שתף קטע נבחר

תשעה באב של כולנו

בין תפילה לצום מתכננים יהודי אמריקה מחאה המונית כנגד הכליאה והגירוש של הפליטים והמהגרים של ימינו. כל הפרטים

תשעה באב, אותו נציין בסוף השבוע, מסמל את חורבן בית המקדש, אבל במסורת היהודית, הוא הפך לאורך השנים, לתאריך שממחיש ומדגיש את הפליטות והגירוש הכרוני של יהודים לאורך מאות שנים. גירוש יהודי ספרד ב-1492, גירוש יהודי אנגליה ב-9 באב 1290, אז הורה אדוארד הראשון מלך אנגליה לגרש את כל היהודים מארצו או שיוצאו להורג. גם גירוש צרפת הגדול נערך בי' באב 1306 אז גזר פיליפ הרביעי על כל היהודים לעזוב את צרפת. אנחנו מציינים גם את מלחמת העולם הראשונה והשניה. בב' באב בשנת 1942כלא משטר וישי 13,000 מיהודי פריז לקראת גירושם למחנות ריכוז ובערב תשעה באב (ח' באב) באותה שנה החל גירוש המוני גדול מגטו ורשה אל מחנה ההשמדה טרבלינקה.

 

ארגון 'תרועה' היהודי נלחם כבר תקופה ארוכה בחוקי ההגירה הנוקשים של השנים האחרונות ומסייע לפליטים והמהגרים שמגיעים לארה"ב היישר למתקני הכליאה. לטענתם, חובתם, כיהודים שעברו פליטות, שכבר סורבו לאשרות כניסה או מחסה במקומות שונים בעולם, מחויבותם לדאוג שאף אדם לא יזכה ליחס הקשה והמחפיר שזכו לו יהודי העולם. דווקא ביום 9 באב, יום בו אנחנו נזכרים בגורל הקשה של עמנו, עלינו לא רק לצום, אלא גם לעשות מעשה.

 

גכמיכג ()

 

סיילם פירס, דירקטורית בתרועה מסבירה: "האירוע שאנחנו מתכננים בניו יורק ביום ראשון הוא חלק מעשרות אירועים מסביב למדינה בערב שבת וראשון. אנחנו מתמקדים בכל מה שיכול להשפיע ל אייס לפעול אחרת. כבר ראינו שאנחנו יכולים לשנות", היא מדגישה ומתייחסת למפעל הכליאה שנסגר לאחרונה בפלורידה. "אנחנו נגיע בערים שונות לצתקני כליאה של אייס, למשרדים שלהם, וכאן בניו יורק אנחנו נגיע למשרדים של אמאזון שמספקים להם סיוע טכני. אנחנו מקווים שאם אמאזון יחליטו להפסיק את העבודה עם אייס, זה יוביל לשינוי. "אנחנו מאמיננים שאייס פועלת בניגוד למה שמערכת הההגירה שלנו צריכה לעשות ולכן עלינו לכוון למי ששותף ומאפשר לאייס לפעול. תשעה באב", היא מוסיפה, "הוא חג על קטסטרופות שונות של העם היהודי, מבית המקדש ולאורך השנים. אנחנו רואים במציאות של היום קטסטרופה וזו קטסטרופה שמוכרת ליהודים היטב. אנטישמיות וגירוש שאנחנו מכירים היטב ומבחינתנו הם זה אנחנו."

 

ארגונים כמו הייאס, ג'יי סטריט, בנדי ארטס, רוממו, סי בי אס טי בית הכנסת הלהט"בי והתנועה הרפורמית כבר הודיעו שיצטרפו לפעילות ויגיעו למשרדי אמאזון עד שייעצרו על ידי המשטרה. בתום המחאה יארגנו טקס תפילה מיוחד של תשעה באב, יום החורבן היהודי. בזמן האחרון, מזכירים בארגון, כמעט כל חודש היו מעצרים של מפגינים יהודים במסגרת המבצע "יהודים נגד אייס" של יהודים שאינם מזוהים עם אף ארגון אבל חשוב להם להדגיש שיהודים הם נגד מחנות והפרדת משפחות. "אחרי שחברת הקונגרס קורטז השוותה את מה שקורה למחנות ריכוז, התחיל הארגון "נבר אגיין" אקשן לדבר בשם יהודים נגד המחנות.

 

גכמיכג ()

 

בימים האחרונים ברשתות החברתיות מתחייבים רבבות להגיע לאירועים השונים וב'תרועה' אופטימיות בנוגע לאירועים שונים שמתוכננים ב-25 מדינות. "אנחנו מקווים שיסגרו את המחנות ויפסיקו להפריד משפחות. אנחנו אופטימים. אנחנו רוצים להגיד בקול גדול שאנחנו כיהודים כבר ראינו את זה בעבר וכיהודים שמכירים את ההיסטוריה לא יכולים לעמוד מנגד. בשם הדת ובשם המוסר וההיסטוריה שלנו, אנחנו חייבים לקחת אקשן.

 

ביום ראשון בשעה שתיים בצהריים ייערך המפגש בבית הכנסת הלהט"בי, שם ייערכו מפגשים משותפים לתפילה ושיחה אודות מדיניות הכליאה והגירוש. בשעה ארבע 4 יוצאים כולם ביחד למרכז אמאזון סמוך להאדסון יארד ושם, הם מבטיחים, "נסתכן במעצר, נשתלט על החנות ונהיה שם עד שיעצרו אותנו. אנחנו מתאגדים כקהילה", מסכמת פירס, "להתאבל ולהתייחד לפני החגים שלנו. זמן התשובה שלנו בלוח השנה היהודי מזכיר לנו על מה אנחנו צריכים לכאוב ולהתאבל. אין יום מתאים מ9 באב כדי להתמקד בנושא שבו פאשיזם וגזענות נפיצים וגדולים כל כך. דווקא ביום הזה יש צורך להתאבל גם על ההווה ולקחת אחריות. זה לא קרה בואקום, כולנו צריכים לדעת שעשינו מעשה ולא עמדנו מנגד".

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למען הפליטים והמהגרים של ימינו.
מומלצים