שתף קטע נבחר

לקראת ט' באב וחג הקורבן: דריכות גבוהה בהר הבית

הדרג המדיני יכריע ביום ראשון אם לאפשר ליהודים לעלות להר בירושלים במהלך הצום, בצמידות למוסלמים שיציינו את חג הקורבן. האפשרות לפיגועי השראה בעקבות רצח רב"ט דביר שורק ז"ל העצימה את החשש מנפיצות

 

משטרת מחוז ירושלים נערכת בכוחות מתוגברים, בעיקר ברחובות העיר העתיקה ומזרח הבירה, לקראת צום ט' באב וחג הקורבן המוסלמי שמצוינים השנה במועד זהה.

 

מדי שנה נוהגים יהודים לעלות ב-ט' באב להר הבית, וגם מוסלמים נוהגים לפקוד את ההר בהמוניהם כדי לציין את חג הקורבן. ואולם, בעקבות צמידות המועדים השנה ייתכן שתיאסר על יהודים העלייה להר. הדרג המדיני צפוי להכריע בסוגיה ביום ראשון במהלך הערכת מצב שתתקיים בשעות הבוקר.

  (צילום: גיל יוחנן)
דריכות בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים(צילום: גיל יוחנן)

  (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

במקרה דומה קודם, אימץ הדרג המדיני את החלטת מפקד המחוז, ניצב דורון ידיד, ואפשר ליהודים לעלות על ההר ביום ירושלים שצוין בתחילת יוני במקביל לימים האחרונים של חודש הרמדאן. החלטה זו הובילה להתפרעות של מתפללים מוסלמים שהשליכו כיסאות והפרו את הסדר. המשטרה נכנסה אז כדי להשליט סדר, אולם בהמשך התרחשו בהר עימותים נוספים שבמהלכם נעצרו כמה מתפללים. בחמאס אמרו אז כי "יהיו לכך השלכות".

העולים היהודים להר אמרו כי אם יוחלט לאפשר את כניסתם למתחם, הדבר עשוי להוות מבחינתם לא פחות מקריאת תיגר על המונופול המוסלמי במקום. מאחר שמאות אלפי מוסלמים צפויים לפקוד את הר הבית בחג הקורבן - התרה להכנסת יהודים למתחם ביום ראשון עלולה להוביל למתיחות ולנפיצות גבוהות.  

  (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

התנועות האיסלאמיות מפיצות בימים האחרונים כרוזים שקוראים להגעה המונית של מתפללים למסגד אל-אקצה, בתגובה לקריאות של ארגוני המקדש היהודיים לעלות להר כדי "לנקום את דמו של דביר שורק", שנרצח בגוש עציון.

 

הדריכות במשטרה, שמתבססת בין היתר על חשש מפיגועי השראה בעקבות רצח החייל, הובילה לעיבוי הכוחות בסביבת העיר העתיקה ומזרח ירושלים. ביום ראשון יתפרסו החל משעות הבוקר שוטרים ולוחמי משמר הגבול בין הסמטאות ובכפרים הסובבים. במשטרה הדגישו את החשיבות לאבטח את כלל המתפללים מכל הדתות.

  (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

במוצאי השבת ייחסמו החל מהשעה 20:00 לכלי רכב הכניסות לעיר העתיקה, למעט לכאלה שנושאים תו נכה ויורשו להיכנס דרך שער יפו. במוצאי שבת תתקיים תהלוכת "נשים למען עתיד ישראל", שתחל בגן העצמאות ותיערך סביב העיר העתיקה. בשל כך ייסגרו לתנועת כלי רכב החל מהשעה 22:00 ולפרקי זמן קצרים הרחובות אגרון, שלמה המלך, הצנחנים, כיכר צה"ל, סולטאן סולימאן, דרך יריחו ודרך העופל. הצירים ייפתחו בהדרגה עם התקדמות התהלוכה.

 

ביום ראשון, לקראת צאת צום ט' באב, תיערך המשטרה להגעת מתפללים רבים לכותל המערבי. החל משעות הבוקר תיחסם העיר העתיקה לכניסת כלי רכב פרטיים, למעט תושבי המקום. שוב תתאפשר כניסה לכלי רכב שנושאים תו נכה דרך שער יפו. הכניסה לרחוב סולטאן סולימאן תיחסם לכניסת כלי רכב החל מהשעה 17:00 וצפויה להיפתח בשעות הלילה עם פיזור המתפללים.

 

במשטרה ביקשו מהציבור להימנע מלהגיע לאזור העיר העתיקה בכלי רכב פרטיים ולהסתייע בתחבורה הציבורית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
מתפללים בכותל המערבי
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים