שתף קטע נבחר

המשרד להגנת הסביבה לאנרגיה: לא לקדם יותר קידוחי נפט

במשרד להגנת הסביבה זועמים על עמדת משרד האנרגיה. "צריך להתבסס על אנרגיות מתחדשות ושימוש בגז טבעי כדלק מעבר", אמרו במשרד. מנגד, במשרד האנרגיה אומרים: " המשק הישראלי מבוס על מוצרי האנרגיה הפוסיליים"

שני משרדים ממשלה – שתי גישות שונות לחלוטין: במשרד האנרגיה טוענים כי לשימוש במוצרי דלק השפעה חיובית גדולה על הכלכלה בישראל, אך מנגד במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי הפגיעה הסביבתית הנגרמת משימוש בדלקים כאלה - אדירה. במשרד האנרגיה מגמדים את הנזק הסביבתי האדיר שבנפט וטוענים כי מדובר ב"השפעה שולית שלילית".

 

"שימוש בדלקים פוסיליים מזהמים, בראשם פחם, נפט ופצלי שמן, גורם לנזק סביבתי, בריאותי וכלכלי עצום לישראל", כתבו הסמנכ"ליות של המשרד להגנת הסביבה שולי נזר (סמנכ"לית בכירה תעשיות ורישוי עסקים) וגלית כהן (תכנון ומדיניות). במכתב שנשלח למנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי מציינות השתיים כי "שריפת דלקים אלו פולטת גזי חממה ובכך פוגעת במאבק הגלובלי נגד שינויי אקלים".

 

אובך בגוש דן (צילום: עמית הובר) (צילום: עמית הובר)
אובך בגוש דן(צילום: עמית הובר)

 

"לאחרונה למדנו שלמרות מדיניות זו, ממשיכות להתקדם יוזמות להפקת דלקים פוסיליים אחרים מגז טבעי במקומות שונים בישראל", נכתב בפנייה למשרד האנרגיה. "מדיניות אשר מחד מפסיקה את השימוש בפחם ומאידך מאפשרת שימוש בדלקים מזהמים אף יותר, כדוגמת פצלי שמן, אינה הגיונית ואינה מקובלת. על משרד האנרגיה לפעול לעצירת יוזמות אלו ולהמשיך לפעול לכך שפיתוח משק החשמל בישראל יתבסס בעיקר על אנרגיות מתחדשות ושימוש בגז טבעי כדלק מעבר".

 

יוסי וירצבורגר, מנהל מנהל אוצרות טבע והממונה על ענייני נפט במשרד האנרגיה, השיב לסמנכ"ליות המשרד להגנת הסביבה: "לשימוש במוצרי דלק השפעה חיובית גדולה מאוד על הכלכלה בישראל. למען הסר ספק המשק הישראלי מבוס על מוצרי האנרגיה הפוסיליים, וכלל התעשייה ואפילו תעשיית ההיי טק הישראלית, כמו גם סחר החוץ ומקורות הכנסה של מדינת ישראל, כולם מבוססים גם על מוצרי דלק. נכון הדבר כי למוצרים אלו ישנה גם השפעה שולית שלילית, אותה עמל משרד האנרגיה למזער".

 

חילופי הדברים מגיעים כשברקע קידום של תוכנית לחיפוש נפט, שעשויה לזהם מי תהום בגליל המערבי. ב"הארץ" פורסם כי משרד האנרגיה מקדם את התוכנית לחיפוש נפט למרות התנגדות המשרד להגנת הסביבה.

 

בחברה להגנת הטבע, המתנגדים לתוכנית לחיפוש נפט באזור צומת אבלים הסמוכה לשפרעם, מסבירים כי "בישראל, ככל הנראה, יש פוטנציאל נמוך לתגליות מאגרי נפט משמעותיים. למרות זאת, קיים שוק ספקולנטי ולחצים לחיפוש אחרי תגליות נפט, על אף שברור כי יש די גז טבעי למלא את הצרכים האנרגטיים של ישראל וכי קידוחי הנפט מהווים סיכון סביבתי מיותר, עם פוטנציאל לזיהום קרקע ומים. החברה להגנת הטבע מתנגדת להמשך חיפושי נפט בישראל ורואה בזה מהלך מיותר, אשר עשוי לייצר יותר נזק מתועלת".

 

עוד מסבירים בחברה להגנת הטבע כי "על פי רוב, הנזק הסביבתי בלתי הפיך ומתגלה שנים ואף עשרות שנים לאחר העבודות באתרים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זיהום אוויר. ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים