שתף קטע נבחר

הלובי למען ישראל - נגד ישראל: "לאפשר לכל חבר קונגרס לבקר"

ביקורת חריפה לצד ברכות על ההחלטה הישראלית שלא לאפשר לחברות הקונגרס הדמוקרטיות רשידה טליב ואילהאן עומאר להיכנס לישראל. יו"ר בית הנבחרים: "החלטה אומללה". שגריר ארה"ב בישראל פרידמן: "תומכים בהחלטה". בכירת אש"ף חנאן עשראווי: "צעד שערורייתי"

אילהן עומאר רשידה טליב חברות קונגרס מוסלמיות המפלגה הדמוקרטית ארה
טליב (מימין) ועומאר(צילום: AFP)

לאחר שהערב (ה') החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי כי חברות הקונגרס הדמוקרטיות, רשידה טליב ואילהאן עומאר, לא יוכלו להיכנס מחר לישראל - עורר הצעד תגובות סוערות משני צדי המתרס. 

 

מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט האמריקני, צ'אק שומר, אמר כי החלטת ישראל "רק תפגע ביחסי ארה"ב-ישראל ובתמיכה בישראל באמריקה". בציוץ בטוויטר, הסנאטור היהודי קרא לישראל לחזור בה מההחלטה וכתב: "מניעת כניסתן היא סימן לחולשה, לא לכוח". מנגד, אמרה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הביעה תקווה שישראל "תחזור בה מההחלטה האומללה והמאכזבת הזו".

ארה
"החלטה אומללה". פלוסי(צילום: רויטרס)

 

גם השדולה האמריקנית הפרו-ישראלית איפא"ק מתחה ביקורת על ההחלטה: "אנחנו לא מסכימים עם תמיכתן של עומאר וטליב בתנועת ה-BDS וגם לא עם קריאתה של טליב לפתרון הסכסוך באמצעות מדינה אחת. עם זאת, אנו מאמינים כי יש לאפשר לכל חבר קונגרס לבקר ולחוות את בת הברית הדמוקרטית שלנו, ישראל, ממקור ראשון".

נתניהו ודרעי (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
נתניהו ודרעי(צילום: עמית שאבי)

חנאן עשראווי (צילום: AFP)
"צעד שערורייתי". עשראווי(צילום: AFP)

חברת הנהגת אש"ף, חנאן עשראווי, אמרה בתגובה כי "ההחלטה הישראלית לאסור את כניסתן של שתי חברות הקונגרס האמריקניות חייבת להיות קריאת השכמה לתומכיו העיוורים של הכיבוש הישראלי. הצעד השערורייתי הוא מעשה איבה נגד העם האמריקני ונציגיו. לישראל, שהיא הכוח הכובש, אין זכות להטיל איסור כזה על נשות הקונגרס שרצו לבקר בפלסטין ולחוות מקרוב את מציאות הכיבוש שתחתיה חיים הפלסטינים".

   

שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, בירך על ההחלטה למנוע את כניסתן לארץ של חברות הקונגרס רשידה טליב ואילהאן עומאר ומסר כי "ארה"ב תומכת בהחלטה ישראל ומכבדת אותה". בהודעת השגריר נכתב עוד: "נסיעתן היא לא יותר ממאמץ לתדלק את מנועי ה-BDS, שחברות הקונגרס תומכות בו נמרצות".

 

נשיא ארה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: AFP)

 

טראמפ: "ישראל תתיר להן להיכנס? זה ייתפס כחולשה"

קודם להחלטה כתב נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כתב בטוויטר כי "אם ישראל תאפשר לחברות הקונגרס טאליב ועומאר לבקר אצלה - הדבר ייתפס כחולשה גדולה מאוד". עוד כתב טראמפ: "הן שונאות את ישראל ואת כל העם היהודי, ואין דבר שאפשר לומר או לעשות שישנה את דעתן!".

 

נתניהו מסר כי "כדמוקרטיה תוססת וחופשית, ישראל פתוחה לכל מבקר ולכל ביקורת, עם יוצא מן הכלל אחד: החוק בישראל אוסר על כניסת אנשים הקוראים והפועלים להטלת חרם על ישראל, כפי שמקובל גם בדמוקרטיות אחרות שמונעות כניסה של אנשים שלתפיסתן פוגעים במדינה. כך נהגה גם ארה"ב כלפי חבר כנסת ישראלי וכלפי אישי ציבור אחרים בעולם".

רשידה טליב אמריקנית פלטסינית חברת קונגרס ראשונה ממוצא פלסטיני ארה
רשידה טליב (צילום: רויטרס)

נתניהו הוסיף כי "חברות הקונגרס טליב ועומאר הן פעילות מובילות בקידום חקיקת חרמות נגד ישראל בקונגרס האמריקני. רק לפני מספר ימים קיבלנו את תוכנית הביקור שלהן, ממנה התברר שהן מתכננות מסע שכל תכליתו הוא חיזוק החרם ושלילת הלגיטימיות של ישראל. הן הגדירו את יעד הביקור שלהן כ'פלסטין' ולא כ'ישראל', ובניגוד לכל חברי הקונגרס הדמוקרטים והרפובליקנים עד היום, נמנעו מלבקש פגישה כלשהי עם גורם ישראלי רשמי הן בממשלה והן באופוזיציה".

 

לפי ראש הממשלה, נסיעתן של השתיים מומנה על-ידי ארגון שתומך ב-BDS, ועם אנשיו נמנים תומכי טרור. "שר הפנים החליט שלא לאפשר את ביקורן, ואני כראש הממשלה מגבה את החלטתו".

 

שר הפנים אריה דרעי מסר כי "ההחלטה התקבלה על דעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר החוץ ישראל כץ והשר לעניינים אסטרטגיים, גלעד ארדן, לאחר שנוכחתי כי מדובר בפעילות חרם נגד ישראל שיש למנוע את כניסתן ארצה, בהתאם להוראות חוק הכניסה לישראל".

 

דרעי ציין כי "מדובר במי שמנצלות את הבמה המרכזית ביותר לתמיכה בארגוני BDS הקוראים לחרם נגד ישראל. מדינת ישראל מכבדת את הקונגרס האמריקני במסגרת הברית ההדוקה בין המדינות, אך לא יעלה על הדעת כי תותר כניסה ארצה של מי שמבקשים לפגוע במדינת ישראל, אף תוך כדי הביקור".

טקס השבעה בית הנבחרים ארה
הואשמו באנטישמיות. טליב ועומאר(צילום: AFP)

 

הואשמו באנטישמיות ומשוות את ישראל לנאצים ולאיראן

טליב ועומאר משתייכות לאגף הליברלי הקיצוני במפלגה הדמוקרטית. עומאר היא ממוצא סומלי וטליב היא חברת הקונגרס הראשונה ממוצא פלסטיני.

  

השתיים מוכרות בין השאר בזכות התבטאויות אנטי-ישראליות והואשמו לא מכבר באנטישמיות. הן מביעות תמיכה בתנועת ה-BDS, מכנות את ישראל מדינת אפרטהייד ומשוות אותה לנאצים ולאיראן.

 

טרם פרסום ההכרעה, העביר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט חוות דעת לדרג המדיני והביטחוני שלפיה אין מניעה חוקית למנוע את כניסתן של חברות הקונגרס לישראל. עם זאת, הוא הזהיר כי היכולת להגן על מניעת הכניסה בבג"ץ לא חפה מקשיים משפטיים ניכרים.

 

מנדלבליט התבסס על פסיקתו של בג"ץ בעניינה של פעילת ה-BDS לשעבר לורה אל-קאסם, שבה הדגישו השופטים את הצורך בהצגת עובדות מוצקות על אודות פעילות מנועי הכניסה והסכנה הנשקפת מכניסתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טליב (מימין) ועומאר
צילום: AFP
מומלצים