שתף קטע נבחר

2,304 יחידות דיור קודמו ביו"ש, כמעט 200 מהן במאחזים

בהתאם להחלטת המנהל האזרחי, 838 מיחידות הדיור אושרו לפני בנייה בפועל. ראש מועצת גוש עציון בירך: "בשורות עצומות". ב"שלום עכשיו" גינו: "חלק ממדיניות הרסנית שנועדה להביא לסיפוח השטחים"

ועדת התכנון העליונה במנהל האזרחי אישרה ביממה האחרונה קידום של 2,304 יחידות דיור בשטחי יהודה ושומרון. 838 מתוכן אושרו למתן תוקף המהווה "חותמת" סופית לפני פרסום, שיווק ובנייה בפועל. חלק מהתוכניות, כמו ביישוב הר ברכה בשומרון, נדחו בשל הצורך להרחיב את תחום השיפוט בתחומו. המהלך קיבל את אישור הדרג המדיני.

 

בין היתר קודמו 29 יחידות דיור בעותניאל, 76 בבית חגי, 107 בפדואל, 27 במשכיות, 96 במעלה עמוס ו-106 באפרת. ביישוב בית אל קודמו 346 יחידור דיור להפקדה (השלב הראשון), כחלק מהסכם שנעשה במסגרת פינוי שכונת האולפנה ב-2012.  

 

גם בכמה מאחזים קודמו תוכניות. כך למשל, באיבי הנחל שבגוש עציון קודמו למתן תוקף 98 יחידות דיור ובגבעת סלעית קודמו למתן תוקף 94 יחידות דיור. על הפרק היה גם קידום מבנים של מוסדות חינוך ביישוב ברוש הבקעה בבקעת הירדן, אולם הדיון בעניינם נדחה בשל התנגדויות. במאחז הרועה העברי, סמוך לכפר אדומים, אושר להפקדה מבנה למוסד חינוכי.

106 יחידות דיור באפרת (צילום AFP) (צילום AFP)
106 יחידות דיור באפרת(צילום AFP)

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, מסר בתגובה: "ב"ה זכינו היום לאישור נוסף של מועצת תכנון עליונה ליחידות דיור חדשות בגוש עציון. ברכות לכל תושבי הגוש על אישור של 200 יח"ד במיצד, מספר מהפכני שמשלש את היישוב. ברכות לבביות על האישור הסופי לסדנת השילוב ביישוב גבעות שתאפשר גם בניית קבע של עשרות יחידות דיור.

 

"בשורה מהפכנית נוספת היא האישור הסופי של לתב"ע של איבי הנחל שמהווה גם בעצם את הסדרת היישוב וכוללת בתוכה בניית 96 בתי קבע. אלו בשורות עצומות לדרום מזרח הגוש, להתיישבות היהודית במדבר יהודה, לגוש עציון בכלל וכמובן לכל ההתיישבות כולה".

 

מתנועת שלום עכשיו נמסר בתגובה: "אישור הבנייה המסיבית בהתנחלויות הוא חלק ממדיניות הרסנית שנועדה למנוע אפשרות של שלום ופתרון של שתי מדינות ולהביא בסופו של דבר לסיפוח השטחים. 'ההצמדה' של אישור אלפי יחידות דיור למתנחלים לאישור מספר זניח של יחידות דיור לפלסטינים לא יכולה להסתיר את מדיניות האפליה שמובילה הממשלה.

 

עוד אמרו בשלום עכשיו כי "הצביעות זועקת לשמים כשהממשלה מכשירה מאחז לא חוקי ('הרועה העברי') שנבנה על ידי ישראלים בצמוד לחאן אל-אחמר הפלסטיני שהממשלה מסרבת לאשר בו כל בנייה. העוול בלתי נסלח כאשר לאחר שהרסה 72 יחידות דיור שנבנו בצמוד לגדר ההפרדה בוואדי חומוס, הממשלה מאשרת בניית שכונה מתנחלים חדשה בצמוד לגדר ההפרדה".

 

גם האיחוד האירופי גינה

במקביל, האיחוד האירופי בבריסל גינה את החלטת המנהל האזרחי לקדם תוכניות בנייה של יחידות דיור בהתנחלויות: "עמדת האיחוד האירופי על מדיניות הבנייה בהתנחלויות בשטחים הפלסטינים הכבושים ברורה ולא השתנתה. כל פעילויות ההתנחלויות אינה חוקית תחת הדין הבינלאומי ופוגעת בהיתכנות של פתרון שתי המדיניות והסיכויים לשלום.

 

"הקבינט הישראלי אישר בשבוע שעבר בניית 715 יחידות דיור לפלסטינים בשטחי C. האוכלוסייה הפלסטינית שחיה באיזורי C ממשיכה להיתקל בהפקעות, הריסות בתים, עקירות והפקעת אדמות, בזמן שכמעט כל תכניות הבנייה שהם מגישים אינן מאושרות. האיחוד האירופי מצפה מהרשויות בישראל למלא את מחוייבויות ככוח הכובש תחת הדין ההומניטרי הבינלאומי ולהפסיק את מדיניות הבנייה בהתנחלויות, הרחבת בנייה והגדרת קרקעות לשימוש ישראלי בלעדי, ולשלול פיתוח פלסטיני.

 

"האיחוד האירופי ימשיך לתמוך בחידוש תהליך שלום משמעותי לקראת פתרון שתי מדינות שיושג במשא ומתן, הדרך הריאליסטית היחידה כדי למלא את השאיפות הלגיטימיות של שני הצדדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים