שתף קטע נבחר

טראמפ: "זו תהיה חולשה מצד ישראל לאפשר לחברות הקונגרס להיכנס"

נשיא ארצות הברית התייחס להגעתן מחר של חברות הקונגרס המוסלמיות רשידה טאליב ואילהאן עומאר מהמפלגה הדמוקרטית לישראל: "השתיים שונאות את ישראל ואת כל העם היהודי, ביזיון". היועמ"ש: אין מניעה חוקית למנוע את כניסתן

 

רשידה טליב אילהאן עומר אילהאן עומאר דונלד טראמפ ארה
טראמפ נגד חברות הקונגרס: "שונאות יהודים"(צילום: AFP, AP)
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אחר הצהריים (חמישי) לביקורן של חברות הקונגרס רשידה טליב ואילהאן עומאר מהמפלגה הדמוקרטית בישראל שטרם אושר רשמית, ואמר כי "ישראל תפגין חולשה אם תאפשר לחברות הקונגרס רשידה טאליב ואילהאן עומאר לבקר בשטחה".

 

 

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ כי "השתיים שונאות את ישראל ואת כל העם היהודי, ואין שום דבר שאפשר לעשות או לומר כדי לשנות את דעתן". הנשיא ציין כי "לתושבי מינסוטה ומישיגן (אותן מייצגות השתיים) יהיה לא פשוט להחזיר אותן לקנדציה נוספת בקונגרס. הן פשוט ביזיון", כתב.

 

לפי ה"וושינגטון פוסט", ישראל כבר הודיעה למנהיגים בקונגרס שכניסתן של חברות הקונגרס לישראל תסורב בשל תמיכתן ב-BDS, והיא צפויה להודיע על כך היום רשמית. גורמים מדיניים ציינו כי אתמול התקיימו התייעצויות בין רה"מ, שר הפנים, שר החוץ, השר לביטחון פנים, ראש המל"ל והיועץ המשפטי לממשלה לגבי ההחלטה הסופית שתתקבל בנושא.

 

שר הפנים אריה דרעי, שאמון על מתן אישורי כניסה לישראל, קיבל חומרים הקושרים את השתיים לתמיכה בחרם נגד ישראל - אך טרם חתם על איסור הכניסה.

 

בהתייעצויות סוכם שהתבטאויותיהן ייבדקו כדי להכריע אם מבחינת החוק הן נחשבות לתמיכה ב-BDS, וכך ימנעו מהן את כניסתן כפי שעשו בעבר לפעילים אחרים.

 

 

שר החוץ ישראל כץ אמר במהלך ההתייעצות כי יש למנוע את כניסתן בשל "תמיכתן בחרם, בטרור נגד ישראל ובזילות השואה". כץ אמר כי "תוכנית הביקור שהכינו מכוונת כולה לפרובוקציות ולהסתה נגד מדינת ישראל, ולא ללימוד פועלה של מדינת ישראל. מדינה שמכבדת את עצמה לא מאפשרת למי שחותר תחת קיומה להיכנס בגבולותיה ולהמשיך בהסתה".

 

עומאר, ממוצא סומלי, וטליב, הן המוסלמיות הראשונות שהושבעו כחברות קונגרס בהיסטוריה של ארצות הברית. טליב היא גם חברת הקונגרס הראשונה ממוצא פלסטיני. היא עורכת דין במקצועה ובת לפלסטינים שהיגרו למישיגן. באחד הראיונות שלה לתקשורת אמרה כי היא פונה לאלוהים בלשון נקבה כי עבורה מדובר באישה, אמירה שקוממה עליה חלק מהקהילה המוסלמית בארה"ב.

 

מנדלבליט המליץ לבסס את מניעת הכניסה על עובדות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סבור כי אין מניעה חוקית למנוע את כניסתן של חברות הקונגרס לישראל, אך יחד עם זאת הוא הזהיר את הדרג המדיני והבטחוני שהיכולת להגן על מניעת הכניסה בפני בג"ץ אינה חפה מקשיים משפטיים ניכרים.

 

  (צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
יצטרכו להכריע. נתניהו ודרעי(צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)

חוות דעתו של מנדלבליט הועברה לפני מספר שעות לחברי הדרג מדיני והבטחוני אשר מוסמכים לקבל את ההחלטה, והמליץ להם לשפר את הביסוס העובדתי למניעת הכניסה, אשר בשלב זה לוקה בחסר.

 

היועץ התבסס בין השאר על פסיקת בית המשפט העליון בעניינה של פעילת ה-BDS האמריקנית ממוצא פלסטיני, לורה אל-קאסם, שניתנה בסוף 2018. בפסיקה פירטו השופטים את אמות המידה לצורך אישור או מניעת כניסת פעילי BDS, והדגישו את הצורך בהצגת עובדות מוצקות על אודות פעילות מנועי הכניסה והסכנה הנשקפת מכניסתם.

 

חוות הדעת הועברה גם לשר הפנים אריה דרעי, הממונה על חוק הכניסה לישראל, ולראש הממשלה בנימין נתניהו - והם אלה שיקבלו את ההחלטה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים