שתף קטע נבחר

חמש שנים לנפילתו של הדר גולדין: "בני הופקר בידי הנהגה פחדנית"

פרופ' שמחה גולדין נשא דברים באזכרה לציון חמש שנים לנפילתו של בנו, סגן הדר, במבצע צוק איתן. "רגיעה, במונחי חמאס, הופכת אותנו לבני ערובה". אחותו איילת: "הזמן יוצר רבדים חדשים של כאב וגעגוע - והמחשבות נוראיות". מח"ט גבעתי: "ממשיכים להיערך להגנה על הבית"

 

 

 

חמש שנים לנפילתו של סגן הדר גולדין במבצע צוק איתן: בבית העלמין בכפר סבא הגיעו הערב (ג') משפחתו, חבריו וקצינים - בהם מח"ט גבעתי, אל"מ איציק כהן - לטקס האזכרה השנתי.

טקס הזכרה להדר גולדין ז
לאה ושמחה גולדין(צילום: יאיר שגיא)

הדר גולדין ()
הדר גולדין

אביו של גולדין, פרופ' שמחה גולדין, תקף את הדרג המדיני והביטחוני: "אנחנו פה כדי לנצח את הרוח הפחדנית שהשתלטה על ההנהגה על כל צורותיה הפוליטיות, הביטחוניות, והרבניות.

 

טקס הזכרה להדר גולדין ז
פרופ' שמחה גולדין(צילום: יאיר שגיא)

טקס הזכרה להדר גולדין ז
איילת גולדין(צילום: יאיר שגיא)

 

"באנו להגיד, הדר – אנחנו לא נפקיר אותך ואת הרוח שהורשת לנו. באנו לומר כי גם אם ההנהגה, חלשה, פחדנית, ואובדת דרך – אנחנו כאן צועדים במורשתך, נעשה את השינוי ונתחיל בדרישה הבלתי מתפשרת – הבנים הביתה.

 

"הדר גולדין הופקר שלוש פעמים בידי הנהגה פחדנית, פעם אחת בשדה הקרב כשעצרו את מפקדו מלהיכנס לבית החולים של חמאס, שבו כנראה היה הדר נמצא, שוכב פצוע. זו היתה החלטה פחדנית שעצרה את המהלך הטבעי הנכון, והבריא של הדברים.

 

"המהלך הנדרש שחוקק וקודש בערכי צה"ל ברוח צה"ל – ערך הרעות - החייל יפעל מתוך אחווה ומסירות לחבריו לשירות, וייחלץ תמיד לעזרתם כשהם זקוקים לו או תלויים בו, חרף כל סכנה וקושי, עד כדי חירוף הנפש. פגעתם בערך הרעות.

 

"פעם שנייה הופקר הדר בסוף מבצע צוק איתן כשהנהגת המדינה ישבה עם הנהגת החמאס בקהיר ולא דרשה את שני חייליה המצטיינים, סמ"ר אורון שאול מגולני וסגן הדר גולדין מסיירת גבעתי שבידי האויב. פחדנים. פגעתם בערך הערבות ההדדית.

 

"בפעם השלישית מופקר הדר לאורך חמש השנים האחרונות והארוכות בהן הערך הפך לאינטרס, היוזמה לחששות, ההעזה לתירוצים והמשימה לניהול סיכונים. אנחנו משפחת גולדין ומשפחת שאול הפכנו ביחד עם הדר ואורון לבני ערובה בידי אויב, אנחנו וכל תושבי הדרום. אנשי עוטף ישראל הגאים והעקשנים. ממשלת ישראל ביודעין, הפכה את כולנו לבני ערובה בידי החמאס. חמש שנים, פגעתם בערך בטחון ישראל. בדרום, בעוטף ישראל, לאורך גבול ישראל ישנה עכשיו 'רגיעה'. רגיעה זו מריחה. שקט.

 

'שקט', אמר ז'בוטינסקי 'הוא רפש, הפקר דם ונפש'. כשהשקט הוא רפש, אתם מפקירים את הדם ואת הנפש. הרגיעה הזו אומרת שלאיש חמאס מותר להרוג בצליפה חייל גבעתי כשבא לו, זה לא שקט זהו רפש, וזה הפקר דם ונפש. הרגיעה אומרת שלחמאס מותר לירות טיל על אזרח כפר סבא כשהוא בתוך הרכב שלו, זה לא שקט, זה רפש וזה הפקר דם ונפש. רגיעה אומרת שאפשר לירות 690 רקטות בשבת אחת, ולהרוג ארבעה אזרחים. זה לא שקט. זה הפקר דם ונפש. רגיעה אומרת אנחנו בני ערובה. המשבר הזה עומד לפתחינו, השתלט על ההנהגה המדברת בשפת החמאס, במונחי חמאס, אחוזה ממנו חיל ורעידה.

 

"אני מדבר בשם הדר, אני מדבר בשם הטמונים בבית העלמין הצבאי הזה שהוקם לפני מאה שנה. אני מדבר בשם הבנים. בשם אלה שהבטחתם להם שלא תפקירו אותם בשדה הקרב, לא שבויים, לא פצועים ולא חללים. אני מדבר בשם אלה שהפקרתם אותם בשדה הקרב, שבויים, פצועים, חללים. אני מדבר בשם הדר, אני מדבר בשם מסדר הדר, אני מדבר בשם התיקון.

 

"התיקון יבוא עם הנהגה, כי אנחנו מחפשים מנהיגים. מנהיגים שיודעים לקבל הכרעות ולא מתעסקים בניהול סיכונים. התיקון יתחיל בהחזרת הלוחמים הביתה. היססתם מספיק, מרחתם מספיק. הבהלתם אותנו מספיק. די. התיקון יתחיל כשהרוח שהובילה את הדר תוביל את ההנהגה שלנו. ערבות הדדית, רעות, ערכים. זה מה שיש לנו. הערכים יובילו את ההאינטרסים ואת הצרכים ולא ההיפך. ההנהגה תדבר בשפת הערכים ולא בשפת החמאס. לא מפקירים לוחמים בשדה הקרב, כשהקרב מסתיים מביאים אותם. אנחנו קובעים לאויב את המחירים שהוא משלם ולא ההיפך. האויב מבין את השפה שלנו. פשוט, צלול, ברור.

 

"יש לכם שתי אפשרויות בחיים, להתעסק בעצמכם או לעשות דברים גדולים. תבחרו".

 

טקס הזכרה להדר גולדין ז
גדעון סער ורפי פרץ(צילום: יאיר שגיא)

טקס הזכרה להדר גולדין ז
אלוף הרצי הלוי ולאה גולדין(צילום: יאיר שגיא)

"הפנים האהובות הן אותם פנים בתוך המקרר הארור בעזה?"

בין הנוכחים היו גם שר החינוך הרב רפי פרץ, יו"ר האופוזיציה בני גנץ, שר הביטחון לשעבר ויו"ר העבודה ח"כ עמיר פרץ, שר הביטחון לשעבר ח"כ משה (בוגי) יעלון, שר החינוך לשעבר ח"כ גדעון סער, ח"כ עידית סילמן, מפקד פיקוד דרום אלוף הרצי הלוי, ראש אכ״א אלוף מוטי אלמוז, סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן ומתאם השבויים והנעדרים ירון בלום.

 

איילת, אחותו של גולדין, סיפרה: "הדר, אחי הקטן ואהוב, אני כל כך מתגעגעת אליך. כל כך מתגעגעת לפשטות. אני רוצה שנחזור להיות משפחה אנונימית ופשוטה, משפחה מגובשת עם הומור משותף".

 

עוד הוסיפה האחות: "הזמן יוצר רבדים חדשים של כאב וגעגוע; געגוע לילדים המתולתלים והחייכנים שלא נולדו לך והתסכול החד והחותך על כך שהשנים עוברות. המחשבות - נוראיות: איך אתה? קר לך? הפנים האהובות הן אותם פנים בתוך אותו מקרר ארור בעזה, מרחק קילומטרים ספורים מכאן?".

 

"חמש שנים חלפו", אמרה, "ואני לא מוכנה לדבר עליך בלשון עבר; חמש שנים של קרב קשה ואכזר, אך ישר וצודק. אנחנו לא ניפול".

 טקס הזכרה להדר גולדין ז
גנץ ויעלון בטקס(צילום: יאיר שגיא)

 

טקס הזכרה להדר גולדין ז
מח"ט גבעתי, אל"מ איציק כהן(צילום: יאיר שגיא)

מח"ט גבעתי: "ממשיכים להתכונן להגנה על הבית"

אלוף-משנה כהן נשא גם הוא דברים: "המערכה טרם הסתיימה. ברובן של חמש שנים האחרונות נשמר השקט בגזרת הדרום. בשנה האחרונה הוא שוב  הופר בעוצמות שונות, מה שממחיש מחד-גיסא את כוונות אויבנו להמשיך לפגוע באזרחי המדינה ומאידך - את מהירות השינוי

 

יקיריי", הוסיף אל"מ כהן, "ממש בשעה זו ממשיכים מפקדי גבעתי ולוחמיה להתאמן לקראת משימתם הבאה - המשך המאבק על הבית, הוא מדינת ישראל. אנו מנהלים מאבק עיקש וממושך על ביטחוננו ורק ככה נצמח, רק ככה נתגבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
פרופ' שמח הגולדין
צילום: יאיר שגיא
מומלצים