שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשד: שמונה נערים אנסו בת 11 בצפון
  הותר לפרסם כי הנערים, בני 14 עד 16, חשודים בתקיפה מינית של הילדה. בני משפחתה טוענים כי המשטרה גררה את החקירה. מנגד, גורמים במשטרה אמרו כי בתחילה הילדה לא שיתפה פעולה. אמה סיפרה: "היא השתנתה ביום אחד"

  המשטרה עצרה בתחילת החודש שמונה נערים בני 16-14 מאחת הערים בעמקים בחשד שאנסו, יחד ולחוד, ילדה בת 11. מעצרם הוארך פעם אחת, ולאחר מכן נשלחו הנערים למעצר בית.

   

  בית משפט השלום בנצרת התיר היום (שלישי) לפרסם את החשדות, לבקשת ynet וכלי תקשורת נוספים. האירועים המיוחסים לנערים התרחשו לפי החשד באפריל השנה.

   (צילום: שאטרסטוק)
  אילוסטרציה(צילום: שאטרסטוק)

  בני משפחה של הילדה טענו כי המשטרה גררה את החקירה, אולם המשטרה טוענת כי החקירה מתנהלת בקצב מהיר וכי חוקרים רבים נוטלים בה חלק. לטענת גורמים במשטרה, חלק מהעיכוב נבע מכך שהילדה לא שיתפה פעולה עם חוקרת הילדים.

   

  שינוי קיצוני בהתנהגות

  גם בדבר לוחות הזמנים ונסיבות החקירה יש חילוקי דעות בין המשפחה והמשטרה. מקורבי המשפחה סיפרו כי באפריל (סמוך לחופשת פסח) הבחינה האם כי חל שינוי קיצוני בהתנהגות בתה, ופנתה כמה פעמים למשטרה ולגורמי הרווחה. "בתי השתנתה ביום אחד. לא הצלחתי להבין איפה הילדה הטובה שגידלתי, ומדוע פתאום היא בורחת לי מהבית ומדברת אליי בתוקפנות כשהיא דורשת לצאת לחבריה".

   

  האם סיפרה כי באחד המקרים שבהם ברחה הילדה מהבית, מצאו אותה השוטרים והאם בגן ציבורי. "בנוכחות השוטרים ניגש אליי ילד ושאל אותי, 'את אמא שלה? אונסים את הבת שלך כל הזמן'". לדבריה, באותו מעמד הגישה תלונה במשטרה.

   

  האם הוסיפה כי בעקבות שיחות עם חברים נוספים של הילדה, גילתה את התמונה העגומה על מקרי האונס והתקיפות המיניות שעברה בתה במשך שלושה שבועות.

   

  הבת נלקחה בצו בית משפט למרכז חירום. רק כחודשיים לאחר האירועים היא נשלחה לבדיקה רפואית.

   

  במשטרה אומרים כי בתחילת מאי נודע על החשד, בעקבות תלונה של הרווחה על רקע שיחה ששמעה מתנדבת בין כמה ילדים בצהרון בעיר שבה מתגוררים המעורבים.

   

  הילדה נחקרה כמה פעמים על ידי חוקרת ילדים, ולדברי גורמים במשטרה היא לא שיתפה בתחילה פעולה. לדבריהם, רק בתחילת יוני החלה הילדה לשתף פעולה עם החוקרת, וגם אז באופן חלקי.

   

  במקביל החל איסוף חומר מהטלפון הנייד של הילדה, שבו התגלו אלפי תכתובות עם הנערים המעורבים במקרה. בין השאר התברר כי בחלק מהמקרים הציגה עצמה בפני הנערים כנערה בת 15.

   

  במשטרה אמרו כי החקירה הייתה מורכבת מאוד, שכן כמות החומר בטלפון הסלולרי הייתה גדולה ביותר. בהמשך הובילה הילדה את החוקרים למקומות שבהם אירעו המעשים, בין השאר דירות נטושות, פארקים וחורשות.

   

  "המשטרה והרווחה לא נתנו מענה ראוי"

  בתחילת אוגוסט, כארבעה חודשים אחרי המעשים (שלושה חודשים אחרי התלונה), נעצרו הנערים החשודים במעשה. מעצרם הוארך פעם אחת ביומיים, ולאחר מכן הם שוחררו למעצר בית.

   

  לדברי הסנגורים, בית המשפט קבע שלא ניתן להמשיך ולהחזיקם במעצר, על בסיס עדות המתלוננת. ואסים דאהר, סגן הסנגורית המחוזית מחוז צפון, אמר כי "הסנגוריה ייצגה שישה מהמעורבים בפרשה. מדובר בנערים נורמטיביים ללא עבר פלילי. הנערים מכחישים בתוקף את המיוחס להם. בית המשפט קבע שעדות המתלוננות מעוררת קשיים רבים ולראיה לכך שחרר את הנערים ממעצר, ובית המשפט המחוזי אף דחה ערר שהוגש על ידי המשטרה בנוגע לשחרורים".

   

  עו"ד עידית שינו אמיתי, המייצגת את הילדה ואת אמה, אמרה כי מדובר באירוע טרגי. "לא המשטרה ולא הרווחה נתנו לה מענה ראוי, ודרך כך חיבלו בזכויותיה של המתלוננת", טענה.

  עו
  "חיבלו בזכויותיה של המתלוננת". עו"ד עידית שינו אמיתי

  לדבריה, "שירותי הרווחה הואילו בטובם להתערב רק לאחר שבועיים. לא זו בלבד, הוסיפה המשטרה חטא על פשע ושולחת את הקטינה לבדיקה גופנית חודשיים לאחר הגשת התלונה. וכי מה תועיל בדיקה פיזיקלית לאחר חודשיים? הרי כל ראיה פורנזית כבר מזמן התפוגגה ונמוגה.

   

  "רק לאחר חודשיים ימים המשטרה רואה לנכון לעצור את החשודים, וכיום הם משוחררים ללא כל תנאי. זהו סיפורן של רוב של התלונות מהסוג הזה, אשר אם כבר הן מוגשות, הרי שהן לא נחקרות כהלכה ובזמן, ראיות החשובות כל כך למתלוננות הולכות לאיבוד רק בשל אוזלת ידן של מערכות הרווחה והמשטרה. ראיות שיכלו להוכיח את טענותיהן באופן חד-משמעי וללא כל ספק. אני תקווה כי הפרקליטות תיתן דעתה לכל המחדלים הללו, תיתן דעתה על חומרת המקרה ותראה לנכון להגיש כתב אישום נגד החשודים במקרה".

   

  ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "מדובר במקרה מורכב שמחייב התנהלות רגישה מצד הגורמים המטפלים וגורמי החקירה. מרגע שנכנסו גורמי הרווחה לתמונה, הם פעלו להוציא לפועל את החקירה במידת הרגישות הנדרשת במקרים מעין אלו, וזאת בתיאום עם משטרת ישראל. גורמי הרווחה המקומיים והמחוזיים פועלים ללא לאות להגן, לטפל ולשקם את הילדה ואת משפחתה. בשל החיסיון וצנעת הפרט לא ניתן להרחיב מעבר לזה".

   

  ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מיד עם קבלת הדיווח נפתחה חקירה על ידי משטרת ישראל בליווי והנחיה של גורמי הפרקליטות, כמקובל. במקביל עודכנו וזומנו גורמי הרווחה המוסמכים על פי חוק לחקור במקרים אלו. מטבע הדברים איננו מפרטים אודות חקירות מתנהלות, אולם נציין כי מדובר בחקירה רגישה, מורכבת ומסועפת הנמצאת בעיצומה, ומטופלת ברגישות המתבקשת לאור החשדות לכאורה וגיל המעורבים. במסגרת החקירה עד כה עוכבו ונחקרו 15 קטינים, שמונה מעורבים נעצרו, ובדיון בבית המשפט בבקשה להארכת מעצרם שוחררו בתנאים מגבילים. משטרת ישראל תמשיך לחקור את המקרה במקצועיות וביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים