שתף קטע נבחר

הצהרת בחירות? השר אוחנה הכריז שיקדם חוק אימוץ שוויוני ללהט"ב

שר המשפטים הודיע שיפרסם תזכיר חוק ולפיו טובת הילד תיקבע תוך התחשבות במסוגלות ההורית ללא קשר למין ההורים. אלא שעד כינון הכנסת הבאה - לא ניתן לקדם חוקים. אוחנה: "מין ההורים אינו שיקול רלוונטי"

ארכיון. השר אוחנה עם בן זוגו אלון וילדיהם (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
ארכיון. השר אוחנה עם בן זוגו אלון וילדיהם(צילום: טל שחר)

שר המשפטים אמיר אוחנה הודיע היום (ד') שיפרסם את תזכיר חוק האימוץ השוויוני להערות הציבור. מדובר במהלך שהוא החל לקדם לפני כשנתיים, עוד בהיותו ח"כ, מול שרי הרווחה והמשפטים והגורמים המקצועיים, בעקבות הסערה שפרצה בשל התנגדות משרד הרווחה לאימוץ על ידי זוגות בני אותו המין.

 

אלא שבמערכת המשפטית מעריכים שמדובר בהצהרת בחירות שנועדה לאוזני הקהילה הלהט"בית ולתומכים מתונים של הליכוד, משום שבחודשים הקרובים - עד שתיכון הכנסת הבאה ותוקם הממשלה – לא יתבצעו הליכי חקיקה וההצעה לא תוכל להתקדם.

 

במהלך הסערה שפרצה בקיץ 2017 הצהיר הח"כ דאז אוחנה שלא יצביע עם הקואליציה עד שתתוקן עמדת משרד הרווחה בנושא, ובשל כך הודח מוועדת החוץ והביטחון. לאחר כמה שבועות שכללו שיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הרווחה חיים כץ נשאו מאמציו פרי מסוים, ומשרד הרווחה הודיע על חזרה מעמדתו.

 

כעת, כשר המשפטים, מבקש אוחנה לקחת את נושא האימוץ השוויוני צעד קדימה: ההצעה מתייחסת לשיקולים שלפיהם יוחלט על ידי הגורמים המוסמכים במשרד הרווחה מי יוכל לאמץ, כשהשיקול במרכז ההחלטה יהיה "טובת הילד". במסגרת ההצעה יבוטל הסעיף בחוק הדורש כתנאי סף זוגיות של "איש ואשתו", כך שטובת הילד תיקבע תוך התחשבות במסוגלות ההורית ולא במין ההורים.

 

השר אוחנה: "אימוץ ילדים הוא חסד שיש לברך עליו. ילדים זקוקים לחום, אהבה, חינוך, גבולות וצרכים חומריים. אם ההורים הם בני אותו המין או לא - זה איננו שיקול רלוונטי, כפי שמוכיחים עשרות רבות של מחקרים. השיקול המרכזי והמוביל צריך להיות כזה ששם את טובת הילד והמסוגלות ההורית במרכז.

 

"אני מבקש להודות לכל השותפים למהלך החשוב והצודק הזה, לוועדת גרוס על המלצותיה המקצועיות, לגורמי המקצוע בייעוץ וחקיקה, ולחברי שר הרווחה חיים כץ שהיה קשוב אז כהיום. כהורה לתאומים, יחד עם אלון בן זוגי, אני גאה על כך שזהו תזכיר החוק הראשון שאני מפרסם כששר משפטים".

 

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי: "אנחנו מברכים על פרסום תזכיר חוק אימוץ שוויוני, אבל מזכירים לשר המשפטים שלטיוטת החוק אין סיכוי לעבור כעת בממשלת מעבר, ואין סיכוי לעבור אחרי הבחירות אם שוב ייבחר נתניהו ותוקם ממשלת 'השותפים הטבעיים'. כדי להשיג שוויון לא מספיק לפרסם תזכיר חוק, יש לייצר מסגרת פוליטית שתאפשר לאשר אותו בכנסת ולהפכו למציאות בשטח. כל עוד נתניהו נחוש להקים ממשלה צרה עם ש"ס, יהדות התורה והימין המאוחד, כפי שהצהיר רק היום, האימוץ השוויוני יישאר על הנייר בלבד. אנו קוראים לשר המשפטים לא להסתפק בפרסום הטיוטה ולפעול כבר מעכשיו מול בכירי הליכוד כדי שהקואליציה הבאה תהיה שונה ותיתן סיכוי אמיתי להפוך טיוטת חוק למציאות בשטח".

 

עו"ד מיטל ארבל מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה, שהגישה את הבג"ץ בנושא ב-2016: "אנחנו מברכים את שר המשפטים על החלטתו לפרסם את תזכיר חוק האימוץ החדש, גם אם באיחור. נזכיר כי המדינה התחייבה בפני בג"ץ לפרסם את תזכיר החוק עד אמצע 2018. הגיע הזמן לתקן את האפליה החמורה שפגעה בזכותם של זוגות בני אותו המין לאמץ ילדים ולהקים משפחה. אנחנו כמובן נעקוב אחר פרסום התזכיר, על מנת לוודא שהמצב המפלה יתוקן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
ארכיון. השר אוחנה עם בן זוגו אלון וילדיהם
צילום: טל שחר
מומלצים