שתף קטע נבחר

הפרסאידים של אוגוסט חוזרים, השיא לפנות בוקר

שיאו של מטר המטאורים יחול לקראת הזריחה של יום שלישי. אבל יש בעיה: הירח הכמעט מלא יפריע לצפייה

מחר (יום שלישי) לפנות בוקר יגיע שיאו של מטר המטאורים - הפרסאידים. המטר קרוי על שם קבוצת פרסאוס - והוא אחד המטרות הפופולריים ביותר, הן בזכות הקצב העשיר מאוד שלו (בלילות אופטימליים, צפויים קרוב לכמה עשרות מטאורים בשעה) והן בזכות עצם התרחשותו בערבי הקיץ הנעימים.

 

אוסטריה (צילום: רויטרס)
אוסטריה(צילום: רויטרס)

 

השנה, יחול שיאו של המטר לקראת הזריחה של יום שלישי, מה שאומר שהשיא ייראה בישראל. אולם, הבעיה העיקרית של המטר השנה היא בירח הכמעט מלא הנראה במשך רוב שעות הלילה ואורו יפריע מאוד לצפייה במטר המטאורים. אולם, כיוון שהשיא הוא לפנות בוקר, נותר ליהנות מהמטר בפרק הזמן משקיעת הירח ועד דמדומי הבוקר. למי שמצוי ממילא בחיק הטבע, במקום חשוך ואפילו בעיר, אפשר בהחלט להביט בשמים ולקוות לתפוס מטאורים בהירים, כאלה שאור הירח או אורות הכרך לא יפריעו להם.

 

מתי ואיך לצפות במטר?

בעיקרון, רצוי לצפות במטר מטאורים ממקומות חשוכים, הרחק ככל האפשר ממקומות יישוב מוארים. ממקומות יישוב ייראו המטאורים הבהירים בלבד וככל שנרחיק ממקום יישוב יגברו סיכויינו באופן דרמטי לראות מטאורים רבים יותר, אם כי בשל הירח הכמעט מלא, אורו יקזז את היתרון של מקום חשוך.

 

חשוב לזכור שאין כיוון מועדף לצפייה. למרות שקבוצת פרסאוס זורחת לקראת חצות בכיוון צפון מזרח, רצוי לשכב על הקרקע ולהביט לכיוון מרכז השמיים. המטאורים ייראו כמגיחים מקבוצת פרסאוס, אולם הם יכולים להיראות בכל נקודה בשמיים.

מקדוניה (צילום: רויטרס)
מקדוניה(צילום: רויטרס)

  

למי שבכל זאת מבקש לערוך ליל חוויה אסטרונומית, כדאי לזכור שמלבד הירח, שאמנם מאפיל באורו אך תמיד מעניין, יש לנו גם את כוכבי הלכת צדק ושבתאי הנראים בתקופה זו במלוא הדרם, כמו גם גרמי שמיים אחרים שאור הירח המלא לא מפריע להם כל כך - כמו כוכבים כפולים, צבירי כוכבים וכדומה.

 

מהו מטאור ומהו מטר מטאורים? 

מטאורים מוכרים בשמם העממי - כוכב נופל, אולם בזה מסתיים כל הדמיון. מרבית המטאורים הנראים לעין הם לא יותר מאשר גרגירי אבק שנלכדו בכוח המשיכה של כדור הארץ, שמשקלם פחות מגרם אחד. הפרסאידים מגיעים לכדור הארץ במהירות יחסית של 60 ק"מ לשנייה. ברוב המקרים חלקיק האבק מתכלה כבר בגובה של עשרות ק"מ מעל פני הקרקע כתוצאה מהמפגש עם האטמוספירה. רק במקרים נדירים הגוף הפוגע באטמוספירה גדול דיו כדי לשרוד את המעבר האלים.

 

מקורם של המטאורים הוא בשאריות מימי היווצרות מערכת השמש וכלה ברסיסים שמקורם בכוכבי לכת, בירחים, בשביטים או באסטרואידים. מקור המטאורים של מטר הפרסאידים הוא בשביט המחזורי 109P/Swift-Tuttle

 

כאשר שביט מגיע לקרבת השמש, הוא מתחמם ואז מתנדף הקרח מפניו ותוך כדי כך משתחררים גזים ואבק הכלואים בקרח. הגזים והאבק ממשיכים להקיף את השמש במסלול דומה מסלולו של השביט. כאשר מסלולו של כדור הארץ חוצה את מסלולו של אותו שביט פעם בשנה, הוא מושך אליו את חלקיקי האבק ואז ניתך עלינו מטר של מטאורים.

 

המטאורים נראים כאילו הם יוצאים מנקודה אחת בחלל, הקרויה - הרדיאנט, שהוא הכיוון של מפגש כדור הארץ בנחיל האבק שהותיר השביט. מדי שנה יש מטרות מטאורים רבים כאשר כל מטר מטאורים קרוי על שמה של קבוצת הכוכבים שבתחומה מצוי הרדיאנט. מטר הפרסאידים קרוי על שם קבוצת פרסאוס, שבתחומה מצוי הרדיאנט.

 

 

 

היכן לצפות במטר?  

חשוב לזכור: את המטר אפשר לראות מכל מקום, ללא צורך במשקפת או בטלסקופ. השנה, בגלל הירח שאורו יפריע לצפייה במטר, אין התארגנות לצפייה במטר המטאורים כפי שנהוג בשנים האחרונות כאשר המטר חל בלילות נטולי ירח. אולם, יש פעילויות אסטרונומיות  במצפה רמון, בנגב ובערבה, בנושאי אסטרונומיה, כאשר תוך כדי הפעילות אולי יזדמן לצפות במטאורים בהירים.

 

מידע נוסף על התצפית בירח ובכוכבי הלכת ואירועים אסטרונומיים נוספים לשנת 2019 אפשר למצוא בלוח השנה האסטרונומי לשמי ישראל .

 

ד"ר יגאל פת-אל, קוסמוס טלסקופים , מחבר האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מטאורים בשמיים. ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים