שתף קטע נבחר

בגלל אגרוף: נעצר דמנטי וחולה אלצהיימר בן 87

המשטרה, שעצרה את הקשיש, ביקשה להאריך את מעצרו בחשד שנתן לאשתו אגרוף, על אף שהוא אינו מודע לקורה סביבו. השופטת: "יש להצטער על הדרך שבה נהגה המשטרה. אשתו לא הגישה תלונה"

משטרת באר שבע עצרה ביום שישי גבר בן 87, דמנטי וחולה אלצהיימר, וביקשה להאריך את מעצרו בחמישה ימים בחשד שנתן לאשתו אגרוף. הוא נעצר בביתו, הובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בבאר־שבע בנעלי בית, אולם בסופו של הדיון השופטת עירית קויפמן מתחה ביקורת על המשטרה: "יש להצטער על האופן שבו הדברים התנהלו בתיק זה".

 

קשיש חולה אלצהיימר  ()
הקשיש בבית המשפט

נציג המשטרה, החוקר מוטי סקירה, ביקש מבית המשפט להורות על מעצרו של הקשיש לצורך השלמת החקירה נגדו, וציין כי הוא מאובחן כחולה אלצהיימר. מחלת האלצהיימר מתאפיינת בפגיעה בזיכרון, בשפה וגם בהתמצאות המרחבית ובאישיות. חולי אלצהיימר יכולים להתנהג לעיתים באגרסיביות ובצורה לא נאותה, גם כלפי האנשים הקרובים להם ביותר.

 

נציג המשטרה ציין כי בשיחה עם העובדת הסוציאלית של העצור היא טענה כי הוא מסוכן לאשתו, ומומלץ לקחת אותו למחלקה הפסיכיאטרית. במהלך הדיון עלה כי הגבר דובר רוסית, אולם המשטרה לא הזמינה מתורגמן.

 

סנגורו, עו"ד אדיר בן-לולו מהסנגוריה הציבורית, ביקש לשחרר אותו ממעצר. לדבריו, יש להורות לשוטרי הליווי לקחת אותו לביתו, שם ימתינו לו שירותי הרווחה. "אלה יואילו בטובם לעדכן את הגריאטריה המחוזית ויטפלו בו בכלים הנכונים ולא בהבאתו לבית המשפט, כאשר הוא בקושי מתהלך ולא מבין מה קורה סביבו".

 

השופטת עירית קויפמן קבעה כי אין מקום להורות על מעצרו של הקשיש ולא ברור לה מדוע המשטרה ביקשה לעשות זאת. על אחת כמה כאשר גם אשתו לא ביקשה להגיש כל תלונה, וזו הפעם הראשונה שהוא גילה סימני אלימות.

 

עו
עו"ד בן לולו

"לזכות היחידה החוקרת אציין כי נעשה ניסיון למצוא מקום שבו יוכל החשוד לשהות ואף עורבו שירותי הרווחה בעיריית באר־שבע, אולם לא נמצא כל מענה", אמרה השופטת. "אדגיש כי מעצר אינו מהווה חלופה למעורבות שירותי הרווחה, ויש להצטער על האופן שבו הדברים התנהלו בתיק הזה". בהחלטה קבעה כי היא סבורה שלא נשקפת מסוכנות מהחשוד המצדיקה את מעצרו והבהירה כי "באחריות המשטרה לוודא הגעתו הבטוחה למקום מגוריו". עוד הורתה למשטרה להודיע לאלתר על המקרה לשירותי הרווחה בעירייית באר־שבע כדי שיטפלו בעצור וברעייתו.

 

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "העצור מוכר ומטופל היטב על ידי שירותי הרווחה בעירייה, וגם בדיון שלשום נכחה עובדת סוציאלית שלקחה אותו לביתו. במהלך סוף השבוע ליוותה עובדת סוציאלית את הקשיש, שאושפז אמש בבית החולים והיום שוחרר לביתו. מציאת מסגרת טיפולית נמצאת באחריות גופים רלוונטיים ומקצועיים מחוץ לאגף הרווחה, ואגף הרווחה ימשיך וילווה את הקשיש עד למציאת פתרון".

 

ממשטרת ישראל נמסר: "החשוד נעצר לאחר שעל פי החשד תקף את אשתו בדירתם. בחקירתה של קורבן העבירה עלה כי היא מרגישה מאוימת ממנו, מכיוון שלדבריה הוא אינו צפוי בהתנהגותו. לאור מצבו הרפואי, ועוד בטרם מעצרו, נשלח החשוד לבדיקה פסיכיאטרית, ממנה שוחרר בהחלטת רופא. חוקרי המשטרה יצרו קשר עם מחלקת הרווחה של העירייה, אולם לצערנו לא נמצאה עבורו מטעמם חלופה מתאימה שתבטיח את שלומה וביטחונה האישי של האישה, ולכן הובא החשוד בפני בית המשפט, ואנו מכבדים את הכרעתו. יחד עם זאת, ככל שמושמעת ביקורת שיפוטית הרי שהיא נלמדת, ובמידת הצורך יופקו הלקחים הנדרשים בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים