שתף קטע נבחר

ירדן בשיחת נזיפה לשגריר ישראל: "הר הבית - מרכז פולחן למוסלמים בלבד"

שבוע לאחר פרוץ המהומות בהר הבית, זומן שגריר ישראל אמיר ויסברוד לשיחת נזיפה במשרד החוץ בעמאן, שבה גינתה ירדן את ה"פגיעה הישראלית במסגד אל-אקצא וברחבת הר הבית. ירדן דורשת: אל תנסו לשנות את הסטטוס-קוו

 

 

משרד החוץ של ירדן זימן היום (א') את שגריר ישראל בעמאן אמיר ויסברוד לשיחת נזיפה בעקבות המהומות שפרצו לפני שבוע בהר הבית. בשיחה גינתה ירדן את ה"פגיעות הישראליות במסגד אל-אקצא וברחבת הר הבית", ודרשה להפסיקן במהירות.

 

ביום ראשון שעבר, בעת שניתן אישור לכניסת יהודים להר הבית, פרצו מהומות שבמהלכן הגיבה המשטרה בירי כדורי ספוג ורימוני הלם. 15 פלסטינים וארבעה שוטרים נפצעו קל באירועים.

 

בהודעת משרד החוץ הירדני נכתב כי הצעדים של ישראל מעמיקים את הסכסוך ומפירים את הדין הבינלאומי. לשגריר הועבר מכתב שמיועד לממשלת ישראל ובו נכתב כי הממלכה דורשת להפסיק את הניסיונות של ישראל לשנות את הסטטוס-קוו ההיסטורי והמשפטי בהר הבית. כמו כן נמסר כי השגריר שמע את גינוי ירדן להצהרותיו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לגבי מתן זכות תפילה ליהודים בהר הבית: "המתחם כולו מרכז פולחן למוסלמים בלבד", נכתב בהודעה.

 

המהומות בהר הבית בשבוע שעבר:

אבטחה ושמירה מפני עימותים בהר הבית (צילום: AP)
(צילום: AP)

אבטחה ושמירה מפני עימותים בהר הבית (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אבטחה ושמירה מפני עימותים בהר הבית (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

במסגרת הסטטוס קוו הנהוג בהר הבית מאז 1967, רק מוסלמים יכולים להתפלל על ההר, ויהודים ונוצרים יכולים רק לבקר בו. מי שמנהל את ההסדרים הדתיים במקום הוא הווקף הירדני. השנה התרחש אירוע נדיר שקורה אחת ל-30-20 שנה: ט' באב נפל על חג הקורבן, ולצמרת המדינית היה ברור שההתנהלות תהיה רגישה מאוד, ותדרוש דיון אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהשתתפות נציגי המשטרה ושב"כ.

 

השנה הגיעו 1,729 יהודים וכ-200 תיירים להר הבית לעומת 1,440 יהודים בט' באב אשתקד. בקרב נאמני הר הבית ראו בהחלטה להכניסם למתחם רגע היסטורי. גם ביום ירושלים האחרון שחל בעשרת ימי הרמדאן, שבהם סגור ההר ליהודים, הותר להם להיכנס. פקיד ישראלי אמר ל-ynet כי על מנת לאפשר את עליית היהודים במקביל לרבבות מוסלמים שציינו את חג הקורבן, ישראל הייתה נדרשת להכניס אלפי שוטרים כדי למנוע מרחץ דמים.

 

"למשטרה מגיע צל"ש על כך שהצליחו להגיע לאיזון בין חופש הפולחן של המוסלמים לבין זכות הביקור של היהודים", טען פקיד ישראלי. "מה שקרה הוא בדיוק מה שהערכנו שיקרה, לא היו שום הפתעות, הכול היה צפוי ומתוכנן. אילו היהודים היו עולים בזמן התפילה המוסלמית - זו הייתה סכנת חיים של ממש".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מהומות הר הבית
צילום: רויטרס
מומלצים