שתף קטע נבחר

ניצחון למפלגת נעם: יפורסם הקמפיין נגד להט"בים

חברות פרסום טענו כי הקמפיין של מפלגת נעם, שכולל בין היתר את המשפט "'גאווה' וקניית ילדים או שהבן שלי יתחתן עם אישה", פוגע ברגשות הציבור. מ"מ יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, קבע כי הפרסום לא מנוגד לדין

ממלא מקום יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט ניל הנדל, קיבל היום (ג') את עתירת מפלגת נעם וחייב את חברות הפרסום "י.מור" ו"כנען מדיה" ואת רשת המלונות "פרימה" לפרסם את קמפיין המפלגה נגד להט"בים על גבי אוטובוסים וכשלט חוצות על מלון בכניסה לירושלים.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

קמפיין  נעם ()
מתוך הקמפיין של מפלגת נעם
 

השלטים שהחברות סירבו לפרסם, מטעמי "פגיעה ברגשות הציבור", כוללים את המשפטים "'גאווה' וקניית ילדים או שהבן שלי יתחתן עם אישה", "גאווה וקניית ילדים או שהנכד שלי יישאר יהודי - ישראל בוחרת להיות נורמלית", ו"רפורמים או שהנכד שלי יישאר יהודי - ישראל בוחרת להיות נורמלית".

 

השופט גם חייב את חברות הפרסום בתשלום הוצאות משפט בסך 4,000 שקלים למפלגת נעם. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, פסל עצמו מלדון בעתירה, בשל היכרות מוקדמת עם מנהיג המפלגה הרב צבי טאו.

הרב צבי טאו (צילום: מיכאל יעקובסון)
מנהיג מפלגת נעם, הרב צבי טאו(צילום: מיכאל יעקובסון)

מפלגת נעם טענה בעתירתה כי הסירוב לפרסם את שלטי התעמולה מטעמה מפר את הוראות חוק הבחירות, שאוסר על מי שעוסק בפרסום תעמולת בחירות על גבי מתקני חוצות להפלות בין רשימות ומפלגות במסגרת פרסום התעמולה.

 

המפלגה הוסיפה כי הסירוב לפרסם את תעמולת הבחירות שלה הוא בגדר "סיכול ממוקד לקמפיין הבחירות שהתבצע באופן שרירותי וחד צדדי", וכי מדובר בפגיעה קשה בחופש הביטוי הפוליטי שלה.

 

מנגד טענו חברות הפרסום כי תוכן הפרסומים עלול לפגוע ברגשות של אוכלוסיות שלמות. בין היתר נטען כי לפי שלטי התעמולה של העותרת, רפורמים או חברי הקהילה הגאה אינם נורמליים, וכי האחרונים סוחרים בילדים. כן נטען בהקשר זה כי הסירוב לפרסם אינו בגדר אפליה של המפלגה, שכן גם מפלגות אחרות שהיו מבקשות לפרסם תכנים פוגעניים כאלה היו נתקלות בסירוב.

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הציג את עמדתו כי חברות הפרסום חייבות לנהוג בשוויון בין המפלגות והרשימות השונות, ובכלל זה הן אינן מוסמכות להידרש לתוכן הפרסומים, ככל שהתוכן אינו מנוגד להוראת חוק ברור.

 

השופט הנדל קבע בהחלטתו כי "אין המדובר במקרה מובהק או ברור שבו ניתן לקבוע כי הפרסום מנוגד לדין, באופן שמשווק הפרסום רשאי לסרב לפרסמו במסגרת תעמולת הבחירות".

 

עו"ד אילון עישר ממשרד סימון עישר דסקל ושות', שייצג בעתירה את חברות הפרסום, מחה על ההחלטה ואמר כי היא "מחייבת בחסות חופש הביטוי הפוליטי לפרסם את המודעות של מפלגת נעם שלפיהן חברי קהילת הלהט"ב עוסקים ב'קניית ילדים' ושכל משפחה שאינה מורכבת מאימא ואבא איננה נורמלית".

 

ממפלגת נעם נמסר כי "ועדת הבחירות המרכזית קיבלה לחלוטין את עמדת מפלגת נעם והורתה לחברות הפרסום שסירבו, לפרסם מיידית את שלטי התעמולה של נעם, תוך שהשופט מטיל על חברות הפרסום הוצאות כבדות. צר לנו על הזמן הרב שחלף ממועד הגשת העתירה, אך אנחנו מרוצים מהתוצאה הסופית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הקמפיין של מפלגת נעם
מומלצים