שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מנהיגת הונג קונג תחת מתקפה: "מתי תמותי?"
  קארי לאם ביקשה למסור הצהרה קצרה אחרי שמפגינים שיתקו את נמל התעופה, ומצאה את עצמה תחת מתקפה חריפה מצד כתבים, שגרמו לה לברוח מהבמה. "האזרחים חוששים ממך ומהמשטרה. אין לך מצפון?"

  מנהיגת הונג קונג, קארי לאם, כינסה היום (ג') מסיבת עיתונאים, והיה נראה שהיא ציפתה למסור הצהרה קצרה אחרי שמפגינים שיתקו את נמל התעופה אתמול ולהמשיך הלאה. במקום זאת, היא התמודדה עם מתקפה חריפה מצד התקשורת.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  המהומות בהונג קונג: נמל התעופה הושבת    (צילום: שמוליק דודפור)

  המהומות בהונג קונג: נמל התעופה הושבת    (צילום: שמוליק דודפור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הפגנה מפגינים הונג קונג קארי לאם (צילום: AFP, gettyimages)
  "אזרחים רבים שואלים לאחרונה מתי תמותי?". לאם והמפגינים(צילום: AFP, gettyimages)

  "את מאשימה אחרים בשיקול הדעת השגוי שלך ומסרבת להכיר בטעויותיך", אמר אחד הכתבים. "מתי תקחי אחריות פוליטית ותשימי קץ לחשש האזרחים? מתי תהיי מוכנה לפרוש? מתי תגידי למשטרה להפסיק?", שאל הכתב מרשת השידור הציבורית בהונג קונג RTHK.

   

  לפני שלאם הספיקה להגיב, דרש הכתב: "ביקשת ממני בעבר לקחת את העבודה שלי ברצינות, אז בבקשה, תעני לי גם ברצינות". לאם ניסתה לענות על השאלות, אך כתבים אחרים קטעו את דבריה. "אזרחים חוששים ממך ומהמשטרה, האם את יכולה לענות על השאלה?".

  מנהיגת הונג קונג קארי לאם (צילום: רויטרס)
  "מתי תקחי אחריות?". לאם במסיבת העיתונאים(צילום: רויטרס)

  הונג קונג מפגינים נמל התעופה (צילום: רויטרס)
  שיתקו את נמל התעופה. המפגינים, אתמול(צילום: רויטרס)

  מסיבת העיתונאים הלוחמנית הייתה אינדיקציה למתיחות הגוברת בעיר לאחר סוף שבוע של אלימות שהותיר עשרות פצועים, חלקם במצב קשה. תחת עקרון "מדינה אחת, שתי מערכות", התקשורת בהונג קונג נהנית מחירויות שאינן קיימות בסין.

   

  במהלך מסיבת העיתונאים נראתה לאם מופתעת, כשכתבים קטעו אותה שוב ושוב והאשימו אותה בכך שלא הגיבה. "בבקשה אל תפריעו", הפציר גורם רשמי בעת שכתבים צעקו לעבר לאם. בשלב מסוים היא השתתקה, השפילה את מבטה ואז הרימה את עיניה שוב לעבר העיתונאים כשגבותיה מורמות והם המשיכו לשגר לעברה שאלות.

   

  777, הבובה מבייג'ינג: הונג קונג נגד קארי לאם

   

  "אני מבקשת מכולם לשים בצד את המחלוקות ולהירגע", אמרה לאם, ונראה היה בשלב זה שהיא על סף דמעות. "קחו רגע לחשוב, הסתכלו על העיר שלנו, על הבית שלנו. כולכם באמת רוצים לראות אותו נדחף לתהום?".

  הונג קונג מפגינים נמל התעופה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  הונג קונג מפגינים נמל התעופה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  לאם הגנה על המשטרה שהואשמה בשימוש בכוח מופרז בסוף השבוע, כאשר ירתה גז מדמיע לתחנות הרכבת התחתית וברחובות צפופים. היא אמרה שהיא "שבורת לב" מהדיווחים על פציעות חמורות, אך לא הציעה שום ויתורים למפגינים והתעקשה כי המשטרה מתמודדת עם "נסיבות קשות במיוחד".

   

  הכתבים דחקו בלאם ודרשו לדעת אם בייג'ינג תאפשר לה לבטל באופן מוחלט את חוק ההסגרה שהוקפא, הדרישה המרכזית של המפגינים. "שאלה זו נענתה", השיבה לאם. מטח השאלות המשיך, ולאם עזבה את הבמה בפתאומיות. "אין לך מצפון?" צעק עיתונאי אחד. "גברת לאם, אזרחים רבים שואלים לאחרונה מתי תמותי?", צעק כתב אחר.


  הונג קונג מפגינים נמל התעופה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  הונג קונג מפגינים נמל התעופה (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  הבוקר שבו אלפי מפגינים למען הדמוקרטיה אל נמל התעופה הבינלאומי בעיר – אחד מנמלי התעופה העמוסים בעולם. כמה טיסות הספיקו להמריא לפני שרשויות הנמל ביטלו את כל הטיסות היוצאות.

   

  הונג קונג, נזכיר, מתמודדת עם הפגנות המונים של פעילים למען הדמוקרטיה זה יותר מחודשיים. ההפגנות החלו בעקבות כוונת לאם, הנתפשת בעיניהם כמשתפת פעולה של המשטר הקומוניסטי בבייג'ינג, לשנות את חוק ההסגרה של הונג קונג, כך שיאפשר להסגיר חשודים גם לידי המשטר הסיני.

   ()

  עם הזמן הפכו ההפגנות למחאה נרחבת יותר על מה שהפעילים תופשים ככרסום בדמוקרטיה בטריטוריה הבריטית לשעבר וכהתגברות של השפעת המשטר הסיני. המפגינים דורשים את התפטרותה של לאם, וחקירה עצמאית בנוגע לאופן שבו טיפלו הרשויות בהפגנות.

   

  המהומות בהונג קונג הן התקוממות עממית נדירה בשטח סין, ויש המשווים את האתגר הנשקף ממנה למשטר לאתגר שנשקף ממחאת טיאננמן ב-1989. בשבועיים האחרונים החלה סין לשגר איומים מרומזים לעבר המפגינים בהונג קונג, שמהם משתמע כי היא עשויה לשלוח כוחות צבא או משטרה כדי לדכא אותם.

   

  בין השאר פרסם המשטר בבייג'ינג סרטון וידיאו לוחמני המתאר כיצד ייעצרו מפגינים, והזהיר את המתפרעים כי הם משחקים באש: "לעולם אל תטעו בהערכת המצב ואל תטעו לחשוב שהאיפוק שלנו הוא חולשה. לעולם אל תזלזלו בנחישות ובכוח העצום של הממשלה המרכזית של סין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP, gettyimages
  "אין לך מצפון?". לאם והמפגינים
  צילום: AFP, gettyimages
  מומלצים