שתף קטע נבחר

התינוקת נחבלה ב"גן עומר" - וההורים לא עודכנו: "תחושה של חוסר אונים"

בתו התינוקת של א' נפלה מכיסא האוכל בגן, אך המנהלת עדכנה אותו רק לאחר שהבינה שתעמוד במרכז תחקיר "ידיעות אחרונות" ו-ynet. "בכל פעם ששאלנו עליה אמרו שהיא מקסימה ומהממת", אמר בריאיון לאולפן ynet. אם התינוקת: "העברנו לגן חדש, אבל מי מבטיח ששם זה לא יקרה?"

 
 

 

"הרגשה של כישלון": הורי התינוקות מגן "עומר" שבגבול בין תל אביב לגבעתיים עדיין מתקשים להבין כיצד דווקא בתינוקיה שאליה שלחו את היקר להם מכל - הסתירו מהם את מה שנחשף בתחקיר "ידיעות אחרונות" ו-ynet על הפעוטונים.

 

"שימי אותה שם שתצרח לאלוהים": הקלטות מצמררות מגן "עומר"

 

"זה פשוט חוסר אונים", אמר הבוקר (ראשון') א', אביה של אחת התינוקות, בריאיון לאולפן ynet. "המנהלת פרסמה הודעה בקבוצת הגן שעקב חשדות שעלו נגד אחת הסייעות הוחלט להרחיק אותה, ושהיא תכנס ישיבת הורים ותעדכן אותנו. זו הייתה ההודעה. אני לא מבין כיצד המנהלת, שמבינה את רגישות ההורים בנושא, כותבת הודעה כזאת ומצפה שישבו ויחכו לעדכון ממנה". 

 

א' אמר שתחושותיו נעו בין חוסר אונים, כעס ועד כישלון שלו כהורה. "היו נורות אדומות, ולמרות זאת המשקל שנתתי להסתכלות על הילדה, שנראתה מאושרת ומחויכת. כנראה שפה טעינו, תינוקת מתחת לגיל שנה לא בהכרח יודעת להעיד על מצוקה".

 

- לא היה לך מושג שזה מה שקרה בגן? לא היו סימנים?

"לא. בכל פעם שלקחנו אותנו שאלנו איך היא הייתה, וקיבלנו את אותה התשובה שהיא 'מקסימה ומהממת'".

 

- מה הייתה התחושה שגילית על המתרחש?

"באותו הרגע לא שאלנו יותר מדי שאלות, והחלטנו שאנחנו לא מחזירים אותה לשם יותר. למחרת יצרתם איתנו קשר ועשינו אחד ועוד אחד".

 

אשתו של א' אמרה ל-ynet כי "לא ברור לנו איך גן כזה ממשיך לעבוד. אני מרגישה רגשות אשם על כך שלא לקחתי מספיק ברצינות את נורות האזהרה שנדלקו לפני המקרה ולא הוצאתי אותה משם קודם. עצוב לי להגיד את זה, אבל עשינו טעות שהשארנו אותה שם".

 

כעת בתם של בני הזוג הועברה לגן אחר, והאם מבהירה כי הדבר נעשה מהחוסר באלטרנטיבות אחרות. "או שאנחנו מחליטים שהבת שלנו תלך לגן או שהיא תהיה בבית עם מטפלת, ואנחנו לא רוצים שהבת שלנו תהיה עד גיל שלוש בבית לבד. זה לא רק שאלה של כסף, אנחנו רוצים שהיא תהיה בחברה של ילדים", אמרה.

 

תחקיר הפעוטונים ()
תיעוד מתוך הגנים
 

א' הוסיף כי "אנחנו אמנם מעבירים את הבת שלנו למסגרת חדשה, אבל אף אחד לא מבטיח לנו שגם שם זה לא יקרה. המצב במדינה הוא מצב שבו אין לך מותרות, ואם יש לך את הספק הכי קטן, אתה חייב לפעול לגביו. אנחנו מפחדים ממה שיהיה במסגרת הבאה. יש לנו עוד שנתיים במסגרות האלה עם הילדה, ומה נעשה עם הילד הבא שלנו?".

 

לדברי האם, "הבעיה בחינוך לגיל הרך מתחילה הרבה לפני הכניסה למסגרות. בעיניי צריך להאריך את חופשת הלידה לשנה ולחלק אותה בין בני הזוג. מה זה 14 שבועות? תינוק עד גיל שנה הוא כל כך חסר אונים".

 

אביו של ילדה נוספת אמר כי "אמא שלי היתה אוספת את הבת שלי מוקדם פעם פעמיים בשבוע, ותמיד היתה שומעת צעקות מהתינוקיה ובכי שלא מטופל. לדבריה פעם החליטה לפנות למנהלת הגן בנושא וראתה אותה ממש שם, בצמוד לתינוקיה, שומעת הכל ולא עושה דבר".

 

אם נוספת שהוציאה את בתה מהתינוקיה סיפרה כי דאגה לרשום אותה לגן עם פיקוח פדגוגי, שבו המטפלות מקבלות תעודה ועוברות הכשרות והשתלמויות במהלך השנה. "ככה זה צריך להיות", אמרה. "הממצאים שנחשפנו אליהם גרמו לי לחזור אחורה ולבחון מחדש מקרים שקרו בגן, פתאום הנקודות מתחברות לי", סיפרה האם.

 

לדבריה, ההורים כבר שוחחו בעבר עם צוות הגן על החשדות. "הבעיה היא שמבחינת המדינה ילד נולד בגיל שלוש. רק אז מגיע לילדים שלנו פיקוח כמו שצריך? אני פשוט לא יודעת איך להסביר את זה. זה הזוי".

 

מגן עומר נמסר באמצעות עו"ד עדי מי טל-ריין: "מרשתי דרשה לקבל את ממצאי התחקיר על מנת שתוכל להתייחס לטענות. הדרישה לא נענתה. שלומם, בריאותם וביטחונם של כל ילדי הגן הם בראש מעיניה של מרשתי זה כ-24 שנים. היא פעלה ופועלת בשקיפות ופתיחות מול הורי ילדי הגן וכל בקשה שהופנתה בזמן אמת, נשמעה בנפש חפצה וטופלה לאחר בירור, עד תום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים