שתף קטע נבחר

ראש העיר טבריה משך את העתירה נגד השר דרעי

השופטים הציעו לקובי למשוך את העתירה נגד שר הפנים, שהחליט להאריך את מועד העברת התקציב ולהשיב לכהונתם את חברי מועצת העיר: "יהיה בכך צעד בונה אמון לטובת העיר". קובי נעתר לבקשה

 

קון קובי אריה דרעי (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
רון קובי ואריה דרעי(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

ראש עיריית טבריה רון קובי הגיע הבוקר (ג') לדיון בבג"ץ, לדיון בעתירתו נגד החלטת שר הפנים אריה דרעי להאריך את מועד העברת התקציב ולהשיב לכהונתם את חברי מועצת העיר. הרכב השופטים, בראשות דפנה ברק-ארז, הציע לקובי לדחות את העתירה, והוא הסכים לעשות זאת.

 

"אם אדוני יחזור בו מן העתירה", אמרו השופטים, "גם בשים לב הדברים שנוצרו כדי לנצל את הזמן שנותר עד חודש ספטמבר. יהיה בזה צעד בונה אמון לחברי המועצה. אדוני יקבל את ההצעה - נכתוב מספר שורות, לא פסק דין מנומק מהצד המשפטי, וזו תהיה התרומה שלנו כדי שנוכל לקדם את מה שצריך לקדם בטובתה של העיר שעומדת לעיני כולנו".

 

בהחלטת השופטים צוין כי "העתירה שבפנינו נסובה בנסיבות חריגות שנוצרו בהארכת המועד האחרון שנקבע לאישור התקציב העיר טבריה והכל בהתאם לדיון הקודם בבג"ץ. לאחר שנשמעו טענות הצדדים ומאחר שנשמעו הצהרות בעניין שיתוף הפעולה המלצנו לעותר למשוך את העתירה".

 

קובי עצמו אמר בתגובה: "כמו שאתם רואים, מדובר בעתירה מורכבת, וגם לקח הרבה זמן לשמוע את כל הטענות. אני חושב שבית המשפט רצה לראות את הדברים קורים אחרת בעיר טבריה ומצד שני נמנעו מפסק דין שהיה מפרש אחרת את החוק. אנחנו רואים שהשר אריה דרעי קיבל החלטה לא חוקית. מפה נתמודד עם חברי מועצת העיר טבריה, אני מקווה שפניהם לשלום ונוכל לקדם את העיר טבריה".

 

מנגד, השר דרעי אמר: "אני שמח שבית המשפט העליון אישר את החלטתי לאפשר לארבע הרשויות - ירכא, טבריה, רהט ועוספיה - לאשר את תקציב המועצה עד סוף חודש ספטמבר. אישור תקציבי הרשויות חשוב ביותר לתפקודן התקין ולרווחת התושבים".

 

על פי החוק, מועצת העיר התפזרה לאחר שחמשת הניסיונות לאשר את תקציב העירייה נכשלו, ובמקומם הייתה אמורה להתמנות ועדה ממונה. שר הפנים אריה דרעי סירב לתת ארכה נוספת לאישור התקציב, וראש העיר זומן לשימוע במשרד הפנים לפני הדחה.

 

קובי עתר לבג"ץ נגד החלטת השר דרעי לא לאשר לו ארכה נוספת בטענה כי מדובר בממשלת מעבר והשר דרעי נגוע בניגוד עניינים בשל התבטאויותיו הפוליטיות. שופטי בג"ץ הציעו פשרה לפיה תמונה ועדה ממונה של אנשי ציבור ויוארך המועד לאישור התקציב עד ל-3 באוקטובר כדי לאפשר לקובי לאשר את התקציב. בעקבות הצעה זו החליט השר דרעי להאריך את המועד לאישור התקציב ולהחזיר את חברי מועצת העיר, אך קובי עתר שוב לבג"ץ נגד המועצה ה"לעומתית" כדבריו, שלא תאפשר לו לאשר את התקציב.

 

"אנחנו מבינים שכל המטרה של חזרתם של חברי המועצה היא לגרום לכך שלא יעבור תקציב. ממה שמדובר כאן זה כבודו של שר הפנים לפני הבחירות הקרובות, הוא לא רוצה להיתפס כמי שהפסיד לבג"ץ", טען קובי. הרכב השופטים שכלל את אלכס שטיין וענת ברון, הביע חוסר שביעות רצון מחוסר הקוהרנטיות בעתירה השנייה של קובי.

 

"אמרת גם בדיון הקודם שהמועצה לעומתית וביקשת ארכה להעביר את התקציב וקיבלת, אז מה אתה רוצה?" תהתה השופטת ברון, וקובי ענה כי "כשאני התכוננתי לקראת שימוע פגשתי את השלטון המקומי ושם נאמר בבירור שלא יוכלו להחזיר את חברי המועצה". השופטת ברק-ארז העירה לו כי "זו טענה עובדתית שלא מופיעה בעתירה".

 

רפאל טרבלסי, חבר מועצת העיר טבריה, אמר הבוקר: "לשמחתי הרבה, לפני שבועיים נערך דיון בבג"ץ שבו לא נשמע קולם של חברי מועצת העיר שמייצגים שני שלישים מהתושבים.

 

"מי שתשעה חודשים בזבז את זמנם של תושבי העיר טבריה ועסק בטיפוח האגו שלו ובריצה לכנסת הוא רון קובי. רון קובי קיבל הזדמנות לתקן את היחס לתושבי העיר טבריה. מי שתקע מקל בגלגלים זה רון קובי. בית המשפט אמר באופן חד משמעי שאנחנו פעלנו לטובת העיר".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמיר אלון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
רון קובי ואריה דרעי
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
מומלצים