שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: חברי הליכוד יחתמו על הצהרה שלא יחליפו את נתניהו

בעקבות דברי ליברמן על כך שאם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ימליץ על מועמד אחר ממפלגתו, דוגמת אדלשטיין, בסביבת רה"מ יזמו הצהרה שעליה ייאלצו לחתום 40 מועמדי הליכוד הראשונים ברשימה. את ההחתמה על המסמך יוביל יו"ר הקואליציה לשעבר ביטן. גורמים בליכוד: "דיקטטורה, מהלך הזוי"

 

אביגדור ליברמן בנימין נתניהו (צילום: דנה קופל, AP)
(צילום: דנה קופל, AP)

אפקט ליברמן: בעקבות אמירותיו האחרונות של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על דרישה להחלפת נתניהו לטובת הקמת ממשלה בראשות הליכוד, בסביבתו של ראש הממשלה מתכוונים להחתים את כל מועמדי הרשימה, 40 במספר, על הצהרה מיוחדת שלפיה הם מאוחדים מאחורי נתניהו במרוץ לראשות הממשלה - וכי אין בכוונתם להחליף אותו. כך נודע ל-ynet.

 

הנוסח שעליו התבקשו חברי הליכוד לחתום: "אנו החתומים מטה, המועמדים ברשימת הליכוד לכנסת ה-22, מדגישים כי לא נקבל שום תכתיב משום מפלגה אחרת. ללא תלות בתוצאות הבחירות, ראש הממשלה ויו״ר הליכוד בנימין נתניהו הוא המועמד היחיד של הליכוד לראשות הממשלה - ולא יהיה שום מועמד אחר. אבקש את אישורך בהודעה חוזרת כדי לצרף את שמך לעצומה".

 

את היוזמה החלו לבדוק אמש (מוצאי שבת) בסביבת רה"מ לאחר שליברמן אמר ב"פגוש את העיתונות" כי אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה, הוא יפנה אל "חבריו בליכוד" על מנת שיבחרו נציג אחר, ואף נקב בשמו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כמועמד אפשרי ומוסכם לממשלת אחדות עם ישראל ביתנו וכחול לבן. גורמים בליכוד אמרו על המהלך: "דיקטטורה, מהלך הזוי".

 

ההצהרה נוסחה אתמול בלילה, ואת החתמת חברי הרשימה יוביל יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן. החתמת חברי הכנסת והשרים צפויה להתקיים לאורך היום, על מנת להבטיח שאף אחד מהם לא יבקש להחליף את נתניהו במקרה שיתקשה להרכיב את הממשלה.

 

אמש האשים בטוויטר בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, את יו"ר הכנסת בתכנון פוטש יחד עם ליברמן שנועד להדיח את אביו מראשות הליכוד. דקות אחר כך נמחק הציוץ. בתגובה לדברים שאמר ליברמן בשידור כתב נתניהו הבן: "אוקיי, אז ליברמן חשף הרגע בטעות בשידור חי את הפוטש שתכנן עם יולי אדלשטיין. ואומרים שאני לא יודע לשמור על הפה שלי".

 

אדלשטיין הגיב על הדברים שאמר ליברמן ואמר: "נתניהו הוא המועמד היחיד של הליכוד לראשות הממשלה הבאה. שרבוב שמותיהם של בכירים בליכוד כמחליפים לנתניהו אינו אלא ניסיון נוסף ובלתי פוסק לעשות דה-לגיטימציה למנהיג הליכוד הנבחר. לא ניתן לאיש לפגוע באחדות הליכוד".

 

לפיד: "מדברים איתנו על זה"

ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, אמר בתגובה להצהרה שעליה יצטרכו לחתום חברי ליכוד: "ביבי צודק. מאחורי גבו בליכוד כבר כולם מחפשים את היורש ומדברים איתנו על זה. בינתיים בלחישה. לא להרבה זמן".

 

בריאיון לגלי צה"ל אמר לפיד כי "אני מעריך שזה סימן מאוד ברור של לחץ גדול והתקפי הפאניקה שיש לנתניהו, כל מי שעבד איתו מכיר אותם, וזה רק הוכחה לזה שמתחיל לקרות פה משהו אמיתי".

 

לפיד אמר עוד כי "הליכוד היא מפלגה לאומית ליברלית חשובה, אני בא מבית של המחנה הלאומי והיא לא מפלגה של אף בן אדם, ואני לא מנסה להכתיב להם מה לעשות".

ח
"התקפי פאניקה לנתניהו". ח"כ לפיד(צילום: מוטי קמחי)

במחנה הדמוקרטי אמרו: "מצעד הבובות של נתניהו ממשיך לסייע לו במסע להיחלץ מאימת הדין. שוחד, מרמה והפרת האמונים לאזרחי ישראל - אלה הפשעים החמורים שבהם הוא חשוד.

 

"אם כל מי שרואה עצמו אזרח חופשי במדינה יהודית ודמוקרטית לא יתעשת, ישראל תהפוך מדמוקרטיה לביביקרטיה. לנצח בבחירות האלה זה לא הדבר הכי חשוב, זה הדבר היחיד שחשוב. שמיר, בגין וז'בוטינסקי היו נכלמים לראות את חברי רשימת הליכוד לכנסת ביום הזה".

 

במקביל, שר התקשורת דודי אמסלם תקף הבוקר בחריפות את יו"ר ישראל ביתנו: "ליברמן לוקח כמעט 30% מהציבור היהודי ופוסל אותם", אמר אמסלם ל"כאן רשת ב'". "אני אומר לך שאם אני לא הייתי שומע את זה ומכיר אותו ונמצא בארץ ישראל, הייתי בטוח שמדובר בבן אדם אנטישמי. הרי את מי הוא פוסל? את החרדים ואת הדתיים הלאומיים, על מה הוא פוסל אותם? למה, בגלל שהם יהודים? לא הבנתי".

 

בהכנת הידיעה השתתף יובל קרני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים