שתף קטע נבחר

שכנים נגד דיירות הלוקות בשכלן: "לפנותן על פי דין תורה"

משפחות מבניין בירושלים דרשו לפנות דירה של "עלי שיח" שבה חוסות 5 בנות: "הימצאותן מפריעה מאוד". אם הבית בדירה: "הסטיגמה ניצחה, מזל שהבנות לא מבינות". הרב לאו הגיב בזעזוע: "מבקש מהדיירים לחזור בהם"

 מכתב של שכנים שדורשים פינוי של דירה של בעלי מוגבליות, ומכתב של הרב לאו שמתנגד לכך (צילום: יח
המכתב שתלו השכנים לצד תגובתו של הרב לאו(צילום: יח"צ עלי שיח)

התנכלות לבעלי מוגבלויות בבניין מגורים: תושבים משכונת רמות בירושלים תלו לאחרונה שלט נגד דירת מגורים השייכת לעמותת "עלי שיח" שבה מתגוררות חמש בנות עם מוגבלות שכלית קשה. בשלט, שנתלה בלוח המודעות בחדר המדרגות בבניין, נכתב "מחאה ואזהרה, הננו להודיע בשער בת רבים שהימצאות דירת עלי שיח בשכנותינו מפריעה לנו מאוד ואנו דורשים את פינויה המוקדם על פי דין תורה ועל פי חוק ומנהג המדינה". על המכתב חתמו שלוש משפחות המתגוררות בבניין.

 

"הזדעזעתי לראות את השלט כי בנות כאלה צריכות התייחסות מהסביבה שלהן, והשכנים עשו בדיוק ההיפך", אמרה חיה, אם הבית בדירה. "הפריע להם שהבנות זרקו דברים למרפסת אבל בסך הכול מדובר בבנות שלא מפריעות. כנראה שהסטיגמה על מוגבלות ואוטיזם ניצחה במקרה הזה. למזלנו הבנות לא מבינות.

 

"אני עובדת בדירה כמה חודשים וזו פעם ראשונה שאני נתקלת במקרה כזה. יכול להיות שחסרה פה מודעות לבנות האלה. אולי הדרך ליצור מודעות היא לפנות לשכנים ולהזמין אותם הביתה. בתשעת הימים צריך שתהיה אהבה בין הזולת ולא ההיפך".

 

מנגד, יש בבניין גם שכנים המבקשים לסייע לבנות. "בתחילת השבוע פגשה אותי שכנה במעלית ואמרה לי שאם אני צריכה משהו - אפשר לבוא לבקש", הוסיפה חיה.

 

מנהל הסברה ושילוב בקהילה של עמותת "עלי שיח", אסף פינקלשטיין, התייחס למקרה בשיחה עם ynet: "אתמול שלחו לי את הצילום של השלט ונחרדתי. אני כבר 15 שנה בתחום ומעולם לא נתקלתי במכתב כזה. מדובר באחת הדירות השקטות שיש לנו. גרות שם חמש בחורות עם מוגבלות שכלית התפתחותית יחסית נמוכה. יש להן מעטפת גדולה והכל תחת פיקוח של משרד הרווחה. לפני שאנחנו נכנסים לדירות אנחנו משתדלים לעבוד עם השכנים.

 

"ב-30 שנות קיומו של הארגון היו פניות רבות מצד שכנים המגלים בורות כלפי בעלי מוגבלויות, אבל במאה אחוז מהמקרים, בסופו של דבר אותם שכנים הפכו לחברים הכי טובים של הדיירים. השכנים האלה יכלו לפנות אלינו במקום לדבר מאחורי גבן של הדיירות. אנחנו תמיד בעד דיאלוג. אנחנו לא כועסים. אנחנו רואים בזה אתגר. הדיירות מודעות למכתב וישבו עם המדריכה וניסחו מכתב תגובה ושמו שם מקום לחתימה לשאר השכנים".

מכתב של הרב לאו שמתנגד לשכנים שהתלוננו על דירת בעלי מוגבלות ()
מכתב התגובה של הרב לאו

 

עמותת "עלי שיח", שנוסדה ב-1990, מפעילה יותר מ-70 בתים לדיירים עם אוטיזם ומוגבלות שכלית והתפתחותית. העמותה הוקמה על ידי הרב חיים פרקל, שבעקבות חוויותיו עם בתו הלוקה באוטיזם שם לעצמו למטרה להילחם בבורות כלפי בעלי מוגבלויות ובהדרתם.

 

הרב פרקל אמר בתגובה לאירוע כי "כאבא לילדה עם צרכים מיוחדים וכמי שמייצג מאות אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, אני חש כאב גדול, אך יחד עם זאת אני נחוש לפעול ביתר שאת על מנת לבנות גשרים של קבלת השונה ולמגר לחלוטין תופעות מעין אלה. אני קורא לשכנים לחזור בהם באופן מיידי ולהבין כי נפלה בחיקם זכות גדולה".

 

הרב הראשי לישראל דוד לאו שיגר מכתב שנתלה לצד המודעה של השכנים: "יפה נטלו ראשי עלי שיח על עצמם את התפקיד שהוא חובת כולנו, וקיבלו על עצמם לייתן מענה אמיתי ונכון למי שלצערנו לא נכונו בכל אותם נתונים המקובלים. במקום לחלץ חושים ולהירתם לסייע ולעזור, להיפגש עם הנהלת הארגון ולמצוא את הדרך הנכונה, מוציאים מודעות.

 

"עוד יותר הזדעזעתי מכך שהדרישה לפינוי הדירה כביכול היא על פי דין תורה. חובת גמילות חסדים ועזרה לזולת מוטלת על כתפיו של כל אחד ואחד מאיתנו. אני מבקש מהם לשוב מהתנגדותם ולהבין את הזכות לסייע לילדיו של בורא עולם. גם להם מגיע לחיות חיים ראויים ומתוקנים. מניעת אפשרות זו היא לא דרכה של התורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המודעה שנתלתה בחדר המדרגות
מומלצים