שתף קטע נבחר

גנץ בעוטף עזה: "חילוקי דעות זה לא התפרקות"

על רקע המתיחות בעקבות הסרטון שלועג ליחסים בין נתניהו לחרדים, קיימו ראשי "כחול לבן" סיור משותף בעוטף עזה. לפיד: "אדם אחד עוסק בניסיון לפרק את המפלגה, זה נתניהו". אשכנזי: "נגיע ביחד ליום הבחירות". ח"כ שלח רמז באולפן ynet ליעלון: "שמור את הביקורת בחדר"

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס היום (שלישי) למחלוקות האחרונות ברקע פרסום הסרטון של "יש עתיד" שלועג ליחסים בין נתניהו לחרדים, ואמר כי "לפעמים יש מתיחות וחילוקי דעות, זה לא הופך להתפרקות". גנץ אמר את הדברים במהלך סיור בעוטף עזה יחד עם שותפיו להנהגת המפלגה, יאיר לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזי. הוא הוסיף: "אנחנו ביחד, עובדים יחד, מתואמים יחד, לעתים מתווכחים ביחד. לא נסתיר את זה, אין פה גמדים קטנים, אלא אנשים רציניים עם אג'נדות".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

אשכנזי התייחס גם למחלוקות, ואמר כי "יש לנו דעות, אצלנו לא מחתימים אנשים על טופס נאמנות. אותי יותר מטריד שסמוטריץ' אמר אתמול בקולו שתהיה פה מדינת הלכה. לכן באנו לפוליטיקה - כדי שלא תהיה פה מדינת הלכה. אפשר להירגע, אנחנו נגיע ביחד ליום הבחירות".

 

לפיד הוסיף אחריו: "יש בנאדם אחד שעוסק בניסיון לפרק את כחול לבן - קוראים לו ביבי נתניהו. ארבעתנו מוסרים לו מפה - לא ניתן לך את התענוג".

בני גנץ, משה בוגי יעלון, יאיר לפיד וגבי אשכנזי (צילום: גדי קבלו)
"לעתים מתווכחים ביחד". ראשי כחול לבן בעוטף עזה(צילום: גדי קבלו)

גנץ התייחס בסיור למצב הביטחוני בגזרת העוטף, ואמר כי "אנחנו לא מתכוונים שההרתעה תמשיך להיות שחוקה, אנחנו לא מתכוונים שהמודל הזה של עוד סבב ועוד עפיפון ועוד טיל יימשך. בפעם הבאה שיקרה כאן משהו, אנחנו נוודא שהסבב יהיה הסבב האחרון. לא נקבל רק הסדרה, נחתור להכרעה צבאית של החמאס ולפירוק המערכת שניצבת מולנו. לא נחסוך בשום אמצעי, אם צריך נפעל לסכל את כל ראשי החמאס, לקטוש באש את כל המרחב, נפעל בצורה קרקעית ככל שנרצה לאן שנרצה וכמה שנרצה".

 

גנץ הוסיף: "יהיה לנו תנאי אחד כפול להסדרת העניין - שקט מוחלט והשבת הבנים הביתה. אנו לא מוכנים שהסיפור הזה יימשך, אם לא תהיה פה רגיעה טוטאלית מוחלטת שבמסגרתה הבנים חוזרים הביתה, לא תהיה ברירה ונצא למערכה רחבה. אנו יודעים שלצה"ל יש את היכולת המבצעית לבצע כל פעולה נדרשת בעזה, ולנו יהיה את האומץ להחליט ואת האומץ לתת לצה"ל לבצע את זה".

 

אתמול מתח גנץ ביקורת מרומזת על לפיד. הוא פרסם בחשבון הטוויטר שלו הודעה מבלי להזכיר את הסרטון, וכתב: "בימים אלה, בהם אנו זוכרים שחורבן בית המקדש נבע משנאת חינם, אנו צריכים לאמץ סגנון שונה מזה של נתניהו, ולהרבות באהבת חינם. עוצמתה של החברה בישראל טמונה באחדותה על כל חלקיה - חילונים כדתיים, יהודים ושאינם יהודים, שמאל וימין. זו הדרך הראויה למנהיגות ישראלית בעת הזו. מנהיגות ששמה את ישראל לפני הכול".

 

דבריו של גנץ הגיעו לאחר שהחרדים דרשו ממנו בתקיפות להתנער ולגנות את לפיד בעקבות הסרטון שפרסם. גנץ עצמו מנהל בשבועות האחרונים שיח שקט והדוק עם הציבור החרדי ובין היתר ביקר כבר פעמיים בישיבות בבני ברק ונפגש עם נציגי הציבור החרדי.

 

יעקב ליצמן ראיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"לפיד אנטישמי, כך דיברו לפני המלחמה". ליצמן(צילום: אבי מועלם)

גורמים בכחול לבן סיפרו כי הסרטון של לפיד הביך את גנץ שנמנע מביקורת חריפה על החרדים, מתוך רצון לשתף איתם פעולה לאחר הבחירות אם יקבל את המנדט להרכיב את הממשלה. למעשה, גנץ מצא את עצמו בין שותפו הפוליטי לפיד לבין החרדים. גנץ עצמו העדיף להגיב באופן כללי מבלי להזכיר את לפיד או את הסרטון המדובר וקרא "לאמץ שיח של אהבת חינם".

 

הסרטון שפרסם לפיד מתח ביקורת חריפה על "הצהרת הנאמנות" של נתניהו ותיאר שיח של החרדים ומפלגות הימין אשר סוחטים את נתניהו תמורת תמיכתם בו. יו"ר ש"ס אריה דרעי כותב בקבוצה: "רוצים שאני אחתום? תביאו טריליון שקל לישיבות". ואילו יעקב ליצמן עונה: "אני רוצה את כל הכסף שיש לישראל".

 

 

ליצמן עצמו תקף הבוקר באולפן ynet את יאיר לפיד, זמן קצר לפני ההודעה על התשתית הראייתית נגדו: "הוא אנטישמי. כך דיברו האנטישמים לפני המלחמה – היהודים אוהבים כסף, אף ארוך. כשאמרו להם שזו אנטישמיות הם טענו שמדובר בבדיחות. הבדיחות הללו חוזרות היום ב-2019".

 

לטענת ליצמן, "אנחנו לא מבקשים כסף אלא שוויון. מה שמגיע לכל אחד מגיע גם לנו – כיתות לימוד ובתי ספר שהתלמידים הרגילים זוכים להם מהמדינה. לצערי, אצלנו זה מגיע רק בהסכמים הקואליציוניים".

 

שלח רמז ליעלון: "שמור את הביקורת בחדר"

ח"כ עפר שלח התייחס הבוקר באולפן ynet לביקורת בצמרת כחול לבן על הסרטון של לפיד ורמז למשה (בוגי) יעלון כי עליו "לשמור את הביקורת ואת חילוקי הדעות בחדר הסגור ולגבות את חברי המפלגה בחוץ". לדברי שלח, "אני מציע למי שרוצה מפלגה מנצחת שתוביל את מדינת ישראל לאמץ את המדיניות הזו, מי שלא מבין את זה – לא יגיע לשלטון".

 

 

שלח התייחס גם לטענותיו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נגד הסרטון ולכך שכינה את יאיר לפיד "אנטישמי": "זו התגובה האוטומטית של החרדים כל פעם שיש איזו ביקורת שלא מוצאת חן בעיניהם. זו הייתה דחקה בסרטון בחירות מטעם הצוות שאנחנו מעסיקים ביש עתיד על דבר ידוע לכולם. ליצמן בעצמו אמר לנתניהו 'אנחנו מצביעים איתך במה שלא מעניין אותנו ואתה תתן לנו כל מה שאנחנו רוצים'. אנטישמיות היא נושא רציני, בואו לא נביא את זה לשם".

 

- אם ראש הממשלה נתניהו וגנץ לא מצליחים להרכיב ממשלה, וגנץ מחליט לשבת עם נתניהו. תסכימו לזה?

"אלה שלוש מפלגות נפרדות וכל אחת תקבל את ההחלטות שלה. אין היגיון למי שרוצה להחליף את השלטון ואנו מובילים את המפלגה היחידה שיכולה להחליף שלטון, כחול לבן מאוחדת. כל השאר אלו ספקולציות שאני מתקשה להבין את המתמטיקה שלהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
הנהגת כחול לבן בעוטף עזה
צילום: גדי קבלו
מומלצים