שתף קטע נבחר

כץ נפגש עם מקבילו מאיחוד האמירויות: "מגעים חשאיים - בתיווך ארה"ב"

ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי ארצות הברית מארגנת בחודשים האחרונים פגישות חשאיות בין הצדדים שעוסקות במאבק נגד איראן. ל-ynet נודע כי אחת מהן נערכה במסגרת ביקורו של שר החוץ ישראל כץ באבו דאבי

עבדאללה בן זייד אל נחיאן ישראל כץ (צילום: AP)
שר החוץ ישראל כץ ומקבילו אל נחיאן(צילום: AP)

ישראל ניהלה פגישות חשאיות עם בכירים מאיחוד האמירויות בחודשים האחרונים - בתיווכה של ארצות הברית. כך פורסם בצהריים (חמישי) ב"וול סטריט ג'ורנל".

 

לפי הדיווח, הפגישה הראשונה נערכה בחודש מאי, ולאחרונה הייתה פגישה נוספת. גורמים המעורים בפרטים אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי הפגישות, שתיווך השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן בריאן הוק, עסקו בשיתוף מידע בין הצדדים ובתיאום הפעולות שנעשות עקב לאיומים מכיוון איראן. איחוד האמירויות נחשבת, כמו ישראל, לבעלת ברית קרובה של וושינגטון.

 

ל-ynet נודע כי אחת הפגישות הייתה בין שר החוץ ישראל כץ ומקבילו באיחוד האמירויות עבדאללה בן-זייד אל-נחיאן, במהלך ביקורו של כץ באבו דאבי בסוף חודש יוני. השר נועד בחודש שעבר בוושינגטון גם עם שר החוץ הבחרייני, חאלד בן אחמד אל-חליפה, והצטלם איתו ועם הוק.

השייח חאלד בן אחמד אל חליפה בוועידת השלום והביטחון בוורשה (צילום: EPA)
שר החוץ הבחרייני, חאלד בן אחמד אל חליפה(צילום: EPA)

הקשר בין ישראל למדינות המפרץ התחמם לאחרונה באופן לא רשמי, בעיקר סביב תוכנית הגרעין האיראנית, וההתערבות של טהרן במלחמות האזרחים בסוריה, בעיראק ובתימן. עם זאת, בכירים בממשל האמריקני אמרו כי הפגישות האחרונות, חרף היותן ראשוניות מאוד, מראות כי היחסים גולשים לכיוון של הגברת שיתוף הפעולה הדיפלומטי, הצבאי והמודיעיני במסגרת המאבק באיראן.

 

תחילתן של הפגישות, לפי הדיווח, היה ביוזמתו של הוק ולאחר ועידת ורשה, שבה התכנסו שרי חוץ ערבים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס שעסק באיראן. בכיר בממשל האמריקני אמר כי ארצות הברית פועלת עם כמה מדינות על-מנת לתאם את פעולות המאבק נגד איראן במישורים דיפלומטיים, צבאיים ומודיעיניים. "המאמצים כבר הוכיחו את עצמם במניעה ובנטרול של איומי סייבר וטרור איראניים במדינות שונות", ציין הבכיר.

 

בנוסף, ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי מטרתו של הוק הייתה לבקש מישראל ומאיחוד האמירויות עזרה בשכנוע מדינות באירופה ובמזרח התיכון לנקוט עמדות נוקשות יותר כלפי טהרן. עם זאת, עובד לשעבר בממשל אמר כי לאיחוד האמירויות יש ערוצים לא-רשמיים שדרכם היא מעבירה מסרים לאיראן.

 

בדיווח צוין כי באיחוד האמירויות נקטו לאחרונה בזהירות בכל הנוגע למתיחות עם איראן. הנסיכות סירבה לבקשת האמריקנים להאשים את איראן בתקיפת מכליות הנפט במפרץ הפרסי, ובחודש שעבר אף שלחה בכירים מטעמה לטהרן על-מנת לדון בהסדרי האבטחה הימיים באזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שר החוץ כץ ומקבילו אל נחיאן
צילום: AP
מומלצים