שתף קטע נבחר

פסילה לצעיר שנהג במסחרי ללא רישיון מתאים

בן 22 טען שלא ידע שאסור לו לנהוג על כלי רכב ששוקל יותר מ-3,500 ק"ג. השופטת ציינה שאי ידיעת החוק לא פוטרת, מעונש, אך החליטה לא להחמיר

בית המשפט לתעבורה בעכו הטיל לאחרונה עונש קל של פסילה קצרה על צעיר (22) שנהג במסגרת עבודתו בכלי רכב מסחרי ללא רישיון מתאים וביטוח. השופטת אסתר טפטה-גרדי אמנם דחתה את טענתו שלפיה לא ידע שאסור לו לנהוג על כלי רכב כזה, אך החליטה לא להחמיר עמו בשל נסיבותיו האישיות.

 

בכתב האישום נטען כי בסוף דצמבר 2018 נתפס הצעיר נוהג בשעות הערב בכלי רכב מסחרי ("מרכב אחוד") ללא רישיון שמתאים וללא ביטוח. הוא הודה במיוחס לו והורשע בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב וללא תעודת ביטוח תקפה.

 

במסגרת הטיעונים לעונש ציינה המדינה כי רישיונו של הנאשם, מסוג B, התיר לו לנהוג על כלי רכב שמשקלו עד 3,500 ק"ג ואילו כלי הרכב שבו נהג שוקל 3,995 ק"ג. היא ביקשה לפסול את רישיונו לתקופה ממושכת ובנוסף להטיל עליו פסילה על תנאי וקנס.

 

מנגד, הסנגור ביקש להסתפק בפסילה על תנאי וקנס סמלי בהתחשב בכך שהנאשם נהג בכלי רכב במסגרת העבודה והיה בטוח שהוא רשאי לנהוג בו. הוא ציין כי בעבר, כשהמשטרה עצרה את הנאשם לביקורת, לא נאמר לו דבר בנוגע לרישיון, והדגיש את ההבדל המזערי בין המשקל המותר לבין המשקל של הרכב בו נהג.

 

השופטת טפטה-גרדי בדקה את העונשים שהוטלו על נאשמים בנסיבות דומות ומצאה כי כאשר העבר התעבורתי שלהם היה נקי או קל, נגזרו עליהם בדרך כלל מאסרים על תנאי, וכאשר הייתה זו עבירה חוזרת הוחמר העונש למאסר בפועל או עבודות שירות לצד ענישה נלווית. עונש הפסילה במקרים כאלו, ציינה, עמד במינימום על שלושה חודשים ובמקסימום על שנה.

 

עם זאת, היא כתבה בפסק הדין כי "הענישה היא לעולם אינדיווידואלית", והיא מחויבת לשקול את העונש הראוי לא רק לפי המתחם המקובל אלא בהתאם לנסיבות המיוחדות של המקרה הפרטי.

 

בהקשר זה צוין כי הנאשם אמנם הורשע בעבירה חמורה "שהסיכון הכרוך בה למשתמשי הדרך ולנהג עצמו הוא רב וממשי", אך החומרה במקרה הנוכחי מופחתת, שכן לא מדובר באדם שלא הוציא רישיון נהיגה מעולם ולא הכיר את כללי התנועה.

 

מעבר לזה השופטת ציינה לחיוב את עברו התעבורתי הקל (אם כי הזכירה שוותק הנהיגה שלו לא גדול), והתחשבה גם בגילו הצעיר, בכך שהודה ונטל אחריות על מעשיו והפסיק לעבוד אצל אותו מעסיק. היא הבהירה כי אינה מקבלת את הטענה שלא ידע שאסור לו לנהוג על רכב מסחרי שכן "אי ידיעת החוק אינה פוטרת".

 

בסופו של דבר החליטה השופטת לנוכח הנסיבות האמורות שאין הצדקה להחמיר עם הנאשם, ועל כן נגזרו עליו עונשים קלים של חודש מאסר על תנאי, פסילת רישיון למשך שלושה חודשים, ארבעה חודשי פסילה על תנאי וקנס של 1,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה: עו"ד שמוליק רווה
  • ב"כ הנאשם: פירס עבד, עו"ד תעבורה מטעם הסנגוריה הציבורית
  • עו"ד ראובן ברעם עוסק בתעבורה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד ראובן ברעם
מומלצים