שתף קטע נבחר

נאסרה עליית יהודים להר הבית בתשעה באב

בעקבות צמידות מועדי צום ט' באב וחג הקורבן, הוחלט באופן חריג לא לאפשר בינתיים עליית יהודים להר. הימין המאוחד: "החלטת נתניהו - חרפה לאומית". עשרות אלפי מתפללים מוסלמים הגיעו לאל-אקצה מהבוקר, 200 יהודים המתינו לשווא בכניסה להר

אין כניסה ליהודים להר הבית בתשעה באב, לפחות בינתיים: באופן חריג הוחלט לא לאפשר עליית יהודים להר הבית בתשעה באב, שחל הפעם באותו היום כמו חג הקורבן. בהמשך היום (א') יתקיימו הערכות מצב נוספות ותיבחן אפשרות להתיר את כניסת היהודים להר הבית, אך הסיכויים לכך אינם גבוהים.

 

גורם במשטרה אמר שההחלטה על סגירת הכניסה להר הבית התקבלה על ידי הדרג המדיני, אבל גורם בסביבת ראש הממשלה הכחיש שידע על כך וטען כי מדובר בהחלטה של המשטרה.

 

בהר הבית נמצאים כרגע עשרות אלפי מתפללים מוסלמים, שעלו מהבוקר לכיוון מסגד אל-אקצה. מנגד, כ-200 מתפללים יהודים המתינו בפתח הכניסה להר הבית וחיכו להחלטה אם להתיר את כניסתם, עד שלבסוף התבשרו כי ייאסר עליהם לעלות להר.

חג הקרובן הר הבית  ()
השלט שתלו מוסלמים בהר הבית

בכניסה להר הבית נתלה שלט ענק שעליו נכתב: "התורה האיסלאמית מברכת את העולם המוסלמי לרגל חג הקורבן". עוד נכתב בשלט: "לא לעסקת המאה", ו"הנפשות שלנו משתוקקות לירושלים". על השלט גם מופיעה תמונה של נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי, שמת לפני חודשיים.

 

במשטרת ירושלים אמרו הבוקר כי "לרגל חג הקורבן ו-ט' באב, משטרת ישראל ערוכה כבר מליל אמש, על מנת לאפשר לכלל בני העדות לחגוג את חגם ולקיים את מצוות החג ברחבת הכותל המערבי והר הבית. החל משעות הבוקר המוקדמות, החלו להגיע עשרות אלפי מתפללים להר הבית".

 

כעבור זמן קצר פרסמה משטרת ירושלים הודעה נוספת: "החל משעות הבוקר המוקדמות עשרות אלפי מתפללים פוקדים את הר הבית. בשעה האחרונה, התקיימה הערכת מצב מיוחדת בראשות מפקד מחוז ירושלים ובסיומה הוחלט כי לאור כמות המתפללים ופוטנציאל החיכוך הגבוה לא יתאפשרו בשלב זה ביקורים בהר הבית.

 

"משטרת ישראל ערוכה באזור כבר מליל אמש ובמהלך הבוקר הזה עם מאות שוטרים ולוחמי מג"ב הפרוסים במגוון משימות, הוכל במטרה לשמור על הסדר הציבורי ועל שלומם ובטחונם של המתפללים והמבקרים באזור".

 

סמוטריץ': "כניעה לטרור"

השר בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי, הגיב להחלטה: "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה, מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום. ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאובדן ההרתעה גם ביתר הגזרות".

 

גם בימין המאוחד תקפו את ההחלטה למנוע כניסת יהודים להר הבית. "החלטת נתניהו לסגור את הר הבית היא חרפה לאומית", אמרו. "ההר הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי. אנו קוראים לראש הממשלה: תשנה את החלטתך. תפתח את הר הבית ליהודים".

 

מנגד, הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, בירך על ההחלטה. לדבריו, "עליית יהודים להר הבית אסורה על פי ההלכה בתכלית האיסור וראוי שתימנע עליית יהודים לאורך כל השנה, ירושלים תיבנה משמירת קדושתה ולא חלילה מחילולה, בפרט ביום תשעה באב בו אנו מייחלים לבניין ירושלים".

חג הקרובן הר הבית  (צילום: דוברות המשטרה)
עליית מוסלמים להר הבית, הבוקר(צילום: דוברות המשטרה)

לקראת צום ט' באב וחג הקורבן המוסלמי שמצוינים היום במקביל, נערכה משטרת מחוז ירושלים בכוחות מתוגברים, בעיקר ברחובות העיר העתיקה ובמזרח הבירה. מדי שנה נוהגים יהודים לעלות בתשעה באב להר הבית, ומנגד מוסלמים נוהגים לפקוד את ההר בהמוניהם כדי לציין את חג הקורבן. ואולם, בעקבות צמידות המועדים השנה הוחלט לבחון בצורה מדוקדקת את עליית היהודים להר.

 

במקרה דומה קודם, אימץ הדרג המדיני את החלטת מפקד המחוז, ניצב דורון ידיד, ואפשר ליהודים לעלות על ההר ביום ירושלים שצוין בתחילת יוני במקביל לימים האחרונים של חודש הרמדאן. החלטה זו הובילה להתפרעות של מתפללים מוסלמים שהשליכו כיסאות והפרו את הסדר. המשטרה נכנסה אז כדי להשליט סדר, אולם בהמשך התרחשו בהר עימותים נוספים שבמהלכם נעצרו כמה מתפללים. בחמאס אמרו אז כי "יהיו לכך השלכות".

 

לפני ההחלטה שהתקבלה הבוקר, אמרו היהודים שנוהגים לעלות להר כי אם יוחלט לאפשר את כניסתם למתחם, הדבר עשוי להוות מבחינתם לא פחות מקריאת תיגר על המונופול המוסלמי במקום. התנועות האיסלאמיות הפיצו בימים האחרונים כרוזים שקוראים להגעה המונית של מתפללים למסגד אל-אקצה, בתגובה לקריאות של ארגוני המקדש היהודיים לעלות להר כדי "לנקום את דמו של דביר שורק", שנרצח בגוש עציון.

 

הדריכות במשטרה, שמתבססת בין היתר על חשש מפיגועי השראה בעקבות רצח החייל, הובילה לעיבוי הכוחות בסביבת העיר העתיקה ומזרח ירושלים. עקב צפי להגעת מתפללים רבים לכותל המערבי, נחסמה משעות הבוקר הכניסה לכלי רכב פרטיים לעיר העתיקה, למעט תושבי המקום. הכניסה לרחוב סולטאן סולימאן תיחסם לכניסת כלי רכב החל מהשעה 17:00 וצפויה להיפתח בשעות הלילה עם פיזור המתפללים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
הר הבית בירושלים
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים