שתף קטע נבחר

לצורך צילומי "מחוז ירושלים": שוטרים פשטו על בית משפחה ושתלו נשק

ב-3:30 בלילה נכנסו שוטרים מלווים בכלבים לבית משפחת סלימאן במזרח ירושלים, דרשו להוציא את הילדים מהמיטות והחלו בחיפושים - כשלכאורה מטרת הפשיטה היחידה הייתה צילומים לסדרה. "הילדים ממש פחדו", סיפר אב המשפחה: "חושש שעכשיו יחשבו שאני משת"פ"

 

 

במהלך צילומי הסדרה "מחוז ירושלים" ששודרה לאחרונה בכאן 11 ועוקבת אחר פעילות המשטרה בבירה, שוטרים פשטו בשעת לילה על בית משפחה במזרח ירושלים, דרשו להעיר את הילדים ולרכזם בסלון - ושתלו בבית נשק מדגם M-16. כל זאת, רק לצורך תיעוד מוסרט שמשחזר פעילות מבצעית לאיתור אמצעי לחימה.

מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
ה"חיפושים" בבית משפחת סלימאן בעיסאוויה(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

הסיפור על שתילת הנשק פורסם לראשונה בהארץ. ל-ynet נודע כי המשטרה פשטה על בית המשפחה בסביבות השעה 3:30 בלילה, בעת שארבעת הילדים, הקטנה שבהם בת 6, ישנו במיטותיהם. לדברי אב המשפחה סאמר סלימאן, השוטרים לא הסכימו שהילדים ימשיכו לישון וביקשו ממנו לרכז אותם בסלון.

 

"הילדים ממש פחדו, גם הכלבים של המשטרה הפחידו אותם. הם שאלו אותי 'מה הם רוצים?'", סיפר סלימאן בשיחה עם ynet. לדבריו, השוטרים פשוט דפקו בדלת, מבלי שדבר תואם איתו מראש. "אם הסדרה לא הייתה משודרת, בכלל לא היינו יודעים שזה היה מבוים. הם אמרו שהם מצלמים כדי למנוע טענות על נזק או גניבת רכוש", הוסיף.  

 

 

החיפוש נעשה בביתו של סלימאן בשכונת עיסאוויה בנובמבר 2018. בסוף הצילומים קיבל סלימאן מהשוטרים מסמך ובו נכתב: "לא נתפס דבר". סלימאן, תושב שומר חוק ללא שום עבר פלילי, לא היה מודע לכך שהמשטרה השתילה נשק במרתף ביתו לצורך הצילומים.

 

האירוע שודר בפרק התשיעי בסדרה, שבו מתועד החיפוש עד ל"מציאת" הנשק. בסדרה אף אומר אחד השוטרים כי ביתו של סלימאן "בנוי כמו מנהרה שלא היתה מביישת את החפירות בעזה". לאחר מכן השוטרים עוזבים את השכונה. מפיקי הסדרה טשטשו את בני המשפחה כדי לא לפגוע בהם,  אולם שכניו של סלימאן זיהו אותו וכעת הוא חושש שיחשבו שהוא מסייע לשב"כ ולמשטרה.

 

"אני בלחץ, אני חושש שיחשבו שאני משת"פ", הוא מוסיף. "בסדרה מזהים את הבית שלי ואת המדרגות, כולם פה מכירים אחד את השני. עדיין לא קיבלתי איומים אבל אני מפחד שזה יגיע. אנשים לא רואים את זה בעין יפה, חושבים שאני סוחר נשק וסוחר סמים. אנשים תוהים איך יכול להיות שלא נעצרתי אחרי שלכאורה מצאו אצלי נשק". 

 

בריאיון לאולפן ynet, הוסיף סלימאן כי "מהחור שבו כאילו מצאו נשק, נכנס פעם נחש לבית". הוא ציין כי המחסן שבו נשתל הנשק שימש בעבר לגידול תרנגולות ויונים.

מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
הנשק שנשתל ו"נמצא" בביתו של סלימאן(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

דו
דו"ח החיפוש

בעקבות צילומי הסדרה בביתו סלימאן, שמרבית חייו עבד כגנן, הוא טוען ששמו הטוב נפגע ודורש שהמשטרה תתנצל בפניו. "אני לא מבין למה הם באו דווקא אליי. בכלל לא הכרתי את הסדרה הזו, זה פשוט לא יפה מה שעשו לי. לשקר ככה כדי שהם יוצגו כגיבורים ויתקדמו בעבודה שלהם? אם ככה המשטרה מתנהלת ב-2019, זה חמור מאוד".


הוא הוסיף: "בשביל סדרה, המשטרה שרפה לי את השם. פשוט סתם ככה. אני רוצה שהמשטרה תיקח אחריות, תבוא אליי ותתנצל כי זה פגע בי, בתדמית שלי ושל בבני משפחתי".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "הסדרה מחוז ירושלים סיפקה לצופים הצצה על פעילות המשטרה המורכבת ברחבי הבירה, ובה טיפול בפשיעה על כל גווניה, טיפול בהפרות סדר אלימות, סיכול טרור, המאבק באמצעי הלחימה הלא חוקיים ועוד. הפקת הסדרה ועריכתה בוצעו על ידי חברת 'קודה', לרבות טשטוש פרטי המעורבים וזהותם בכדי למנוע זיהויים כחוק. הפנייה התקבלה במשטרה ומענה יימסר ישירות לפונה ולא באמצעות כלי התקשורת".

 

מחברת ההפקה קודה תקשורת נמסר: "הטענות נבדקות לעומק וברגע שיהיו ממצאים נדאג לפרסם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי
ה"חיפושים" בבית
צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי
מומלצים