שתף קטע נבחר

חיים כץ התפטר מהממשלה: "הניסיון להטיל דופי - נועד לכישלון"

כפי שפורסם אתמול ב-ynet, שר הרווחה הגיש לראש הממשלה את מכתב ההתפטרות מהתפקיד - אך המשיך להכחיש את המיוחס לו בכתב האישום שמייחס לו הגשת הצעת חוק שהיטיבה כלכלית עימו ועם איש העסקים מוטי בן-ארי. זמן קצר לאחר מכן חוטובלי צייצה: "מצפה מנתניהו למנות אותי לשרה"

 

חיים כץ (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חיים כץ(צילום: אוהד צויגנברג)

שר הרווחה חיים כץ (הליכוד) הגיש בצהריים (שישי) את התפטרותו לראש הממשלה בנימין נתניהו. כוונתו של כץ להתפטר פורסמה אתמול ב-ynet.

 

במכתב ההתפטרות הכחיש כץ את המיוחס לו בכתב האישום בפרשת המניות וכתב: "בכל פעולותיי במסגרת מילוי תפקידי כשר וכחבר כנסת, פעלתי באופן ענייני ונטול פניות לטובת הציבור - בכלל זה העובדים, הגמלאים ואלו שידם אינה משגת. השליחות הציבורית היא משימת חיי, ולכן אמשיך לפעול למען האזרחים בכל דרך אפשרית".

 

 

מכתב התפטרות של השר חיים כץ ()
מכתב התפטרות שהוגש לנתניהו

כץ כתב כי "הניסיון להטיל דופי בניקיון כפי, ו'להלביש' מניעים שאינם טהורים על פעילות שבלב מילוי תפקידי כחבר הכנסת, שבוצעה בתום לב מלא ובאמונה, כשליח ציבור - הוא חסר יסוד ונועד לכישלון. מדובר בהאשמה על חוק שנחקק בתקופת ה'תספורות' שהייתה קשה לציבור, והוא נועד לתקן עוול, ולהגן על האינטרסים של משקיעים מפני מניפולציות שעלולים ליזום בעלי שליטה בחברות".

 

השר הדגיש כי "במהלך כהונתי כיו''ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, חוקקתי 180 חוקים חברתיים ואני גאה בעשייתי שתרמה לעיצוב שוק העבודה והפנסיה בישראל, להסדרת תחום הקנאביס הרפואי, למניעת עושק של אזרחים המבקשים לממש זכויות בביטוח הלאומי ועוד. בכל אלה, פעלתי בהתאם לכל הנורמות והכללים החלים על עבודתם של חברי הכנסת.

 

הוא הודה לנתניהו על הסיוע למשרד ואמר: "בגיבוי מלא שקיבלתי ממך, הוגדל תקציב המשרד במאה אחוז, דבר שהוביל להכפלת התקציב לטיפול באוטיסטים ולשילובם בקהילה. הצלחתי להעלות את גיל הטיפול בילדים בסיכון בשבע שנים, מגיל 18 לגיל 25, תוך הקניית מקצוע ושילובם במעגל העבודה. הובלתי שינוי דרמטי בדפוסי העבודה בביטוח הלאומי בדגש על מיצוי זכויות, פישוט תהליכים, הפחתת בירוקרטיה וייעול השירות לאזרחי ישראל. השליחות הציבורית היא משימת חיי, ולכן אמשיך לפעול למען האזרחים בכל דרך אפשרית".

 

זמן קצר לאחר התפטרותו, צייצה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי כי היא מצפה מראש הממשלה נתניהו למנות אותה לתפקיד שרה. "זהו רגע מבחן מול הציונות הדתית שהיא חלק מהליכוד", כתבה חוטובלי. "הציבור האיכותי הזה רוצה לראות ייצוג הולם סביב שולחן הממשלה משורות מפלגת השלטון". את הציוץ בטוויטר חתמה חוטובלי באיחול לזיכויו של כץ במשפט.

 

שלשום הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לעורכות דינו של כץ כי השר יואשם בעבירות מרמה והפרת אמונים. לפי מנדלבליט, כץ עזר לחברו, איש שוק ההון מוטי בן-ארי, בקידום חקיקה בכנסת בניגוד לחוק ובניגוד עניינים חריף. עבירת השוחד שיוחסה לכץ בהתחלה נמחקה בעקבות השימוע שנערך לו, ותיק החקירה נגדו בפרשת התעשייה האווירית נגנז.

מוטי בן ארי  (צילום: עמית שעל)
מוטי בן-ארי (צילום: עמית שעל)

עורכות הדין נוית נגב ויאנה פוגל-סלוצניק, באות כוחו של השר חיים כץ, מסרו בתגובה על החלטת היועמ"ש: "אנו מברכות על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לגנוז את תיק החקירה נגד השר כץ במה שכונה 'פרשת התעשייה האווירית' - עניין קלוש מלכתחילה - שהשר אף לא הוזמן לשימוע לגביו.

 

"במה שכונה 'פרשת ניירות הערך', לגביו קיימנו לפני כ- 10 חודשים שימוע מפורט בפני היועץ המשפטי לממשלה, יוחסו לשר כץ בכתב החשדות עבירת שוחד ועבירת קבלת דבר במרמה. לטעמנו לא היה לכך בסיס עובדתי ומשפטי, ואנו מברכות על כך שהיועץ המשפטי לממשלה קיבל בעניינים אלה את עמדתנו שהוצגה בפניו בשימוע. בכל פעולותיו כחבר כנסת וכשר פועל השר כץ באופן ענייני ונטול פניות, לטובת הציבור.

 

"בייחוס עבירה של הפרת אמונים יש ניסיון לקבוע, על גבו של חיים כץ, דרישות ונורמות שאינן קיימות במציאות בהליכי חקיקה במדינה דמוקרטית, ועלולות להטיל מגבלות בלתי סבירות על תפקודה של הכנסת. נזכיר, כי ועדת האתיקה של הכנסת שדנה בעניין כבר ב-2011 מצאה אמנם טעם לפגם בהתנהלותו של כץ, אך סברה שהדברים אינם עולים אף כדי עבירה אתית.

 

"בנסיבות אלה, ישקול השר חיים כץ לבקש מהכנסת לקבוע כי חלה עליו חסינות מהותית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
התפטר מהתפקיד. חיים כץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים