שתף קטע נבחר

אחרי 2,000 שנה: שוחזר "הבושם של קלאופטרה"

"זה היה שאנל 5 של מצרים העתיקה": מדענים שחפרו ליד הנילוס שחזרו את הבושם שייתכן שהיה של המלכה המפורסמת. אלו הרכיבים

 

אליזבת טיילור כקלאופטרה (צילום: AP)
אליזבת טיילור כקלאופטרה(צילום: AP)

האם כך הריחה אחת המלכות המפורסמות בהיסטוריה? בושם שייתכן שבו השתמשה מלכת מצרים העתיקה קלאופטרה שוחזר על ידי מדענים. חפירות במשך עשור ליד קהיר הובילו לרקיחת הבושם - שילוב של מור, הל, שמן זית וקצת קינמון.

 

המדענים ציינו כי סמיכותו של הבושם ששוחזר דומה מעט לזה של שמן זית. לדבריהם, הארומה שלו חזקה בהרבה מהבשמים של ימינו אנו, והוא אף נותר זמן רב יותר על הגוף.

 

 

"כמה מרגש זה להריח בושם שאיש לא הריח במשך 2,000 שנה ושהיה אולי בשימושה של קלאופטרה", אמר פרופ' רוברט ליטמן, שהוביל את החפירות באתר העתיקות תל אל-תימאי שליד הנילוס, ביחד עם פרופ' ג'יי סילברסטיין. האתר, הממוקם בצפון מצרים, נוסד לפני כ-6,500 שנה, כונה בעבר תומיס ושם יוצרו שניים מהבשמים המפורסמים ביותר בעת העתיקה - מנדוסיאן ומטופיאן.

 

החוקרים האמריקנים ניתחו שרידים שנותרו באמפורה, כלי קיבול עתיק מחרס עם שתי ידיות שנמצא באתר החפירות, ושחזרו את הבושם שמוצג כעת בתערוכה במוזיאון נשיונל גאוגרפיק בוושינגטון. "זה היה השאנל 5 של מצרים העתיקה", אמר פרופ' סילברסטיין. "זה היה הבושם הנחשב ביותר בכל העולם העתיק".

 

השחזור: בעזרת טקסטים יווניים עתיקים

באתר התגלה מתחם גדול של תנורים מהמאה השלישית לפני הספירה, וההערכה היא שמדובר בפרפומריה עתיקה. אז השתמשו בחימר מיובא כדי לייצר את בקבוקי הבשמים וב-2012 נחשף כנראה ביתו של בעלי המקום. ב"דיילי מייל" נכתב כי אוסף של תכשיטים מזהב ומכסף נמצא ליד התנורים, דבר שמעיד כנראה שהתשלום עבור הבשמים היה גבוה.

 

מומחים לבשמים מצריים עתיקים הובאו כדי לשחזר את הבושם, על בסיס נוסחאות שלקוחות מטקסטים יווניים עתיקים. הבושם אמנם שוחזר, אבל קשה לדעת בוודאות מהו הבושם הספציפי שהיה בשימושה של קלאופטרה. מנדי אפטל, תמרוקאית מקליפורניה, העריכה כי לשליטת מצרים היה כנראה בושם ייחודי לה, שהוכן במיוחד עבורה.

 

קלאפוטרה, האחרונה בשושלת תלמי המוקדונית ששלטה במצרים במשך קרוב ל-300 שנים, הייתה מאהבת של יוליוס קיסר, ובת זוג ומאהבת של מרקוס אנטוניוס. היא שלטה משנת 51 לפני הספירה עד שנת 30 לפני הספירה, אז התאבדה ביחד עם מרקוס אנטוניוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אליזבת טיילור כקלאופטרה
צילום: AP
מומלצים