שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  מדעני גרעין נהרגו בפיצוץ, רוסים מיהרו לקנות יוד

  מנוע של טיל התפוצץ בניסוי של סוכנות הגרעין הרוסית בצפון הרחוק של המדינה. בעקבות דיווח על רמת קרינה חריגה תושבי העיר הסמוכה לאתר הניסויים הצטיידו ביוד. מומחים: בחנו טיל שיוט שמונע באנרגיה גרעינית

  חמישה עובדים של סוכנות הגרעין הרוסית נהרגו ביום חמישי בפיצוץ מנוע של טיל בצפון הרחוק של המדינה. סוכנות הגרעין "רוסאטום" מסרה שהם נהרגו במהלך ניסוי, כאשר בחנו את מערכת ההנעה הנוזלית במתקן של חיל הים הרוסי.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  עוד שלושה עובדים בסוכנות הגרעין נפצעו בפיצוץ, והם סובלים מכוויות. הפצועים הועברו לטיפול רפואי במתקנים מיוחדים. לפי סוכנות הידיעות הרוסית "טאס" חלק מהעובדים נפלו לים בעקבות הפיצוץ.

  שיגור טיל s-300 תרגיל ב רוסיה ב 2016 (צילום: shutterstock)
  שיגור טיל רוסי, ארכיון(צילום: shutterstock)
   

  כשדוברת הסוכנות נשאלה אם יש חשש לפליטת קרינה כתוצאה מהפיצוץ היא אמרה של"רוסאטום" אין מה להוסיף להצהרות של משרד ההגנה והרשויות האזוריות. משרד ההגנה הרוסי מסר מעט פרטים על המקרה. הוא אמנם מסר שלא שוחררו לאטמוספרה כימיקלים רעילים, ושרמת הקרינה לא השתנתה, אך הרשויות המקומיות אמרו אחרת.

   

  העיר סברודבינסק, שסמוכה לאתר שבו היה הפיצוץ במחוז ארכנגלסק, דיווחה על עלייה ברמת הקרינה אחרי הפיצוץ. לפי הדיווחים האזוריים התושבים המבוהלים מיהרו להצטייד ביוד, שאמור להפחית את ההשפעות של חשיפה לקרינה.

  פיצוצים מחסן תחמושת נשק ב בסיס של צבא רוסיה אצ'ינסק סיביר (צילום: AFP)
  ביום שני: פיצוצים במחסן תחמושת בסיביר(צילום: AFP)
   

  לא נמסר הסבר מדוע תקרית שכזו עלולה לגרום לעלייה ברמת הקרינה. ההודעה שפרסמה העיר על עלייה ברמת הקרינה יום חמישי נעלמה למחרת, ללא הסברים. ארגון גרינפיס פרסם נתונים של הרשויות ברוסיה לפיהם רמת הקרינה בסברודבינסק הייתה גבוהה פי 20 מהמותר.

   

  קצין בחיל הים הרוסי, שסירב למסור את שמו, התראיין לעיתון "קומרסאנט" והביע חשש שדלק רעיל יישפך לים בעקבות פיצוץ הטיל. מומחי גרעין מארה"ב אמרו אתמול שהם חושדים שהפיצוץ ופליטת הקרינה היו במהלך בחינת טיל שיוט שמונע באנרגיה גרעינית.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שיגור טיל רוסי, ארכיון
  צילום: shutterstock
  מומלצים