שתף קטע נבחר

בג"ץ הקפיא את מינוי מנכ"ל משרד המשפטים עד לדיון בעתירה

שופטי בג"ץ הורו להקפיא את מינויו של עו"ד אופיר כהן, איש אמונו של שר המשפטים אמיר אוחנה. הוא מונה במקום המנכ"לית אמי פלמור שאותה הדיח אוחנה

בג"ץ הורה הערב (יום א') להקפיא את מינויו של מנכ"ל משרד המשפטים עו"ד אופיר כהן עד לדיון בעתירת התנועה לאיכות השלטון. שר המשפטים אמיר אוחנה החליט למנות את עו"ד כהן בתקופת ממשלת מעבר לאחר שהדיח את המנכ"לית הקודמת אמי פלמור.

מנכ
בג"ץ הורה להקפיא את המינוי. עו"ד אופיר כהן
 

השר אוחנה מסר בתגובה: "אל"מ (במיל') עו"ד אופיר כהן הוא מהמינויים הראויים ביותר במשרדי הממשלה. מדובר באדם שתרם את שנותיו היפות ביותר לשירות ביטחון מדינת ישראל ונושא על גופו את המחיר היקר. הוא בעל כישורים משפטיים וניהוליים מתאימים כפי שקבעה הוועדה למינויים בכירים בנציבות שירות המדינה, שדנה בדקדקנות במינויו. אני מקווה ומעריך שגם בית המשפט העליון יתרשם כך". 

 

בכירים במשרד המשפטים אמרו כי החלטת בג"ץ היא "מכה תדמיתית קשה לשר המשפטים אמיר אוחנה ואיתות חריף לשרי ולמנכ"לי הממשלה שלא לערוך שינויים מהותיים במהלך מערכת בחירות".  הדחתה של פלמור לוותה בביקורת נוקבת במערכת המשפטית בטיעון שאף שהצעד חוקי הוא לא ראוי משום שפלמור נחשבה מנכ"לית מקצועית ומכיוון שמדובר במערכת בחירות שבה הכלל הוא שנמנעים מערכת חילופי גברי במשרות הבכירות במשרדי הממשלה.

 

מקורות בכירים במשרד המשפטים העריכו שבג"ץ יבקש לברר עם אלו מועמדים מתוך משרד המשפטים נפגש השר כדי לברר אם הם מתאימים למשרה כפי שנדרש על ידי נציבות שירות המדינה ומדוע לא מינה ממלא מקום עד אחרי הבחירות.

טקס פרידה ממנכ
"המינוי ראוי ביותר". שר המשפטים אמיר אוחנה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הוועדה למינויים בכירים אישרה פה אחד את מועמדו של השר אוחנה, אל"מ (במיל') עו"ד אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים הבא. עו"ד אופיר כהן, בן 43, הוא איש אמונו של שר המשפטים אמיר אוחנה ומונה לאחר שהשר הדיח כאמור לפני כמה שבועות את המנכ"לית הקודמת. כהן הוא עו"ד במקצועו המומחה לדיני נדל"ן, מקרקעין ומיסוי מוניציפלי. הוא נמנה עם מייסדי וראשי עמותת משרתי המילואים, בה הוביל וקידם תהליכי חקיקה ותיקון תקנות מול בכירים בשירות הציבורי, נבחרי ציבור ובוועדות הכנסת השונות.

 

יו"ר התנועה לאיכות השלטון ד"ר עו"ד אליעד שרגא אמר כי "לפני כחודש הגשנו עתירה נגד הפיטורים של מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור לאור העובדה שמדובר בממשלת מעבר. הנדבך הנוסף בעתירה נגע למניעת כניסת המנכ"ל החדש לתפקידו לאור העובדה שהוא לא עומד בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, ולכן אין לאשר סוג כזה של מינוי בממשלת מעבר. ההנחיות קובעות כי יש לבחור מחליף מתוך משרד המשפטים, ובמקרה הזה המינוי הוא של מישהו חיצוני, חסר ניסיון וחסר יכולת לנהל ארגון כזה".

 

לאחר שהודיע אוחנה על כוונתו להדיח את פלמור, ציינו במשרד המשפטים כי הסיבה העיקרית שעומדת מאחורי הצעד היא רצונם של אוחנה וראש הממשלה בנימין נתניהו להשפיע על זהות פרקליט המדינה הבא.

 

בתגובה, טען אוחנה כי "הנוהג המקובל הוא ששר ממנה מנכ"ל. זו משרת אמון - ההפך הוא החריג. כך נראית משילות. שוחחתי עם אמי פלמור באשר לסיום תפקידה, ובשיחות היא הביעה נכונות והסכמה לסיום התפקיד. אין שחר לכל הספקולציות הפרועות בנוגע להחלטה, שהתקבלה על ידי, ועל ידי בלבד".

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא התנגד לפיטוריה של פלמור, היות שלא מדובר בצעד לא-חוקי. לא הייתה לו כל עילה חוקית לבלום את הפיטורים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא קרן
עו"ד אופיר כהן
צילום: גיא קרן
מומלצים