שתף קטע נבחר

למרות האישור מדרעי: רשידה טליב ביטלה את הביקור בישראל

חברת הקונגרס מהמפלגה הדמוקרטית, שכניסתה לישראל סורבה בשל עמדותיה, החליטה לוותר על הביקור אצל סבתה הקשישה ברשות הפלסטינית בשל התנאים שהוצבו לה. דרעי: "שנאתה לישראל גוברת על אהבתה לסבתה"

 

רשידה טליב (צילום: רויטרס)
רשידה טליב(צילום: רויטרס)

חברת הקונגרס האמריקני רשידה טליב הודיעה בצהריים (שישי) כי למרות ששר הפנים אריה דרעי אישר את כניסתה לארץ לטובת פגישה עם סבתה ברשות הפלסטינית - היא לא מוכנה לתנאים שהוצבו לה ותוותר על הנסיעה.

 

"סבתי רצתה לקטוף יחד איתי תאנים, ובני משפחתי שאלו אותי איזו תמונה של אילהאן עומאר ושלי לתלות בשלט שיתלו לכבודנו כשנגיע", כתבה בטוויטר. "כשניצחתי בבחירות נתתי לעם הפלסטיני תקווה שהנה - סוף סוף מישהו יגיד את האמת על התנאים הבלתי-אנושיים שלהם. לא אתן לישראל לקחת מהם את התקווה הזאת, ולהשפיל אותי ואת סבתי על-מנת להיכנע למדיניות הדכאנית והגזענית שלה.

 

המכתב של רשידה טליב לאריה דרעי ()
המכתב של רשידה טליב לאריה דרעי

"להשתיק אותי ולהתייחס אליי כאל פושעת זה לא מה שסבתי מייחלת עבורי. זה הורג אותי, אבל החלטתי שלבקר את סבתא שלי בתנאים רודניים שמנוגדים לכל מה שאני מאמינה בו - מאבק בגזענות, בדיכוי ובאי-צדק", הוסיפה.

 

השר דרעי תקף את ההחלטה של רשידה ואמר כי מדובר בפרובוקציה מתוכננת. "חברת הקונגרס רשידה טליב צייצה שלא תגיע לישראל. אמש שלחה לי מכתב ובו ביקשה לאפשר לה לבקר את סבתה בת ה-90 'כי זו יכולה להיות ההזדמנות האחרונה שלי לפגוש אותה'. אישרתי זאת הומניטרית, אך מתברר שזו הייתה פרובוקציה כדי להבאיש את ריחה של ישראל. שנאתה לישראל גוברת על אהבתה לסבתה". 

 

הבוקר פורסם לראשונה ב-ynet המכתב של טליב לשר דרעי, שבו התחייבה שלא לנצל את המפגש עם סבתה לצורכי תעמולה נגד ישראל. טליב התחייבה לקבל את הדרישות הישראליות ולכבד את המגבלות שהוטלו עליה בביקור, וכן הבטיחה שלא לקדם חרמות נגד ישראל במהלך ביקורה. לנוכח זאת, החליט כאמור השר דרעי לאפשר את כניסתה לישראל והביע תקווה שתעמוד בהתחייבותה והביקור אכן יהיה לצרכים הומניטריים בלבד.

 

במכתבה ציינה טליב כי "אני מבקשת אישור כניסה לישראל כדי לבקר את קרובי משפחתי ובמיוחד סבתי שהיא בשנות ה-90 לחייה. זאת יכולה להיות ההזדמנות האחרונה שלי לראות אותה". השגרירות יצרה קשר עם הצוות שלה ומאז התקיימו מגעים לאפשר את הביקור בכפוף לתנאים שבמסגרתם התחייבה שלא לנצל את ביקורה לקידום חרם על ישראל. 

 

השר לביטחון פנים ועניינים אסטרטגיים גלעד ארדן הביע מוקדם יותר תמיכה באישור כניסתה של טליב לישראל: "את בקשתה של חברת הקונגרס טליב לבקר את סבתה יש לאשר. בעיקר לאור התחייבותה לכבד את החוק הישראלי ולא לקדם חרמות נגדנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ויתרה על הביקור אצל סבתה. רשידה טליב
צילום: AP
מומלצים