שתף קטע נבחר

סמוטריץ' מבהיר: "לא מאמין בכפייה"

בעקבות הסערה שעוררה אמירתו ולפיה הוא שואף ש"המדינה תנהג על פי התורה ועל פי ההלכה", הבהיר שר התחבורה מהימין המאוחד כי "כולנו מבינים היטב שאנחנו לא יכולים, ובעיקר לא רוצים, לכפות את אמונתנו". הוא תקף את לפיד וליברמן: "אף אחד לא יסתום לנו את הפה"

ישיבת ממשלה (צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90)
בצלאל סמוטריץ'. ארכיון(צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90)

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (הימין המאוחד) אמר הבוקר (שלישי) כי למרות אמירתו שהוא שואף ש"המדינה תנהג על פי התורה ועל פי ההלכה" - הוא מתנגד לכפייה דתית. "אני לא מאמין בכפייה. אי אפשר לשמור מצוות מתוך כפייה, אלא מתוך אמונה, אהבה ומחויבות פנימית עמוקה", הבהיר.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

שקד מסמלת את קץ מדינת ההלכה / דעה

 

סמוטריץ' התייחס לנאום שנשא בכינוס של ארגון רבני "בית הלל" בירושלים, ואמר כי "אתמול בכנס דיברתי אל הנוכחים באולם ואמרתי שאני בטוח שכולם כאן, מכל גזרות היהדות הדתית, היינו רוצים מדינה יהודית הנשענת על אדני התורה וההלכה. זו שאיפה אמונית של כל אדם שומר תורה ומצוות. אבל באותה נשימה הדגשתי שכולנו גם מבינים היטב שאנחנו לא יכולים, ובעיקר לא רוצים, לכפות את אמונתנו - כי אנחנו לא חיים כאן לבד ולכן עלינו לעשות הכל כדי למצוא פתרונות המתחשבים בציבור כולו".

 

 

הוא הוסיף: "אני מאמין שאפשר למצוא את הפתרונות האלה. בלי שנאה ובלי כל כך הרבה אנטי. עם הרבה אהבה, אכפתיות ותשומת לב. דיברתי בכאב על הניסיונות לרמוס את השבת שחשובה לרוב הגדול של אזרחי ישראל - דתיים, מסורתיים וגם חילונים המבקשים להקפיד על יום המנוחה, ועל הדרכים למנוע את הרמיסה של השבת האהובה. אבל מותר לנו, מי שאוהבים את השבת וחווים את החוויה הקסומה הזו מדי שבוע, שמבינים שהשבת היא חלק מתעודת הזהות שלנו, לחלום, לשאוף ולחפש את הדרכים המעשיות לכך שזו תהיה החוויה ומציאות החיים הרחבה של עם ישראל".

 

סמוטריץ' תקף בדבריו הבוקר את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ואת מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד, ואמר: שקרנים נמאסתם. את הציניות ושנאת היהדות של ליברמן ולפיד אני מבין, הם מתביישים בצמד המילים 'מדינה יהודית'. אבל כל גוף תקשורת או אדם אחר שמשתתף במחול הזה הוא שקרן וסותם פיות במקרה הטוב. אף אחד לא יסתום לנו את הפה. כן, אנחנו אוהבים את השבת, אוהבים את התורה ואוהבים את היהדות".

 

גם מפלגתו של סמוטריץ' הוציאה הודעת הבהרה, ובה נכתב כי "השר סמוטריץ' דיבר אמש בכנס על אמונתו, ובאותה נשימה הדגיש שאינו יכול ואינו מעוניין לכפות אותה על אחרים. מי שהקשיב לדבריו, שמע כי השר אמר בבירור שצריך לחיות כאן יחד ולהתחשב בכלל הציבור, בכבוד ולא בכפייה. הלינץ' התקשורתי שמתבצע כלפיו כעת הוא סתימת פיות מכוערת של השמאל, ליברמן וחלקים מסוימת בתקשורת, שמונעים משנאת יהדות ומאינטרסים פוליטיים. חופש הביטוי לא שייך רק לצד אחד".

 

אמש, בתגובה לדבריו של סמוטריץ', אמר ליברמן כי "זה לא ייאמן איך פעם נוספת, אפילו בלי למצמץ, אנחנו שומעים את השר סמוטריץ' מצהיר שאם זה היה תלוי בו ובחבריו, הוא והם היו מבטלים את החוקים במדינת ישראל וכופים עלינו מדינת הלכה שפועלת רק על פי דין תורה".

 

בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב ליברמן: "יש לנו חדשות בשבילך. לא יהיה לך צורך להסתדר איתנו, מכיוון שב-18 בספטמבר תקום פה ממשלה לאומית ליברלית רחבה, בלעדיך ובלי כל מי שמנסה לכפות עלינו מדינת הלכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90
בצלאל סמוטריץ'
צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90
מומלצים