליו את האחריות לאירוע

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה תביעת פיצויים שהגיש פועל ניקיון תושב השטחים, שהועסק על ידי חברת "יצחק שטרן" באתר בנייה ברמת בית שמש, ונותר משותק לאחר שנפל לפיר מעלית מגובה 4 קומות. השופט חננאל שרעבי קבע שהחברה התרשלה בדאגה לבטיחות העובדים, ושהפועל יפוצה בכ-4.1 מיליון שקל.

 

בתביעה שהוגשה באמצעות עוה"ד עמית אוריה ואורי גלבוע נטען כי ביום התאונה ב-2014 ביצע הפועל, אז כבן 32 ואב לשניים, עבודות ניקיון באתר. בסביבות השעה 17:00 הוא נפל דרך פתח פיר מעלית לא מגודר של אחד הבניינים מגובה של 4 קומות. הוא נפצע באורח קשה ונותר משותק בפלג גופו התחתון.

 

העובד סיפר כי לפני התאונה ביקש לצאת אל חדר המדרגות של הבניין וצעד בטעות אל פתח פיר המעלית שלא היה לו מעקה. הוא ציין כי בבניין כבר היו 10 קומות והמקום היה חשוך יחסית. לטענתו, החברה הייתה אחראית לדאוג לסביבת עבודה בטוחה אך לא גידרה את פיר המעלית, לא הדריכה את עובדיה בדבר הסכנות שבעבודה בגובה ולא פיקחה כראוי על עבודתם.

 

החברה, שיוצגה על ידי עו"ד חסן דבאח, הכחישה את נסיבות התאונה וטענה כי אמנם העובד נפל באתר שלה אך אין ראיה לכך שהנפילה התרחשה דרך פיר מעלית. היא הוסיפה שהתובע עבד במקום כמה חודשים לפני התאונה וידע שמדובר בפיר לא מגודר ושיש לעבור מקומה לקומה דרך חדר המדרגות. היא ציינה שבכל מקרה יש להטיל על העובד אשם תורם של יותר מ-50%, בין היתר מאחר שכשוהה בלתי חוקי הוא לא עבד בלחץ זמנים ונותר ללון אתר הבניה ברוב ימות השבוע.

 

השופט חננאל שרעבי קיבל את גרסת העובד במלואה. הוא ציין שעדותו קיבלה חיזוק משמעותי מעדויות עובדים אחרים שראו אותו שוכב בתחתית הפיר כשהוא פצוע ובהכרה מעורפלת.

 

בשאלת האחריות נקבע שהחברה הפרה את חובתה לספק לעובדיה מקום עבודה בטוח שימנע נפילות אפילו על ידי חוסר תשומת לב מצד העובד. הוא הוסיף שהוכח שלעובדים לא סופק ציוד מגן או אמצעי בטיחות אחרים וכי אחד העובדים הפנה את תשומת לב מנהל העבודה באתר שאין גידור לפירי המעלית אך בפועל לא נעשה דבר עד למועד התאונה.

 

השופט ציין עוד שהחברה הפרה הוראות מפורשות בחוק ובתקנות שמחייבות מעסיק לגדר פיר מעלית ולספק לעובדים ציוד מגן אישי תוך פיקוח כי יעשה בו שימוש.

 

עם זאת הוא הטיל על העובד אשם תורם בשיעור של 15% וציין שמדובר בפועל מנוסה שהכיר את האתר והיה מודע לכך שהפיר אינו מגודר. "התובע היה יכול לראות את פיר המעלית דרכו נפל עם קצת יותר תשומת לב מצידו", כתב.

 

בסופו של דבר, ולאחר ניכוי אשם תורם, קבע השופט שרעבי שנזקי התובע מגיעים לסך של 4,161,770 שקל. בניכוי קצבאות הביטוח הלאומי חויבה הנתבעת בסך של 684,600 שקל בתוספת הוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך 160 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים