שתף קטע נבחר

מהומה בוועדת הבחירות, מלצר סגר לשפיר את המיקרופון - וסילק אותה

ועדת הבחירות המרכזית דנה בבקשה לפסול רשימות ומועמדים מלהתמודד לכנסת הבאה. היו"ר מלצר הורה להוציא מהאולם את שפיר מהמחנה הדמוקרטי לאחר שסירבה לרדת מהדוכן. ח"כ ביטן (הליכוד) פנה לעוצמה יהודית: "אל תבקשו לפסול את כחול לבן, אנחנו רוצים לנצח אותם בקלפי"

 

 

מליאת ועדת הבחירות המרכזית דנה היום (ד') בבקשה לפסול רשימות ומועמדים מלהתמודד בבחירות לכנסת ה-22. החלק הראשון עוסק בבקשה לפסול את התמודדותם של רשימת עוצמה יהודית וחבריה איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין. בן גביר טען להגנת מפלגתו: "ככה מפילים שלטון". במהלך הדיון התפתח עימות בין יו"ר הוועדה לסתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) שבסופו היא הוצאה מהאולם. ynet העביר את הדיונים מהוועדה בשידור חי.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

חבר ועדת הבחירות, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), הבהיר בפתח הדיון לבן גביר, שביקש לפסול את רשימת כחול לבן, כי מפלגתו לא תומכת בכך והציע לו למחוק את הבקשה. "אנחנו רוצים לנצח אותם בקלפי", אמר ח"כ ביטן.

 

בנצי גופשטיין (צילום: אוהד צויגנברג)
בנצי גופשטיין בוועדת הבחירות המרכזית, הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

איתמר בן גביר (צילום: אוהד צויגנברג)
יו"ר עוצמה יהודית בן גביר (צילום: אוהד צויגנברג)

עו"ד עודד גזית, שייצג את רשימת כחול לבן בבקשה לפסול את גופשטיין, אמר: "המילה 'גזענות' לא מספיקה לתאר את הפעילות של האיש הזה. יש לו תורת גזע מבוססת, יסודית ומעמיקה שמפשיטה אדם מכל תכונה ומתייחסת אליו כאל יהודי או לא יהודי".

 

עו"ד גזית הוסיף: "גופשטיין מגדיר את עצמו כתלמידו של הרב כהנא, היוזר שלו ברשתות החברתיות זה 'כהנא צדק'. יש לו מדיניות של הפרדה והסתה, להפשיט את הערבים מכל סממן אנושי. אנשי ארגון להב"ה, שגופשטיין עומד בראשו, מסתובבים ברחובות בימי חמישי בלילה ומרביצים לחפים מפשע".

 

יו"ר עוצמה יהודית בן גביר צעק: "יש לך ראיות לזה", וגופשטיין עצמו אמר: "הוא משקר במצח נחושה". עו"ד גזית: "הם הציתו בית ספר דו-לשוני". גופשטיין צעק: "הוא משקר, בית הדין קבע שזה לא קשור לארגון להב"ה".

 

בשלב זה החלה מהומה במקום. ח"כ תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי) אמרה לחברי הוועדה שמייצגים את הימין: "אתם סנגורים של גופשטיין?", ואחד מחברי הוועדה השיב לה: "יותר טוב להיות סנגורית של אבו מאזן?".


חנן מלצר (צילום: אוהד צויגנברג)
יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר לצד ח"כ ביטן(צילום: אוהד צויגנברג)

 

עו"ד אורלי ארז-לחובסקי מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה, שמבקשת לפסול את רשימת עוצמה יהודית ואנשיה, ציינה בדיון: "איתמר בן גביר אמר שברוך גולדשטיין הוא האדם המוסרי ביותר בעולם". בן גביר השיב בזעם: "זה שקר". עו"ד ארז-לחובסקי חזרה בה ואמרה: "סליחה, הוא אמר שהוא צדיק". אדוה ביטון, אמה של התינוקת אדל שנרצחה בפיגוע ומקום 3 ברשימת עוצמה יהודית, צעקה לעבר נציגת המרכז הרפורמי: "כשירצחו את הילד שלך תדברי על התבטאויות גזעניות. חצופה".

 

סתיו שפיר מהמחנה הדמוקרטי אמרה: "אנחנו נגד מפלגה אנטי-ציונית ואנטי-דמוקרטית". מרזל קם ואמר בתגובה: "היא לא תגיד עליי אנטי ציוני". סדרן הושיב את מרזל ויו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר נזף בו.

 

שפיר, מהמפלגה שמבקשת לפסול את רשימת עוצמה יהודית כולה, אמרה: "לגזענות האיומה שלכם אנחנו לא ניתן לפגוע במרקם העדין של החברה הישראלית. עד כאן. הם חושבים שלאט לאט אנחנו נתייאש וניתן להם לזחול לכנסת ולחרב את כל מה שבנינו כאן. למי שמעז להתנגד אליהם - עשרות אנשים יאיימו עליו. ככה עשו לי".

 

שפיר המשיכה: "בן גביר פרסם את הפרטים האישיים שלי בפייסבוק שלו וזה גרר עשרות איומים על חיי. זה נמשך חודשים". בן גביר: "היא משקרת!". שפיר: "אתה לא תאיים עליי!". בן גביר השיב: "את לא מעניינת אף אחד מספיק כדי לאיים עלייך".

 

בשלב זה שפיר סירבה לרדת מהדוכן ובאולם התפתח כאמור עימות בינה ובין יו"ר הוועדה השופט מלצר. סדרני הכנסת ניסו להוריד בכוח את שפיר מהדוכן, וצעק על שפיר: "זו לא הצגה פה". השופט המשיך: "לקחת את כל הזמן של החברים שלך, בבקשה לרדת מהדוכן". שפיר השיבה: "הקשבתי לך ואני אשמח שתקשיב גם לי". בשלב זה הורה מלצר לסגור לשפיר את המיקרופון, ומיד אחר כך הוציא אותה מהאולם.

 

סתיו שפיר (צילום: אוהד צויגנברג)
"קיבלתי עשרות איומים על חיי". שפיר(צילום: אוהד צויגנברג)

אחר כך השיבו נציגי עוצמה יהודית לבקשה לפסול אותם. היו"ר איתמר בן גביר אמר: "היועמ"ש הודיע שהוא תומך בפסילת מרזל וגופשטיין. ככה מפילים שלטון במדינת ישראל. בלי עוצמה יהודית אין ממשלה ימנית. יום לפני הדיון מודיעים על כתב אישום נגד גופשטיין. כך לא מתנהלת דמוקרטיה. היום זה אנחנו, מחר זה נתניהו, מחרתיים זה כל אחד מכם. שלטון לא מפילים בצורה כזאת".

 

בן גביר אמר עוד: "סתיו שפיר ותמר זנדברג חברו למחפיץ הנשים אהוד ברק. אדם שהטריד נשים. גם את החרדים שהתחבקו עם נשיא איראן אני רוצה לזרוק מכאן".

 

ברוך מרזל אמר: "היו לי נפילות, לא תמיד אמרתי דברים נכונים. יש דברים שאני לא מתכוון אליהם ואני צריך לחזור בי מהם. חלק גדול מהערבים רוצים בחיסול מדינת ישראל והם אויב שלנו. כל ערבי שלא חושב ככה הוא בוודאי לא אויב והוא יכול להיות פה. כשאמרתי ש-99% מהם לא נאמנים זו טעות, זה לא נכון. אני בהחלט לא רואה את כל הערבים כמקשה אחת. אפילו בחברון אני מכיר ערבים שהם לא אויבים שלנו, שמוכנים שנחיה איתם. מי שתומך בחמאס ורוצה להשמיד אותי הוא כן".

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש את עמדתו לוועדה, שלפיה יש לפסול את התמודדותם של מרזל וגופשטיין, אך לא של בן גביר ושל רשימת עוצמה יהודית כולה.

 

בעניין מרזל וגופשטיין קבע מנדלבליט כי "הצטברה מסה קריטית של ראיות, ולמעשה הרבה מעבר לכך, שממנה עולה תמונה ברורה, חמורה וחד משמעית של הסתה לגזענות מצדם, באופן שיטתי ולאורך שנים, כולל בשנה האחרונה. אין ספק שמרזל וגופשטיין חצו את הקו ונמצאים 'בעומקו' של האזור האסור".

 

בעניינו של בן גביר קבע היועמ"ש כי "לא הוצגה מסה קריטית של ראיות, שיכולה לבסס את מניעת השתתפותו בבחירות לכנסת" ובנוגע לרשימה כולה הוא קבע כי "במצע המפלגה כשלעצמו אין כדי להצדיק את פסילת המפלגה" והוסיף כי תיגרם "פגיעה קשה לזכות החוקתית לבחור אם תיפסל הרשימה כולה, שכוללת 27 מועמדים נוספים מלבד השניים שיש לפסול את השתתפותם, ושביחס אליהם לא הוצגה בבקשות תשתית המצדיקה פסילה".

 

כל פסילה עוברת להכרעת בית המשפט העליון 

לפי החוק, יש לפסול רשימת מועמדים או מועמד ברשימה, אם יש במטרותיהם או במעשיהם, במפורש או במשתמע, אחד מאלה - שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל.

 

המליאה היא גוף פוליטי שמורכב מנציגי סיעות הכנסת היוצאת על פי גודלן היחסי. בתום הטיעונים של המבקשים והמשיבים, יישמעו עמדותיהם של חברי המליאה והיא תכריע בהצבעה. החלטה לפסול מועמד דורשת אישור של בית המשפט העליון, אך בכל מקרה, על כל החלטה סביר שיוגשו ערעורים לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, כך שלהחלטות הוועדה בנושא אין תוקף מעשי.

 

במערכת הבחירות הקודמת, החליטה ועדת הבחירות המרכזית לפסול את התמודדותה בבחירות של הרשימה הערבית רע"ם-בל"ד וכן את התמודדותו של המועמד היהודי ברשימת חד"ש-תע"ל, ד"ר עופר כסיף, אך בג"ץ הפך את ההחלטות, כמו גם את החלטת הוועדה לאשר את התמודדותו של ד"ר מיכאל בן-ארי מרשימת עוצמה יהודית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
יו"ר ועדת הבחירות המרכזית מלצר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים