שתף קטע נבחר

הפטריארכיה היוונית עתרה נגד מכירת נכסים לעטרת כהנים

הפטריארכיה הגישה עדויות חדשות נגד עמותת עטרת כהנים בטענה לתשלומי שוחד וקידום עסקאות לרכישת נכסים בעיר בדרך לא חוקית: "שיקרו והסתירו עובדות במהלך הליך משפטי"

הפטריארכיה היוונית הגישה היום (יום ב') לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לביטול פסק הדין של השופטת גילה כנפי שטייניץ, שאישר מכירת נכסים בעיר העתיקה לעמותת עטרת כהנים.

 

הפרטריארך היווני-אורתודוקסי תיאופילוס השלישי בשער יפו העתיקה בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
הפטריארך היווני אורתודוקסי תיאופילוס השלישי(צילום: אוהד צויגנברג)

על פי ההצהרה וכתב התביעה, הוגשו כמה עדויות חדשות שעשויות להשפיע על ההחלטה הקודמת של בית המשפט העליון. לטענת הפטריארכיה, ראשי עמותת עטרת כהנים שילמו שוחד "לטיפול בעסקאות" העמותה וכי והקלטות של ראש העמותה, מתי דן עם עורך דין איתן גבע "מוכיחות כי הם שיקרו והסתירו עבודות בזמן התהליך המשפטי", נכתב.

 

הפטריארכיה הדגישה כי הנכסים ממוקמים בין חומות העיר העתיקה בירושלים, ונועדו "לשרת את עולי הרגל הנוצרים והמבקרים מכל העולם בעיר הקודש בדרכם לכנסיית הקבר". עוד נכתב כי "על הפטריארכיה לממש את זכותה וחובתה להגן על עצמה, על המקומות הקדושים ועל מורשת הכנסייה בירושלים".

 

הפרטריארך היווני-אורתודוקסי תיאופילוס השלישי בשער יפו העתיקה בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
מאבק על נכסי הכנסייה(צילום: אוהד צויגנברג)

אחת הראיות המרכזיות היא עדותו של טד בלומפילד, מנהל מלון פטרה לשעבר שנחשפה לראשונה ב ynet. בלומפילד העיד כי במשך שנים עמותת עטרת כהנים שילמה לו בכדי שיקדם את עסקת רכישת המלון. כך למשל הוא חשף מסמכים משנת 1996 המראים שהמיליונר ארווין מוסקוביץ, שתמך בעמותת עטרת כהנים, הגיע להסכם עם אחד הדיירים של המלון בנוגע לקניית זכויותיו כדייר מוגן בעבור 4.5 מיליון דולרים ולשלם על הוצאותיו. זאת, למרות שהמחיר הרשמי שעטרת כהנים שילמה עבור הנכס היה חצי מיליון דולר, מחיר נמוך ביחס לשוק.

 

מבחינת הפטריארכיה היוונית מדובר ב"הוכחה ברורה לשחיתות של העסקאות המפוקפקות משנת – 2004, משום שלא יעלה על הדעת לקנות באופן ישיר מדיירים מוגנים את זכויותיהם ב- 4.5 מיליון דולר ב- 1996 ולאחר 9 שנים לטעון שהם קנו מהפטריארך (הבעלים של הנכסים) גם את הנכס עצמו וגם את ההוסטל עצמו במחיר של 500 אלף דולר בלבד". כפי שנכתב בבקשה לביטול פסק הדין.

 

לטענת הפטריארכיה, בידיהם עדויות לכך השוחד שולם על ידי ניקוס פפדימס, איש הכספים של הפטריארכיה שהואשם בשחיתות ונמלט מהארץ. יש לציין כי טענת השוחד על ידי פפדימס עלתה במהלך המשפט אך נדחתה בטענה כי הפטריארכיה לא הוכיחה זאת. כעת, עם עדותו של בלומפילד והמסמכים החדשים, מקווים בפטריארכיה כי הם יסייעו להוכיח את טענותיהם כי העסקה לא היתה כשרה.

 

מטעם הפטריארכיה נמסר: "העדויות החדשות כוללות חתימות של הנהלת עטרת כהנים והקלטות של מתי דן עם עורך דין איתן גבע שמוכיחות שהם שיקרו והסתירו עבודות בזמן התהליך המשפטי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Mab-CTS
ראשי הכנסייה היוונית אורתודוכסית
צילום: Mab-CTS
מומלצים