שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מדהים מתמיד: תמונה חדשה של צדק
  נאס"א פרסמה תמונה, שצולמה על ידי טלסקופ החלל האבל, שבה העננים מתועדים בצבעים מודגשים וחזקים יותר מאשר בתצלומים שבוצעו בשנים קודמות

   

  כוכב הלכת צדק (צילום: נאס
  כוכב הלכת צדק(צילום: נאס"א)

   

  סוכנות החלל האמריקנית פרסמה תמונה חדשה של צדק, שבה נראה הכתם הגדול, מסמליו המוכרים ביותר של כוכב הלכת הגדול במערכת השמש, וכן את התוואים המתפתלים של העננים באטמוספירה הסוערת שלו. התמונה צולמה על ידי טלסקופ החלל האבל.

   

  העננים מתועדים בצבעים מודגשים וחזקים יותר מאשר בתצלומים שבוצעו בשנים קודמות. בנאס"א אמרו כי צבעי העננים, והשינויים שחלים בהם, מספקים רמזים חשובים לתהליכים המתרחשים באטמוספירה של צדק.

   

  בנאס"א אמרו כי הכתם הגדול נע נגד כיוון השעון. באזור יש שני אזורים של עננים, מעל ומתחת לכתם הגדול, הנעים בכיוונים הפוכים.

   

  סרטון אנימציה של כוכב הלכת צדק    (הדמיה: נאס"א)

  סרטון אנימציה של כוכב הלכת צדק    (הדמיה: נאס"א)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  צדק הוא כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש והראשון בסדרת כוכבי הלכת הגזיים. קוטרו 142,990 ק"מ, פי 11.21 מקוטרו של כדור הארץ. לו היינו יכולים למלא את כוכב הלכת צדק ב"כדורי ארץ", היינו מצליחים לדחוס לתוכו לא פחות מ-1,400 כדורים! למרות זאת, משקלו של צדק גדול "רק" פי 318 ממשקל כדור הארץ. מכאן נובע שמשקלו הסגולי של צדק קטן ממשקל כדור הארץ; ואכן, צפיפותו הממוצעת של צדק היא 1.33 גרם לסמ"ק, גדולה בשליש מהמשקל הסגולי של מים.

   

  למשקל הסגולי הנמוך של צדק ישנה סיבה: בשונה מכדור הארץ הסלעי, צדק עשוי בעיקר מגז. כשלושה רבעים ממסתו הם מימן וכרבע - הליום. הרכבו של צדק דומה מאוד להרכבה של השמש, וניתן לומר כי צדק דומה יותר בהרכבו לכוכב מאשר לכוכב לכת סלעי כדוגמת כדור הארץ .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים