שתף קטע נבחר

תעלומה בוורוד: הפלמינגו מבריכות המלח באילת נעלמו

בריכות המלח בכניסה לעיר אילת, המפורסמות במאות עופות הפלמינגו שגודשים אותן, נותרו החודש ריקות לחלוטין. החשד: הרחפנים הרבים מפריעים לפלמינגו והביאו לבריחתם

 

 

כבר עשרות שנים, מאז הקים מפעל "מלח הארץ" את בריכות המלח שלו באילת, הן משמשות כבית למאות עופות פלמינגו, שבעונת הנדידה מגיעים אלינו מטורקיה, מאיראן וכנראה שגם מצרפת, בדרכם למזרח אפריקה.

 

אלא שלתדהמת אנשי רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, החודש נעלמו הפלמינגו מבריכות המלח בצפון העיר, שלאורך השנים אף זכו לכינוי "בריכות הפלמינגו".

פלמינגו בבריכות המלח באילת (צילום: נועם וייס, מרכז צפרות החברה להגנת הטבע)
הרחפנים מבריחים אותם? פלמינגו בבריכות המלח באילת(צילום: נועם וייס, מרכז צפרות החברה להגנת הטבע)

"הופתענו לגלות שבמהלך חודש יולי, הפלמינגו נעלם מבריכות המלח הצפוניות", סיפר אתמול נועם וייס, צפר בכיר ומנהל פארק הצפרות באילת, של החברה להגנת הטבע. "במשך כמה ימים להקה של כ-300 פלמינגו ביצעה תמרוני תעופה מרשימים מעל העיר אילת ובחוף הים ואף נחתו מדי פעם בים, אך לא חזרה לבריכות הפלמינגו שהיו ביתם שנים ארוכות".

 

במרכז הצפרות אילת ובחברה להגנת הטבע החלו בבדיקות לאיתור סיבה אפשרית לעזיבתם של הפלמינגו, אך בבירור שנעשה עם כל הנוגעים בדבר עלה שלא נרשם כל שינוי בהרכב המים בבריכות, שעדיין שורצות סרטניות מלח ושאר יצורים שהפלמינגו אוכל.

 

פלמינגו בבריכות המלח באילת (צילום: נועם וייס, מרכז צפרות החברה להגנת הטבע)
(צילום: נועם וייס, מרכז צפרות החברה להגנת הטבע)

לפי מידע שהגיע למרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, מספר הפלמינגו בקפריסין נמצא דווקא בעלייה, מה שיכול להסביר את היעלמותם הזמנית מאילת. אחת ההשערות שעלתה לגבי היעלמות הלהקה מהבריכות באילת היא הרחפנים הרבים שמועלים לאחרונה – בשיא עונת התיירות בעיר – לאוויר כדי לצלם את הבריכות מלאות הפלמינגו, שייתכן שמפריעים את מנוחת הפלמינגו וגורמים לבריחתם.

 

"בריכות המלח שבהן אנו רגילים לראות את להקת הפלמינגו הגדולה הן חוליה אחת בתוך שרשרת של אתרי טבע חשובים הנמצאת סביבן ובה מרכז הצפרות אילת", אמר ערן היימס, מנהל מרחב ערבה דרומית ברשות טבע והגנים. "אנחנו מקווים שעם בוא הסתיו, להקות של פלמינגו שתגענה מטורקיה ומאיראן, יחזרו אל הבריכות ואל המטיילים שכל כך התרגלו לנוכחותם האצילית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם וייס, מרכז צפרות החברה להגנת הטבע
פלמינגו בבריכות המלח באילת
צילום: נועם וייס, מרכז צפרות החברה להגנת הטבע
מומלצים