שתף קטע נבחר

#יש_כסף: תעמולת הרשת של חיזבאללה נגד צה"ל

חיילי צה"ל "נרדמים בשמירה", סרטון של ספירת דולרים ופרומו לסרט שמתעד את הפגיעה באח"י חנית: קמפיין חיזבאללה לציון "ניצחונם" במלחמת לבנון השנייה, לפני 13 שנה. השיא: נאום מזכ"ל הארגון נסראללה ביום שישי

 


השבוע מציין ארגון הטרור חיזבאללה את אירועי "חגיגות הניצחון במלחמת תמוז", המוכרת לנו בתור מלחמת לבנון השנייה. במהלך השבוע החולף מכונת התעמולה של חיזבאללה משדרת מסרים באמצעות כלי התקשורת המזוהים עם הארגון וברשתות החברתיות.

 

מדי שנה מקיים הארגון ב-16 באוגוסט אירועים לציון אותה מלחמה, בהם מדגישים את הטענה שחיזבאללה הוא זה שהביס את צה"ל וניצח את ישראל, ולעתים עם התייחסות לאירועים נקודתיים שהיו במלחמה, והצגתם באופן שמיטיב עם הארגון.

 

המסרים שחיזבאללה מנסה להעביר השבוע הם על העוצמה של הארגון, הניצחון על ישראל במלחמה והישגי הארגון, וגם ניסיונות להפריך את הטענות שהארגון בקשיים תקציביים. בציוצים שהעלו משתמשים המזוהים עם הארגון, בהם כתב רשת "אל מנאר" עלי שועייב, הם השתמשו גם בהאשטאג שדובר צה"ל בערבית סא"ל אביחי אדרעי טבע - #אין_כסף.

 תעמולת חזבאללה לציון אירועי
חיילים "ישנים" שתועדו ע"י חיזבאללה( )

חסן נסראלה ()
חסן נסראלה

 תעמולת חזבאללה לציון אירועי
תעמולת חיזבאללה לציון אירועי "חגיגות הניצחון במלחמת תמוז"( )

בנוסף, הארגון מקפיד להזכיר את המעקב שלו אחר צה"ל, גם באופן הטקטי על גבול לבנון וגם אחר הפרסומים עליו בתקשורת. "צה"ל מודיע שהוא מפסיק את תוכנית האימונים עד לסוף שנת 2019 מחוסר תקציב", נכתב למשל באחד הציוצים שעלו אמש, עם התוספת של #אין_כסף וקריאה "להתחיל קמפיין תרומות".

 

כדי להראות את המעקב אחר צה"ל ופעילותו, מקפיד הארגון לפרסם מעת לעת תמונות שצולמו בגבול הדרומי. כך למשל אמש הועלו תמונות של חיילים ישראלים "ישנים" או "מסתתרים" בזמן פעילות מבצעית. את כל זה מנצל הארגון להפצת מסריו ותעמולתו.

 

לא פעם נטען שהארגון נמצא בקשיים כלכליים, בין השאר בסדרת ציוצים שיזם אדרעי תחת הכותרת "אין כסף", ההאשטאג שבו עושה הארגון כדי ללעוג לצה"ל כעת. במסגרת המאבק בטענות הללו פרסם הארגון בטוויטר סרטון של ארגז ובו שטרות דולרים עם פתק שעליו נרשם "ארגון התמיכה בהתנגדות".

 

השיא של שבוע הקמפיין הלבנוני צפוי להיות ביום שישי הקרוב, כשמזכ"ל הארגון חסן נסראללה יישא נאום שיועבר על גבי במסך בעיירה בינת ג'בל, אותו מקום שנשא בו את נאום "קורי העכביש" המפורסם משנת 2000. בנוסף לנאומו של נסראללה, בארגון העלו "פרומו" לרשתות החברתיות לסרט תיעודי לכאורה, שמדבר על הפגיעה בספינת חיל הים אח"י חנית, שנפגעה מטיל חוף ים במלחמת לבנון השניה, בו הם טוענים שיראו תיעודים שלא נחשפו מקודם.

 תעמולת חזבאללה לציון אירועי
( )
בחודש האחרון, ועל רקע יום השנה למלחמת לבנון השנייה, מתנהל "קרב" בין צה"ל לחיזבאללה ברשתות החברתיות. חיזבאללה, מצד אחד, מבקש להציג את "הישגיו" במלחמה בזמן שבדובר צה"ל שמים על המוקד את מצבו הנוכחי של הארגון - בדגש על הידיעות על המשבר הכלכלי ממנו סובל הארגון, לאור הסנקציות על איראן.

 

בדובר צה"ל השיקו את קמפיין הרשת #אין_כסף בעמודי דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, ביום השנה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה ונראה כי הצליחו להטריד את מנוחת הארגון. בהקשר הזה נשאל נסראללה עצמו בראיון האחרון שהתקיים עימו בערוץ "אל מנאר" על הידיעות על אודות המשבר הזה.

 

גם תרומה שנאספה עבור חיזבאללה מצד המורדים החות'ים בתימן נוצלה לאותה מטרה, ודובר צה"ל בערבית תהה בטוויטר: "כמה עמוק צריך להיות המשבר כדי לקחת כסף מאזרחי תימן הגוועים?".

 תעמולת חזבאללה לציון אירועי
חיילים "מסתתרים" שתועדו ע"י חיזבאללה( )

כמו כן, עלו תכנים הומוריסטיים הפונים לפעילי חיזבאללה ותוהים אם קיבלו את משכורתם בזמן, לצד פניות אישיות לעיתונאים ברשת הטלוויזיה של חיזבאללה המזהירים אותם מפשיטת רגל של הערוץ.

 

מנגד, כתב רשת "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה העלה סרטון שבו הוא "סופר דולרים" על מנת להראות כי בארגון, בניגוד לישראל, אין משבר תקציבי. כמו כן, פרסם כתב הערוץ האיראני בערבית לשעבר, חסין מרתדא, סרטון שבו הוא פונה לדובר צה"ל בערבית ומלגלג עליו: "נתניהו גנב לכם את הכסף, אין לכם כסף לאימונים, אין כסף!". גם הפעם בצה"ל לא נשארו חייבים והעלו תמונה של נסראללה ומעליה השאלה: "האם לאור המשבר הכלכלי העצום בו נמצא הארגון אפשר לנסראללה לשלם לפעיליו את ׳מתנת החג׳ המקובלת לרגל חג הקורבן.

 

מזכ"ל הארגון חסן נסראללה שלח מברק לשר החוץ האיראני מוחמד זריף שבו הביע את תמיכתו של הארגון ושלו עצמו בזריף, לאור הכנסתו לרשימת האישים עליהם מוטלות סנקציות ע"י ארה"ב. נסראללה ציין כי החליט לחכות עם הודעת התמיכה עד היום משום שזה היום שמציין את הניצחון של לבנון על ישראל ועל ארה"ב במלחמת לבנון השנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים "ישנים", כפי שתועדו על ידי חיזבאללה
מומלצים