שתף קטע נבחר

נימוקי השופט לצו ההרחקה: "ברק כהן הטריד את אבנר נתניהו ויצר סצינה"

בנימוקים להחלטה להוצאת צו למניעת הטרדה מאיימת כתב השופט כי הפעיל החברתי "פגע באופן ברור וחמור בפרטיות" בנו של ראש הממשלה. לצד זאת הבהיר כי "נבחרי ציבור יידרשו לרף גבוה יותר" והזכיר דרכי מחאה שונות: "בעולם מטיחים עוגות קצפת בפניהם של פוליטיקאים"

אבנר נתניהו דיון על התלונה שהגיש נגד עורך הדין ברק כהן על הטרדה (צילום: טל שחר)
השופט קבע - 150 מטר יפרידו ביניהם. ברק כהן ואבנר נתניהו(צילום: טל שחר)

"אין ספק כי ברק כהן הטריד את אבנר נתניהו. יצירת 'סצינה' במקום ציבורי היא פגיעה ברורה בשלוות חייו ופרטיותו". כך כתב שופט בית המשפט השלום בתל אביב עמית יריב, בנימוקי החלטתו להוציא צו למניעת הטרדה מאיימת לפעיל החברתי, שלפי השופט פגע "באופן חמור" בפרטיותו של בנו של ראש הממשלה. על פי ההחלטה, ייאסר על כהן להיות במרחק של 150 מטרים מנתניהו. תוקפו של הצו חצי שנה, עד לחודש פברואר.

 

"על חשיבותו של חופש הביטוי וחופש המחאה הפוליטית לא תיתכן מחלוקת", כתב השופט. "כוחה של חברה דמוקרטית נמדד ביכלתה להכיל מחאה פוליטית לגיטימית ומגוון דעות, גם אם הדרך שבה באות דעות אלו לידי ביטוי אינה נעימה למבוקרים. כל עוד אין המחאה חורגת מגבולות המותר - יש להגן על זכותו של אדם למחות על מה שהוא תופס כעוולות. אלא שחופש המחאה אינו בלתי מוגבל ומולו יש לאזן את הזכות של אדם לפרטיות לשלוות חיים וכבוד".

 

 

"אני סבור כי אין כל ספק כי כהן הטריד את המבקש", הייתה השורה התחתונה של דבריו. "יצירת 'סצינה' במקום ציבורי, אליו הגיע וישב המבקש עם חבריו, תוך עירוב גורמים נוספים, היא פגיעה ברורה בשלוות חייו ופרטיותו. העלאתם של הסרטונים המתעדים היא פגועה חמורה עוד יותר בפרטיותו. המבקש אינו דמות ציבורית ולמרות ה'סממנים הציבוריים', אלו אינם מגיעים לדרגה המצדיקה פגיעה בזכויות היסוד שלו".

 

בנימוקי ההחלטה סקר השופט דרכי מחאה שונות וכתב כי "לצד מאמרי דעה בעיתונות, מוכרת גם שיטות מחאה של הפגנות ליד בתיהם של אנשי ציבור ואפילו בארצות הים - צורת מחאה הבאה לידי ביטוי בהטחת עוגות קצפת בפניהם של פוליטיקאים. יש דרכי מחאה יעילות יותר ויעילות פחות, מקובלות יותר ופחות..כל עוד אין המחאה חורגת מגבולות המותר יש להגן על זכותו של אדם למחות על עוולות. מי שבחר בחיים שמרכזם בזירה הציבורית ויהיו אלו נבחרי ציבור, ידוענים או אנשי רוח, יידרש לטעמי לעמוד ברף גבוה יותר שמבקש למחות על פגיעה בפרטיותו".

 

 

אבנר נתניהו דיון על התלונה שהגיש נגד עורך הדין ברק כהן על הטרדה (צילום: טל שחר)
נתניהו ועורך דינו יוסי כהן(צילום: טל שחר)

עו
עו"ד ברק כהן (צילום: טל שחר)
 

אבנר נתניהו הגיש תלונה נגד כהן, בגין פגיעה בפרטיות והטרדה, לאחר שהאחרון הטיח בו מילים קשות נגד משפחתו בעת שישב בבית קפה בתל אביב. המקרה אירע לפני יותר משבוע, כאשר כהן הבחין בנתניהו הבן שישב במקום. כהן התקרב לעברו ופתח בקריאות כמו "משפחה של גנבים", "אבא שלך גנב", ועוד. אבנר נתניהו התעלם מדבריו של כהן ולא הגיב אליהם. כהן מצידו תיעד את שקרה והעלה סרטון לרשתות החברתיות.

 

בעקבות הסרטון פנה נתניהו הבן באמצעות עורך הדין יוסי כהן וביקש צו הרחקה נגד ברק כהן, שאף נחקר במשטרה בנושא. בתגובה, כהן כתב לבית המשפט כי יש לדחות את הבקשה ואף להטיל על נתניהו הבן את תשלום ההוצאות המשפטיות "אשר לא ימומנו מבעלי הון המקורבים לראש הממשלה", כלשונו.

 

"אני לא בחרתי בדרך פוליטית", אמר אבנר נתניהו במהלך הדיון, "פעם אחת באירוע לכבוד אבי אמרתי לו כמה שאני מעריך אותו, בין השאר על זה שהוא מנהיג מאות אלפי אזרחים. לא בחרתי באמירה פוליטית, לא אכנס לתחום הזה בחיים, לא אעשה את זה למשפחה העתידית שלי ולא לעצמי".עו"ד יוסי כהן, המייצג את נתניהו, אמר לאחר החלטת בית המשפט כי הוא שמח על התוצאה: "אנחנו בעד חופש ביטוי ודמוקרטיה, אבל אלה לא מעניקים את החופש לבצע עבירות פליליות".

 

ברק כהן אמר לאחר שניתן לו צו הרחקה: "התברר לנו שבניגוד לדימוי של המשפחה, אבנר הוא אדם חלש ואנו לא פוגעים באנשים חלשים. לא נכון לנהל מאבק מול אדם חלש. במהלך הדיון אמרתי שאני לא רואה טעם להמשיך ולנהל את המאבק מולו. כפי שהתרשמתי ממנו, הוא יותר בדעות שלנו מאשר בדעה של המשפחה שלו. נתניהו ראוי להתנגדות עממית הרבה יותר רחבה".

 

אבנר נתניהו לא נוהג להופיע בתקשורת בניגוד לאחיו הבוגר יאיר, שמעורב בסדר היום הפוליטי ומרבה להתבטא בנושאים הללו, בעיקר בטוויטר. ברק כהן הורשע לאחרונה בפגיעה בפרטיות בפרשת באים לבנקאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
אבנר נתניהו ועורך דינו יוסי כהן
צילום: טל שחר
מומלצים