שתף קטע נבחר

משרד הבריאות מתיר לרוקחים לשנות מרשמי קנאביס

במכתב שנשלח לבתי המרקחת המשתתפים בפיילוט של היחידה לקנאביס רפואי מתיר משרד הבריאות לרוקחים לשנות את מרשמי הקנאביס הרפואי, על דעת עצמם, מבלי להתייעץ עם הרופא המטפל

לאחרונה הודיעה יחידת הקנביס הרפואי (היק"ר) במשרד הבריאות שהחליטה להאריך את תקופת הניסיון שבמהלכה תתאפשר מכירת קנאביס רפואי למטופלים בעלי רישיון דרך בתי המרקחת שמשתתפים בפיילוט. בנוסף הודיעה היחידה כי הרוקחים יורשו לשנות מרשם לקנאביס רפואי ולהחליף את סוג המוצר והמינון שצוין במרשם שנופק להם (הקרוי "הוראות מסירה"). זאת על רקע הצורך לתת מענה למטופלי קנאביס רפואי רבים, שנתקלו במחסור חמור בבתי המרקחת של זנים ומוצרים מסוימים.

 

אנו מניחים שמטרתה של ההנחיה האמורה היא להקל על הטיפול בציבור צרכני הקנאביס הרפואי. אך נשאלת השאלה: האם תכלית זו אכן תושג באמצעות הוראה זו?

 

ראשית, חשוב להדגיש כי משמעותה של ההנחיה היא שרוקח יהיה רשאי להתערב בשיקול הדעת הרפואי של הרופא המטפל, שהחליט לאחר בחינת נתוניו הרפואיים האישיים של כל מטופל מהו סוג הקנאביס הרפואי המתאים לו. זאת בלי שהונח בפניו תיקו הרפואי המלא ומבלי שהרופא מסר לו את מלוא הנתונים הנדרשים לגבי האלטרנטיבות הטיפול המתאימות למטופל הספציפי.

 

לפיכך, בניגוד לרושם המיידי שעשוי להיווצר למקרא ההנחיה הרי שהתוצאה עלולה לגרום דווקא לפגיעה בשיקול הדעת המקצועי שניתן לרוקחים, אשר נועד להבטיח טיפול איכותי ומיטבי למטופל.

 

מעבר לכך, במנותק מהשאלה אם הצעד אכן יקל על צרכני הקנאביס הרפואי בישראל, חשוב להדגיש כי מדובר בצעד לא שגרתי וחסר תקדים. זאת, כיוון שהוא נוגד את הגדרת תפקידו של הרוקח כגורם מטפל מקצועי, האמון על מתן הטיפול התרופתי שהגדיר הרופא, תוך מתן ייעוץ רוקחי, שתכליתו לשפר את ההיענות לטיפול התרופתי ולהבטיח את בטיחות הטיפול והצלחתו.

 

חשוב להזכיר כי רק לפני כשלוש שנים, בתום דיונים רבים וארוכים שנערכו בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, שבהם נטלו חלק נציגי קופות החולים, ארגוני הרוקחים וחברות התרופות, אושר בקריאה שלישית נוסח תיקון מקיף וכולל לפקודת הרוקחים.

 

חקיקה זו מסדירה וקובעת בראש ובראשונה את דרישות הסף לקבלת רישיון לעסוק ברוקחות בישראל, את "גבולות הגזרה" של המקצוע, הדרישות החלות על פעילותם של בתי המרקחת ובתי המסחר לתרופות בישראל ועל יצרני, יבואני ומשווקי תרופות בישראל.

 

אלא שבשום מקום בחקיקה האמורה לא ניתן לרוקחים שיקול דעת כה רחב כפי שהעניקה להם יחידת הקנאביס הרפואי. יוצא אפוא כי באופן חסר תקדים מתבצע שינוי מוחלט של הגדרות מקצועות הרוקחות והרפואה בישראל, שלא במסלול תיקון חקיקה אלא באמצעות מכתב שנשלח אל הרוקחים.

 

על כן, אנו סבורים שעל משרד הבריאות לקבוע, באופן מדויק, מהם התנאים הנדרשים לצורך הפעלת שיקול הדעת הרוקחי, ובין היתר להגדיר כי שיקול הדעת יוגבל לבחירה בין אלטרנטיבות טיפוליות שייקבעו באופן מפורש על-ידי הרופא המטפל והללו יצוינו במפורש על גבי המרשם שיציג המטופל לרוקח. זאת, בדומה לשיקול הדעת המופעל על ידי רוקחים בכל הקשור לניפוק תרופות לציבור המטופלים, המבוסס על עיקרון הבטיחות – אבן יסוד בכל הקשור לטיפול תרופתי.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עוה"ד עמוס בנצור ולימור טרסי-חן ממשרד עמוס בנצור ושות' עוסקים במערכות בריאות, תעשייה פרמצבטית, קנאביס, מכשור רפואי ותמרוקים, ובמתן ליווי משפטי לפרויקטים בעלי מורכבות טכנולוגית ורגולטורית
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
פביאן קולדורף
עוה"ד עמוס בנצור ולימור טרסי-חן
פביאן קולדורף
מומלצים