שתף קטע נבחר

הדילמה שהציבה הוצל"פ בפני סרבן מזונות

גבר שצבר חוב של 72 אלף שקל לאם בתו, ביקש לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ כדי לצאת לחו"ל ליום הולדתה של אמו. הרשמת הציבה בפניו 2 אפשרויות

לשכת ההוצאה לפועל בנתניה השתמשה לאחרונה בבקשתו של חייב מזונות לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ, והעמידה אותו בפני דילמה: אם אתה רוצה לנסוע עם בתך ליום הולדתה ה-80 של אימך באנגליה, עליך לשלם 20 אלף שקל (מתוך חוב של 72 אלף שקל) ולהפקיד מראש את המזונות לחודש הבא.

 

כשהאב הגיש את הבקשה לביטול צו היציאה מהארץ, כדי שיוכל לנסוע יחד עם בתו, הוא ציין שבית המשפט למשפחה התיר את הנסיעה. הרשמת גדות נאלצה להורות לאם להגיש תגובה תוך שלוש שעות בלבד, מאחר שהאב הגיש את הבקשה בבהילות, חמישה ימים לפני הנסיעה.

 

האם טענה כי האב המתין לרגע האחרון כדי להקשות עליה ולמנוע ממנה את זכות התגובה, וביקשה שלא לבטל את הצו שהוטל עליו בשל העובדה שהוא ממשיך להתחמק באופן שיטתי מחובותיו כלפי בתו.

 

היא הוסיפה שהאב הטעה את הרשמת, כיוון שבית המשפט למשפחה עסק רק בביטול צו עיכוב היציאה של בתם, וכלל לא היה מודע לתיק ההוצאה לפועל של האב ולצו עיכוב היציאה שהוטל עליו.

 

הרשמת גדות הסכימה שהתנהלותו של האב לא תקינה ונגועה בחוסר תום לב. בהחלטה נקבע כי האב אכן ניסה לסכל את זכות התגובה של האם כשהגיש את הבקשה בדקה ה-90 אף שידע על הנסיעה שלושה חודשים קודם לכן.

 

אם לא די בכך, הוא לא צירף לבקשה את האסמכתאות הנדרשות ולא הגיש תצהיר אף שהוא מחויב בכך לפי חוק. התנהלות זו, קבעה, גרמה ללחץ מיותר ולנטל כבד על האם.

 

הרשמת הוסיפה כי אכן תמוה שהאב ניסח את בקשתו כאילו בית המשפט למשפחה התיר לו את הנסיעה – מידע התגלה כשגוי בעליל. ואולם, היא קבעה שדווקא הנסיעה יכולה לשמש מנוף לפירעון חלקי של חוב העבר הגבוה ולתשלום המזונות השוטפים – שני דברים שהאב לא טורח להסדיר.

 

על כן היא קבעה כי האב יוכל לצאת מהארץ רק אם יפקיד 20 אלף שקל לתיק וישלם את מזונות החודש הבא מראש. בנוסף הוא יצטרך להעמיד שני ערבים שכירים, שמשכורתם עומדת על 10,000 שקל נטו בחודש.

 

בסיום ההחלטה הבהירה הרשמת כי אם הנסיעה תתבטל משום שלא הספיק לגייס את הכספים והערבים – הוא יוכל להאשים רק את עצמו לנוכח סד הזמנים שהציב בפניה שלא לצורך.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו אזולאי
אילוסטרציה
צילום: דודו אזולאי
מומלצים