שתף קטע נבחר

37 שנים אחרי הפיגוע הרצחני: בכיר צרפתי הודה בהסכם עם מחבלים

ראש המודיעין לשעבר הודה בשיחה עם חוקרים על הסכם שערך עם חברי ארגון הטרור אבו נידאל לאחר המתקפה במסעדת גולדנברג - בתמורה להפסקת הפיגועים. בצרפת עדיין מסרבים להודות בהסכם מטעמי ביטחון לאומי


  (צילום: AFP)
זירת הפיגוע ב-1982(צילום: AFP)

ראש שירותי הביטחון הצרפתיים לשעבר הודה בקיום מגעים עם ארגון הטרור אבו נידאל שביצע את הפיגוע במסעדה היהודית גולדנברג בלב פריז לפני בדיוק 37 שנים – ואמר כי סיכם איתם שלא יעצור את חברי הארגון בתמורה לכך שלא יבצעו מתקפות נוספות בצרפת.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

  (צילום: AP)
(צילום: AP)

  (צילום: דיוויד מוניו, Wikipedia commons)
חזית המסעדה(צילום: דיוויד מוניו, Wikipedia commons)

בכתבה שפורסמה היום (שישי) בעיתון "לה פריזיאן" נכתב כי ראש המודיעין הצרפתי באותה התקופה, איב בונה, אמר בתחילת השנה בשיחה עם חוקרים כי ההסכם עם ארגון הטרור נערך בעל פה, וכראייה לכך אמר כי בין 1985-1983 הארגון לא הוציא לפועל פיגועים. "לאחר מכן הם התחילו לפגע באיטליה, אבל מה שלא היה על אדמת צרפת לא עניין אותי", אמר בונה בן ה-83.

  

בפיגוע, נזכיר, נרצחו שישה בני אדם ו-22 נוספים נפצעו לאחר שרעולי פנים חמושים בתתי-מקלע פרצו למסעדה היהודית ברובע המארה, השליכו רימון ופתחו בירי חסר-הבחנה. בצאתם מהמקום השליכו רימון יד נוסף – ונמלטו דרך סמטאות הרובע.

 

בונה ציין כי הוא רואה עצמו כאחראי על ההסכם עם ארגון הטרור, ואמר כי גם היום הוא לא מוכן להסגיר את הסוכנים שהפעיל במסגרת המאבק באבו נידאל. הוא הדגיש כי לא מדובר ברוצחים עצמם – אלא בחיילי הארגון.

 

לדבריו, ההסכם אפשר לחברי ארגון הטרור להיכנס ולנוע בצרפת באופן חופשי מבלי לעמוד לדין, ואף לבקר בבית הכלא שני מחבלים שהורשעו ברצח של חבר אש"ף בפריז. ב"גרדיאן" הבריטי דווח כי לפי בונה, ראש הסגל של נשיא צרפת באותה התקופה, היה מודע לעסקה עם ארגון הטרור, אך באליזה ממשיכים להכחיש את זה גם היום.

 

החוקרים ששוחחו עם בונה ניסו לתחקר בכירים נוספים ביחידה ללוחמה בטרור בצרפת בעקבות הגילוי – אך נענו בשלילה לאחר שנאמר להם כי מדובר בענייני ביטחון לאומי. "איני מכחיש את המגעים בינינו לבין אבו נידאל", אמר אחד הבכירים לפריזיאן, "כל דבר אחר יהיה שקר".

 

איב בונה (מתוך פייסבוק)
ראש המודיעין לשעבר איב בונה(מתוך פייסבוק)

  (צילום: MCT)
קרובי הנרצחים מחוץ למסעדת גולדנברג(צילום: MCT)
 

ארגונו של אבו נידאל, שנוצר בעקבות התפלגות מהפת"ח של יאסר ערפאת, נחשב לאחראי לפיגועים שבוצעו ב-20 מדינות שונות, בהם הפיגועים בנמלי התעופה של וינה ורומא, וברצח של יותר מ-300 בני אדם.

 

בעקבות דבריו של בונה, משפחות הקורבנות פנו לנשיא עמנואל מקרון ודרשו לפתוח את תיק החקירה שנותר חסוי עד היום. המשפחות קראו לנשיא להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתבחן את ההסכם עם ארגון הטרור – ודרשו להסגיר את ארבעת החשודים בביצוע הפיגוע שנמצאים כיום בירדן ובנורבגיה.

 

יוהאן טייב, שעומד בראש הגוף שמייצג את המשפחות, אמר כי "אם אכן הדברים נכונים, הודאתו של בונה היא מבישה". גם עורך הדין שמלווה את המשפחות, אבי ביטון, אמר ל"לה פריזיאן" כי ועדת החקירה צריכה לחשוף אם היו הסכמים חשאיים עם ארגוני טרור נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים