שתף קטע נבחר

כולם רוצים דרכון פורטוגלי – כך תעשו את זה נכון!

7,000 ישראלים הוציאו כבר דרכון פורטוגלי-אירופי בשנים האחרונות בתהליך שאינו נחשב מורכב. רבבות נמצאים בתהליך ועל פי ההערכות יש עוד מיליוני ישראלים זכאים, אך התחום החדש, עדיין פרוץ ורווי בשחקנים שלא תמיד מספקים את הסחורה - בדקנו מה חשוב לדעת לפני שבוחרים מי ילווה אתכם בתהליך.

נראה כי אחד הטרנדים הבולטים בישראל ב-2019 הוא להוציא דרכון פורטוגלי-אירופי. החוק שמאפשר זאת, נכנס לתוקף בפורטוגל רק לפני 4 שנים והישראלים קופצים על ההזדמנות הנדירה, מתוך הבנה שיש להם אפשרות חד פעמית לזכות באזרחות אירופית בתהליך פשוט יחסית למדינות אחרות.

 

העניין והביקוש סביב תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי הביאה רבים להיכנס לתחום ולהציע את שירותיהם על מנת ללוות את המבקשים. אך בניגוד לסברה, חשוב לציין כי התהליך הוא פרוצדורלי בלבד כלומר, אינו משפטי, ולכן אין הכרח להשתמש בעורך דין צמוד שילווה אתכם ואף ניתן לעשות את רוב השלבים לגמרי לבד (אם אתם בעניין של ביורוקרטיה פורטוגזית).

 

  ( )
( )

החברות המתמחות מציעות בדיקת זכאות ללא עלות

ישנן כמה חברות בישראל המתחרות על הזכות ללוות את מבקשי הדרכון וחשוב לעמוד על טיבן לפני הבחירה. השלב הראשון בתהליך הוא בדיקת הזכאות, שניתנת בדרך כלל בחינם וללא התחייבות, וכוללת שאלון התאמה קצר – אם אתם לא מתאימים, התהליך נגמר כאן. קצת מבאס, אבל לא לכולם מגיע.

 

טיפ: אם אתם מעל גיל 18 ומישהו במשפחתכם עלה ממרוקו, טוניס, לוב, אלג'יר, סוריה, לבנון, מצרים, טורקיה, יוון, בולגריה, מדינות יוגוסלביה לשעבר וכן מדינות דרום אמריקה, סביר להניח שאתם זכאים לדרכון.

 

 

 

 

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

כאמור, לאחר בדיקת הזכאות הבסיסית, ניתן להתחיל בתהליך וגם לעשות אותו בעצמכם.

 

במסגרת ההליך נדרשת הגשת בקשה לקהילה היהודית בפורטוגל להוכחת הצאצאות למגורשי ספרד ולאחריה בקשה רשמית לממשלת פורטוגל לאזרחות פורטוגלית בהתאם לתנאי החוק.

 

חשוב לדעת כי מדובר בהליך בירוקרטי מורכב הדורש היכרות עם השפה הפורטוגזית, דקדוק בפרטים, התמקצעות ובקיאות בתנאי החוק הפורטוגלי. כל תקלה ובקשה לתיקון או תוספת פרטים מהקהילה והממשלה עלולות לעלות בעיכוב משמעותי בטיפול ואף בדחיית הבקשה כולה.

 

הדרך הפשוטה – חברה מתמחה

אם אתם מעדיפים להימנע מהטרטור וההתמודדות עם הבירוקרטיה הפורטוגלית ואין לכם את הידע הנדרש, תוכלו לפנות לאחת החברות המתמחות בנושא כאן בישראל. החברות יבצעו עבורכם את כל התהליך על ידי קבלת ייפוי כוח שמאשר להן לקבל את כל המסמכים והאישורים ישירות מהמשרדים המתאימים – מבלי לערב אתכם ולבזבז לכם זמן יקר.

 

בחירה בגוף מקצועי שזו כל התמחותו, תבטיח גם ככל הנראה, הגשת בקשה מסודרת ומעודכנת על פי כל הדרישות – ותגדיל את הסיכוי שלכם לקבל את הדרכון המיוחל במהירות האפשרית. בכל מקרה דעו כי מדובר על תהליך שלוקח כשנתיים ואף יותר.

 

  (צילום: גיל חיון)
(צילום: גיל חיון)

איך בוחרים את החברה הנכונה?

כאמור, בישראל מספר חברות המתמחות בתהליך וחשוב לבדוק את האופציות לפני שמתחייבים לחברה מסוימת. ריכזנו עבורכם מספר כללים שיעזרו לכם לבחור נכון:

 

בחרו בגוף גדול, מקצועי ואמין – זה כנראה נכון לכל בחירה בחיים ובוודאי בתהליך כמו הוצאת דרכון. אל תתפתו לחברות קטנות ולא מוכרות שניסיונן מוטל בספק. גוף גדול ומקצועי יידע לתת מענה לכל שלב ויהיה מעודכן בכל שינוי שנעשה בתחום.

 

יפוי כוח - תחילת הדרך תידרשו לחתום על ייפויי כוח שונים ולתת את אישורכם לחברה לבצע את התהליך עבורכם. וודאו מראש שזה המצב ובחברה באמת מבטיחים לבצע הכל עבורכם ובמקומכם ושלא יפתיעו אתכם עם בקשות כמו לגשת למשרד הפנים או לשגרירות – בשביל זה אתם משלמים!

 

התמקצעות רק בתהליך הפורטוגלי - תהליך הוצאת האזרחות משתנה ממדינה למדינה. מיקוד והתמקצעות ספציפית בחוק הפורטוגלי הינו חשוב ומשמעותי ביותר, חברות רבות מציעות תהליכי הוצאת אזרחות למדינות רבות וביניהן גם פורטוגל, אך יש לזכור כי החוק הפורטוגלי הינו חוק ייחודי ואינו דומה אפילו לאחיו הספרדי, ולכן חשוב שהטיפול יהיה מקצועי וכי הצוות יהיה בעל מיומנות בתחום.

 

סניף מקומי אמיתי בפורטוגל- זהו יתרון משמעותי, שכן גוף בעל פעילות מקומית עצמאית משלו יוכל לייצג את המבקשים אל מול הרשויות בפורטוגל במקצועיות הראויה, עם עובדים וצוות אופרטיבי שמכיר את החוק והתרבות המקומית. יתר על כן, סניף מקומי יהיה הכתובת שלכם לכל התנהלות בירוקרטית במהלך ההליך ואף יאפשר אספקת שירותים משלימים לאזרחים פורטוגלים עם סיום ההליך.

 

חוסן כלכלי, פרישה ארצית ושירות לקוחות גדול – כאמור מדובר על תהליך ארוך ורב שלבי – חשוב שיהיה מי שייתן לכם מענה בכל זמן ולא ייעלם לכם במפתיע. בדקו כי הגוף בעל חוסן כלכלי וכי הוא מחזיק בסניפים בפרישה ארצית המאפשרים מתן שירות אישי, מקצועי, יעיל ונגיש ללקוחות.

 

לבסוף, חשוב לזכור שכל התחום הזה די חדש ודי פרוץ, בעל חסמי כניסה קטנים. לפיכך, גם כאן ישנם טרמפיסטים המתיימרים להיות אנשי מקצוע המספקים את השירות בזול ואפילו ללא צורך בפגישה אישית.

 

הרשת מלאה בדוגמאות של אנשים שהתפתו למחיר אטרקטיבי מדי ומצאו את עצמם בסוף ללא כסף וללא האזרחות הפורטוגלית – לכן, בחירה בחברה יציבה עם הצלחות מוכחות היא קריטית.  

 

Boa sorte – בהצלחה !

 

 

 

הכתבה נכתבה ע"י הילה קידר

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים