שתף קטע נבחר

רחפני לילה ובלוני תצפית: כך נלכדו רוצחי החייל

הסרטונים ממצלמות האבטחה נאספו לפני שהספיקו למחוק אותם, נתיב הבריחה שורטט ורחפנים עם מצלמת שידור תרמית העבירו את התמונה המדויקת של הבית. כך נעצרו רוצחי דביר שורק ללא התנגדות, במיטתם, לאחר 48 שעות בלבד

 

 

 

לוחמי הימ"מ שהגיעו לכפר בית כאחיל כדי לעצור את שני המחבלים שרצחו את רב"ט דביר שורק, מצאו שני פלסטינים שאינם חמושים, ישנים במיטתם, בכפר מנומנם. המעצר הקליל יחסית, ללא התנגדות מצדם של הפלסטינים, לאחר מצוד קצר שנמשך פחות מ-48 שעות, הגיע כתוצאה משימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ותגובה מהירה של כוחות צה"ל, שב"כ והמשטרה.

 

  

"פעולת המעצר עברה חלק מאוד הפעם, והערכנו שזה מה שיקרה כי בנינו את התמונה המודיעינית בצורה טובה", סיפר ל-ynet סרן רז אורצובסקי, מפקד פלגת זיקית מיחידת האיסוף 636 השייכת לפיקוד המרכז. הוא ולוחמיו קפצו תוך דקות לזירת הפיגוע, ב-3 לפנות בוקר של יום חמישי, עם כוחות גדולים, אמצעי מעקב ואיסוף מודיעין מגוונים, הכללו בלוני תצפית ורחפני לילה, על הקרקע ובאוויר.

 

 
רחפן ()
אחד הרחפנים שבהם נעזרו הלוחמים
 
 
תוך שעות, עוד לפני אור ראשון, הם אספו סרטים ממצלמות אבטחה במרחב, במרוץ נגד השעון. גורמים פלסטינים קראו לתושבים בעיירה בית פג'אר הסמוכה ובכפרים נוספים, למחוק את הסרטים הללו, אך זה כבר היה מאוחר.

 

כוחות האיסוף הקרבי יחד עם גורמי השב"כ והמודיעין של חטמ"רי עציון ויהודה, וקציני המודיעין של אוגדת איו"ש, הצליחו לשרטט את נתיב הבריחה של המחבלים אחרי הפיגוע. כ-11 ק"מ בלבד בקו אווירי, מהזירה לבית המחבלים בבית כאחיל. זהות המחבלים פוצחה ע"י שב"כ במקביל, והדרך לתפיסתם נסללה.

 

"המטרה העיקרית היא תמונת מצב מהירה ובהקדם האפשרי", שחזר סרן אורצובסקי, "התחלנו בגדול והגענו לקטן עד להבנת מיקום איתורי המחבלים. ליווינו את הכוח שביצע את המעצר, ופתחנו להם את השטח עם הרחפנים שלנו תוך שוידאנו שאין סייענים". הפעלת הרחפנים סייעה למבצע, גם בשלב המעצר: מדובר ברחפני מאטריקס 210 שבשנה האחרונה שולבה בהם מצלמת שידור תרמית, עם יכולת צילום חדה ללילה.
נתפסו צבא צה
אחד החשודים בפיגוע(צילום: דובר צה"ל)
נתפסו צבא צה
(צילום: דובר צה"ל)

העובדה שבצבא בחרו ברחפן זה לטובת ליווי איסופי של מבצע כה רגיש, מעידה על הכיוון שאליו הולך הצבא. "הבנו בגדול מהו הנתיב שלהם עד למיקום שבו נתפסו", הוסיף הקצין, "מהירות הפעולה פה היא קריטית מאוד כדי להביא תוצאה, ולכן אנו יודעים שברגע שיש אירוע צריך לקפוץ כמה שיותר מהר. כל דקה ושעה הן קריטיות, גם מחשש שייעלמו חומרים ממצלמות אבטחה ולא רק כי המחבלים יברחו רחוק יותר.

 

"עם הרחפנים קיבלנו תמונות מכלל הכיוונים באשר לאיך הבתים שלהם נראים. הרחפנים נתנו תפוקה מצוינת בלילה, למרות שהיו ערפילים, אבל הלוחמים הצליחו להתגבר על זה".

 

באחד מהמרדפים אחרי מחבלים נמלטים בשנה האחרונה ביהודה ושומרון, התברר בדיעבד מסלול הבריחה של המחבל. "הלקח הזה נלמד והתוצאה מדברת בזכות עצמה", ציין קצין האיסוף, "אנו מכינים עצמנו לכל האפשרויות ויוצאים מנקודת הנחה שהמעצר עלול להסלים ולא משנה מי היעד. לכן חשוב לזהות אנשים על הגג, או מישהו חשוד בחלון או מישהו יוצא לשיח, או מחפש עמדות. פה אנו באים לידי ביטוי".

 

אלישע בן קימון וישי פורת השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אחד החשודים והרחפן
צילום: דובר צה"ל
מומלצים