שתף קטע נבחר
הוסף כתבה
הכי מטוקבקות

  הקשר בין שרירים לפסיכולוגיה

  באופן טבעי, בני אדם נוטים לחשוב כי מראה מוצק ושרירי מקושר לבריאות גבוהה, ואכן מספר רב של מחקרים מציגים את זה

  אחד התחומים שמקבלים יותר תשומת לב בשנים האחרונות הוא הפסיכולוגיה האבולוציונית. מדובר בתחום שחוקר כיצד האבולוציה עיצבה את התודעה וההתנהגות של האדם מאז התפתחותו ועד היום. פסיכולוגים אבולוציוניים מציעים כי מוחנו מורכב מפונקציות רבות שהתפתחו או השתדרגו כתוצאה מתהליך הברירה הטבעית (החלש נכחד, החזק שורד). אחד מתחומי המחקר העיקריים של תחום זה הוא חקר המשיכה בין גברים ונשים, וכיצד בני האדם פיתחו כלים ויכולות למשוך את המין השני.

   

  אחת הגישות המקובלות ביותר כיום בתחום הפסיכולוגיה האבולוציונית היא שאנשים נמשכים ליופי ולאסתטיקה, משום שהם משדרים בריאות ופוריות. זה גם הגיוני ומסתדר היטב עם מחקרי עבר, שכן מספר רב של מחקרים מציגים כי אנשים הסובלים מעודף משקל מציגים מדדי בריאות פחות טובים מאשר מקביליהם השומרים על משקל תקין, וזה מתבטא בסיכון מוגבר למחלות כגון סוגים שונים של סרטן והפרעות מטבוליות, ועד ירידה ברמות הפוריות. יש לציין כי בעולם המערבי, אנשים בעלי עודף משקל נחשבים (לדעתם של רבים) לפחות אטרקטיביים מבחינה חיצונית. אך ישנן גם תרבויות בהם עודף משקל נחשב לאטרקטיבי, כמו למשל במאוריטניה (מדינה בצפון מערב אפריקה).

   

  יד אחורית ()
  שרירי יד אחורית

   

  באופן טבעי, בני אדם נוטים לחשוב כי מראה מוצק ושרירי מקושר לבריאות גבוהה, ואכן מספר רב של מחקרים מציגים את זה. אנשים אשר פעילים גופנית חיים חיים ארוכים יותר, חווים איכות חיים טובה יותר מבחינה בריאותית, והם גם מאושרים יותר. תיאוריה מעניינת שהועלתה בשנת 1975 על ידי החוקר הישראלי פרופ' אמוץ זהבי, מציעה כי גברים אשר מציגים מאפיינים שקשה לשמור עליהם (כמו מסת שריר גבוהה), גם נחשבים לאטרקטיביים יותר, וזאת משום שמסת שריר גבוהה דורשת תחזוקה אנרגטית (קלוריות) באופן תמידי ובכמות גדולה. לפי גישתו, בעיני האישה, אם הגבר מצליח להחזיק במסת שריר גבוהה לאורך זמן, זה מראה כי יש לו את היכולות להשיג מזון (קלוריות) ובכך הוא מציג כי יש לו תכונות ששווה להעביר הלאה אל הצאצאים. כמובן שהתהליך הזה, אם קורה, הוא אינו במודע.

   

  מספר רב של מחקרים בדקו את הקשר, ההשפעה והיחסים שיש בין גברים שריריים לנשים. למשל, מחקר משנת 2007 שהתפרסם בכתב העת Personality and Social Psychology Bulletin ביקש מ-115 גברים לדווח על כמות הנשים שאיתן הם קיימו יחסי מין במהלך חייהם. נמצא כי גברים בעלי מבנה גוף שרירי היו עם יותר נשים במהלך חייהם לעומת גברים שאינם שריריים. יתרה מכך, באותו מחקר נמצא כי גברים בעלי מבנה גוף שרירי גם מרוצים יותר מהמראה החיצוני שלהם, מה שמוביל לעלייה בביטחון העצמי. גברים בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר גם ניגשים ומנסים עם יותר נשים, כך שהאפקט הוא ככל הנראה גם בגלל מספר ניסיונות רב יותר, וגם בגלל שהם נחשבים לאטרקטיביים יותר ולכן סיכויי ההצלחה שלהם גדלים. מחקר אחר הגיע למסקנות מעניינות: נשים דיווחו כי דווקא יחסים קצרי טווח היו עם גברים שריריים, לעומת יחסים ארוכי טווח שהיו עם אנשים שאינם מחזיקים במסת שריר גבוהה.

   

  מחקר נוסף, שהתפרסם בכתב העת Evolutionary Psychology השנה (2019) ביקש לבדוק מה גודל השרירים האידיאלי בעיני 942 גברים ו-503 נשים. החוקרים מצאו כי באופן כללי, שרירים גדולים נתפסים כמושכים יותר מאשר שרירים קטנים. אולם גברים חשבו כי ככל שהשרירים גדולים יותר, כך האטרקטיביות עולה, בניגוד לדעתן של הנשים כי יש גבול לכמה שרירי גבר צריך להיות. זאת ועוד, ישנם שרירים שנמצאו כאטרקטיביים יותר מאחרים. 5 השרירים שנחשבו לאטרקטיביים ביותר בעיני נשים, לפי הסדר, הם: שרירי הבטן האלכסונים, ישבן, הישר בטני (שריר "הריבועים") דו ראשי (יד קדמית) וכתפיים. יש לציין כי השונות הבין אישית גבוהה מאוד, כלומר יש נשים שיאהבו יותר שריר מסוים ויש נשים שיאהבו יותר שריר אחר, השרירים שנבחרו לאטרקטיביים ביותר הם תוצאה של ממוצעים. בנוסף, אנשים שריריים מושכים את תשומת הלב. מחקר שהתפרסם בכתב העת Evolution and Human Behavior בשנת 2018 מצא כי באופן כללי אנשים משקיעים יותר בזמן בהתבוננות באנשים שריריים מאשר באנשים לא שריריים. החוקרים מעריכים כי התכונה הזאת התפתחה כדי להעריך באופן מיידי האם האדם שעומד מולי יכול לגרום לי נזק רציני במידה ותתפתח תגרה. היכולת הזו מתווספת ליכולת המהירה לקלוט את גילו של האדם ואת מינו.

   

  כיצד גברים תופסים שרירים בניגוד לנשים? כפי שצוין מקודם, נשים נמשכות למסת שריר גבוהה, אך בגבול הטעם הטוב. מסת שריר גבוהה מסמלת לנשים כוח, הגנה, בריאות ופוריות טובה. אצל גברים העניין נתפס בצורה קצת שונה. מחקר משנת 2018, שהתפרסם בכתב העת Evolution and Human Behavior וכלל 157 גברים, מצא כי גברים שריריים נתפסים כמאיימים יותר מגברים לא שריריים. בנוסף נמצא כי גם זקן וגם קול עבה מהווים אינדיקציה לאיום. חוקרים מעריכים כי מבחינה אבולוציונית, מאפיינים אלו התפתחו כדי לאיים על גברים אחרים, ולא כדי למשוך נשים, זאת כדי למנוע מגברים אחרים להתקרב אל הנשים שלהם.

  נראה כי אלו המחפשים לבלוט בקהל, להיות בריאים וחזקים יותר ולהצליח יותר עם נשים, צריכים לפנות לאימוני כוח, שכן אלו ימקסמו את ההצלחה שלהם בנושאים אלו.

   

  *הכתבה מבוססת על כתבה שהתפרסמה במגזין psychology Today

   

  לשאלות נוספות, ניתן לפנות אליי בעמוד האינסטגרם שלי:

  https://www.instagram.com/manor_noam/

   

  *חשוב להתייעץ עם מדריך לפני כל עבודה בחדר כושר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים